Lázár a 444.hu-nak nyilatkozott arról, hogy a Fideszen belül élénk eszmecsere zajlik az átláthatóság kérdéséről.

Lázár János szerint a Fideszen belül is van vita az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatról, és a kormány még nem foglalt állást arról, hogy oroszmintájú jogosítványokkal ruházzák-e fel a Szuverenitásvédelmi Hivatalt.
Várjuk ki türelemmel, hogyan alakul a törvényjavaslat sorsa és kimenetele. Halász János, képviselőtársam és egyben jó barátom, rendkívül megalapozott érvekkel állt elő a javaslattal. Készen állunk arra, hogy alaposan megvitatjuk és elemezzük a részleteket.
- mondta szerdán a 444.hu-nak a miniszter a Dombóváron tartott újabb köztéri lakossági fóruma után.
Lázár véleménye szerint elvitathatatlan, hogy Magyarországon léteznek olyan szervezetek, amelyek szándékosan befolyásolni kívánják az ország politikai és társadalmi folyamatait. Kiemelte, hogy minden magyar állampolgárnak alapvető joga, hogy tudomást szerezzen arról, ha egy ilyen szervezet hatást kíván gyakorolni, és hogy milyen személyeken vagy intézményeken keresztül, illetve milyen körülmények között történik ez a beavatkozás.
Halász János, a Fidesz képviselője, szerdán hajnalban benyújtotta a parlamenthez a közélet átláthatóságát célzó törvénycsomag tervezetét. Az új jogszabály értelmében a Lánczi Tamás által irányított Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) jogosultságot kapna arra, hogy összeállítson egy listát azokról a szervezetekről, amelyeket úgy ítél meg, hogy "külföldi érdekeket szolgálnak", és ezzel veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. A listán szereplő szervezetek többek között nem lenne jogosult egyszázalékos szja-felajánlások elfogadására, külföldi támogatásokhoz pedig csak a NAV engedélyével juthatnának hozzá. Ezen szervezetek vezetői emellett kiemelt közszereplőnek minősülnének.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a 24.hu-nak azt mondta, a törvényjavaslat
A jog nem bír a méltóság és a minőség jegyeivel; csupán düh, ártó szándék és rosszindulat vezérli. Az igazi fenyegetés abban áll, hogy ez nem csupán a Lex Lánczi, hanem egy olyan törvény, amely bárki ellen, bármilyen indokkal és bármikor alkalmazható. A hatalom számára komoly problémát jelenthet, ha úgy érzi, hogy szükség van egy ilyen szabályozás bevezetésére.
Lázár véleménye szerint a média túlzott aggodalomra ad okot, hiszen a törvényjavaslat célja nem a közéleti viták ellehetetlenítése, hanem csupán a viták kereteinek világossá tétele és a szerkesztőségek átláthatóságának növelése. Úgy látja, hogy a javaslatban említett szankciók olyan technikai részletek, amelyek még a tárgyalások megkezdése előtt állnak.