Kolumbia kormánya különleges repülőgépet biztosít az Egyesült Államokból kiutasított illegális bevándorlók hazaszállítására.

Donald Trump újabb szankciók bevezetését jelentette be, amire Gustavo Petro államfő reagált.

Gustavo Petro kolumbiai elnök vasárnap bejelentette, hogy Kolumbia állami gépet biztosít az Egyesült Államokból kiutasított illegális kolumbiai bevándorlók hazaszállítására. A bejelentésre nem sokkal azt követően került sor, hogy az amerikai elnök újabb büntetőintézkedéseket hirdetett meg.

Donald Trump vasárnap jelentette be, hogy többek között 25 százalékos vámot rendelt el minden Kolumbiából az Egyesült Államokba érkező árura, és a vám egy hét elteltével 50 százalékos mértékre emelkedik.

Az amerikai elnök nemcsak büntetővámot vezetett be, hanem utazási tilalmat és vízumok visszavonását is elrendelte minden kolumbiai kormánytisztviselő számára. Ezen intézkedések mellett a döntés értelmében az amerikai vámhatóság szigorúbb ellenőrzéseket fog végezni a Latin-Amerikából érkező állampolgárokkal szemben, és minden egyes szállítmány esetében fokozott vámellenőrzést is végrehajt.

"Petro részéről a járatok fogadásának megtagadása kockáztatta az Egyesült Államok nemzet- és közbiztonságát, ezért utasítottam adminisztrációmat, hogy azonnal vezessék be a következő sürgős és súlyos megtorló intézkedéseket" - fogalmazott Donald Trump. "Ezek az intézkedések csak a kezdetet jelentik. Nem hagyjuk a kolumbiai kormányzatnak, hogy megszegje a jogi kötelezettségeit, ami bűnözők fogadására és visszajuttatására vonatkozik" - írta az elnök.

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere vasárnap nyilvános közleményt tett közzé, amelyben kifejtette, hogy Kolumbia a leszállási engedélyeket éppen akkor vonta vissza, amikor a repülőgépek már a levegőben tartózkodtak.

Gustavo Petro közleménye szerint elnöki gépét bocsátja rendelkezésre a "méltóságot megtartó visszaszállításhoz", ugyanakkor viszontválaszként az amerikai importra vám bevezetését helyezte kilátásba.

Kolumbia elnöke reagálva a közelmúltban bejelentett amerikai büntetővámokra, a közösségi médiában hangsúlyozta: "Az Egyesült Államok nem kezelheti a kolumbiai migránsokat bűnözőként." A baloldali államfő kifejtette, hogy megtiltja az amerikai repülőgépek belépését az ország területére, amelyek kolumbiai migránsokat szállítanak. Emellett követelte, hogy az Egyesült Államok dolgozzon ki egy eljárásrendet, amely tiszteletben tartja a migránsok méltóságát, és ezt a feltételt szabta a visszafogadásra vonatkozó megállapodásához.

Kolumbia a Joe Biden vezette amerikai elnöki adminisztráció idején 475 olyan amerikai repülőgépet fogadott, ami kiutasított illegális bevándorlókat szállított vissza hazájukba.

Tom Homan, az elnök által a határbiztonságért és a kitoloncolásokért felelős megbízott, az ABC Newsnak adott vasárnapi interjújában hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlók eltávolításának száma a közeljövőben emelkedni fog. Elmondása szerint körülbelül 700 ezer olyan személy tartózkodik az Egyesült Államok területén törvénytelenül, akik korábban bűncselekmények miatt letartóztatásra vagy elítélésre kerültek. Homan kiemelte, hogy a bevándorlási hatóságok elsődlegesen ezen egyénekre összpontosítanak a kitelepítések során.

Az amerikai bevándorlási hatóságok vasárnap is folytatták az illegálisan az országban tartózkodókkal szembeni intézkedéseket.

Csütörtökön közölt adatok szerint az új adminisztráció hivatalba lépését követő két napban már 460 Egyesült Államokban tartózkodó illegális bevándorlót tartóztattak le, többségében olyan embereket, akik bűncselekmények elkövetőjeként szerepeltek a rendőrségi nyilvántartásban, de korábban különböző okokból szabadlábra helyezték őket.

Related posts