Lázár János bejelentette, hogy a turul szobrot műemlékké nyilvánította, ezzel hangsúlyozva a nemzeti örökség fontosságát és a történelmi emlékek védelmét.

Lázár János, az építési és közlekedési miniszter, miniszteri rendelet útján műemlékké nyilvánította a XII. kerületi turul szobrot – számol be róla a Magyar Közlönyt idéző Telex. A rendelet hangsúlyozza, hogy a védetté nyilvánítás célja a szobor képzőművészeti értékeinek megőrzése és védelme.
„Az értékek megőrzése” – egy olyan cél, amely lehetővé teszi számunkra, hogy tiszteletben tartsuk a múltat, miközben a jövő felé haladunk. Ezen értékek fenntartása nem csupán kötelesség, hanem egyben lehetőség is, hogy gazdagabbá tegyük közösségünket és identitásunkat. Az értékek megőrzése révén hűek maradhatunk saját gyökereinkhez, és egyúttal inspirációt meríthetünk a fejlődéshez.
Lázár 2024 októberében a Kormányhivatalnál kezdeményezte a szobor ideiglenes védelmét, amelyet a hivatal azzal az indokkal fogadott el, hogy a műalkotást megsemmisülés fenyegeti. Ezt követően azonban a kutyapártos Kovács Gergely vezette kerület bírósági úton támadta meg a döntést, és a Fővárosi Törvényszék a múlt héten jogerősen érvénytelenítette az ideiglenes védelmet. Kovács számára különösen lényeges a szobor helyzete, hiszen választási ígéretéhez híven eltüntetné a vitatott műalkotást. Lázár ezúttal nem bonyolódott a hivatali ügyintézésbe, hanem egyszerű rendelettel biztosította a turul műemléki védelmét.
A szobor idén húsz éve áll a Böszörményi úton és azóta lángol fel újra és újra a fájdalmas vita körülötte. Az alkotásban lévő ellentmondás gyökere röviden, hogy egy eleve terhelt szimbólumra, egy turul alakjára egyszerre írták rá tettesek és áldozatok neveit. A történet azonban nagyon tanulságos hosszabban is, amelyet Ács Dániel mutatott be egy egyedülálló dokumentumfilmben:
Kovács korábban úgy nyilatkozott, hogy a szobor eltávolítása nem lesz az első intézkedései között, mert nem akarja polgármesterségét azzal kezdeni, hogy utcai harcot vívnak a Mi Hazánkkal.