Lázár ígéretet tett: rendszeresen tájékoztatják a nyilvánosságot arról, hogy közpénzből milyen értékű beruházások valósulnak meg.

A jövőben átláthatóbbá válik az állami beruházások költségeivel kapcsolatos tájékoztatás.

A 2023-ban megszületett beruházási törvényben – amelynek első verzióját Novák Katalin korábbi köztársasági elnök kezdeményezésére az Alkotmánybíróság Alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, mivel a miniszter gyakorlatilag korlátlan lehetőséget kapott volna a törvény előírásaitól való eltérésre – található egy olyan kitétel, amely kimondja, hogy "a miniszter a közszolgáltatásokhoz kapcsolódó építési költségek és az építési termékek nyomon követésének és átláthatóságának érdekében nyilvánosan hozzáférhető költséginformációs és műszaki adatbázisokat működtet".

Lázár János építési és közlekedési miniszter másfél év várakozás után élt a törvényben kapott felhatalmazással, és péntek este rendeletet adott ki, amely szerint "az állami építési beruházások költséginformációs rendszerének célja az átlátható pénzügyi nyilvántartás biztosítása a teljes beruházási életciklus során. A költséginformációs rendszer lehetővé teszi a költségek pontosabb becslését és a tervezési, pénzügyi döntések megalapozását az összegyűjtött adatok felhasználásával."

A miniszter célja, hogy a költséginformációs rendszer megvalósuljon, ezért a következő határidőket tűzte ki: a magasépítési és útépítési projekteknél 2025. június 30-ig, míg a vasútépítési beruházások esetében 2025. október 31-ig kell elkészülnie. A vízi létesítmények kivitelezésére vonatkozó projektek határideje 2026. szeptember 30., és a közműépítési beruházások esetében is ugyanezen időpontig kell a rendszernek működnie.

Az építtető adatszolgáltatási kötelezettsége az egységes tételrend szerinti beruházások során a következő időkeretek betartásával valósul meg: a különböző fázisokban elkészült költségvetések véglegesítését követően 30 napon belül, a közbeszerzési eljárás eredményéről szóló tájékoztató hirdetmény közzétételét követően 60 napon belül, valamint a beruházás megvalósítását követő 3 hónapon belül szükséges eleget tenni a kötelezettségeknek.

A szabályozás szombattól lép életbe, ugyanakkor visszamenőlegesen is érvényes, hiszen az érintett adatokat a 2022. január 1-jét követően megvalósított, legalább nettó 1 milliárd forint értékű, használatbavételi engedéllyel rendelkező projektekről május 7-ig nyilvánosságra kell hozni. A jelenlegi előkészítési fázisban lévő beruházások esetén ez a határidő 120 nap, míg a kivitelezési szakaszban lévő projekteknél a használatbavételi engedély kiadását követő 6 hónapon belül szükséges a közzététel.

Related posts