Donald Trump kormánya célkeresztbe vette a Harvardot, és figyelmeztetéseket intézett az amerikai egyetemekhez.

Donald Trump amerikai elnök kormánya csütörtökön bejelentette, hogy megtiltja a Harvard Egyetem számára, hogy új nemzetközi hallgatókat fogadjon. A már beiratkozott diákok így nehéz helyzetbe kerültek, mivel nem tudják, milyen következményekkel jár ez számukra. A Fehér Ház szándéka ezzel az intézkedéssel, hogy figyelmeztetést küldjön a többi amerikai felsőoktatási intézmény felé. Eközben a Harvard vezetősége a tudományos színvonal megőrzése és az ideológiai függetlenség védelme érdekében harcol a Trump-adminisztráció döntése ellen.

A Trump-kormány csütörtöki döntése értelmében a Harvard Egyetem elveszítette a jogot, hogy nemzetközi hallgatókat felvegyen, a CNN jelentése szerint pedig ezt egyfajta büntetésként értelmezik, mivel az intézmény nem volt hajlandó engedni a kormány politikai nyomásának. Az Amerikai Belbiztonsági Minisztérium (DHS) közleménye szerint "A Harvard többé nem vehet fel külföldi diákokat, a már itt tanuló hallgatóknak pedig át kell iratkozniuk, különben elveszítik a jogi státuszukat."

Kristi Noem belbiztonsági miniszter utasította a tárcáját, hogy vonja vissza a Harvard Student and Exchange Visitor Program (SEVP) tanúsítványát. Az intézkedés hátterében az áll, hogy az egyetem nem volt hajlandó átadni a Külső Ügyek Minisztériuma (DHS) által a múlt hónapban kért külföldi hallgatók magatartási nyilvántartásait. Noem csütörtökön megküldött levelében azzal vádolta a Harvardot, hogy az egyetem "ellenséges környezetet teremt a zsidó hallgatók számára", és ezzel hozzájárul a Hamász szimpatizánsok tevékenységeihez, miközben rasszista "sokszínűség, egyenlőség és befogadás" programokat valósít meg.

A kormányzat a Harvard Egyetemet felelőssé vonja az erőszak és az antiszemitizmus terjesztésében, valamint a Kínai Kommunista Párttal való együttműködésben, amely az egyetem campusán zajlik. Az egyetemek számára kiváltság, nem pedig jog, hogy külföldi hallgatókat fogadjanak és a magasabb tandíjakból származó bevételekből gazdagodjanak, amely több milliárd dolláros alapítványokhoz vezet. A Harvard rengeteg alkalmat kapott arra, hogy helyesen cselekedjen, de sajnos nem élt ezzel a lehetőséggel. A törvények megszegése következtében pedig elvesztette a hallgatói és csereprogramokban való részvételre jogosító tanúsítványát. Ez egy figyelmeztetés minden egyetem és tudományos intézmény számára az országban, hogy felelősséggel és etikusan végezzék tevékenységüket.

- fogalmazott közösségi oldalán Kristi Noem, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériumának vezetője.

A döntés következményei a Harvard Egyetem nemzetközi hallgatóinak több mint 25%-át érinthetik. Professzorok arra figyelmeztetnek, hogy a külföldi diákok tömeges távozása komoly veszélyt jelenthet az intézmény tudományos színvonalára, miközben az egyetem az ideológiai függetlenségéért harcol a kormányzati nyomás ellen. Az intézmény statisztikái szerint jelenleg 9970 külföldi hallgató tanul a Harvardon, ami a 2024-25-ös tanévben a beiratkozott diákok 27,2%-át, összesen 6793 főt tesz ki. Az 1636-ban alapított Harvard az Egyesült Államok legrégebbi felsőoktatási intézménye, amely gazdag hagyományokkal és kiemelkedő tudományos teljesítményekkel rendelkezik.

A Fehér Ház csütörtökön azzal vádolta a Harvard vezetését, hogy "egykor nagyszerű intézményüket antiamerikai, antiszemita, terrorizmust támogató agitátorok melegágyává változtatták". Abigail Jackson, a Fehér Ház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az egyetem "ismételten elmulasztotta a szükséges intézkedéseket az amerikai diákokat negatívan érintő széles körű problémák megoldása érdekében, és most szembesülniük kell tetteik következményeivel".

A Harvard Egyetem vezetősége határozottan elítélte a csütörtöki döntést, amely a SEVP (Student and Exchange Visitor Program) visszavonását "jogellenesnek" minősítette. Nyilatkozatukban hangsúlyozták elkötelezettségüket a több mint 140 különböző országból érkező külföldi hallgatók és kutatók befogadása iránt, akik "rendkívüli mértékben gazdagítják az egyetemet és az Egyesült Államokat". Jason Newton, az egyetem szóvivője kiemelte, hogy "ez a büntető jellegű intézkedés súlyos következményekkel járhat a harvardi közösség és az ország számára, és aláásná a Harvard tudományos és kutatási célkitűzéseit".

A Harvard és a Trump-adminisztráció már hónapok óta konfliktusban áll egymással. A kormányzat azt követelte az egyetemtől, hogy változtasson a campus programjain, politikáján, valamint felvételi és foglalkoztatói gyakorlatán, hogy felszámolja "a campuson tapasztalható antiszemitizmust" és megszüntesse a "rasszista sokszínűség, egyenlőség és befogadás" gyakorlatát. Az amerikai kormányzat a külföldi hallgatókra és alkalmazottakra koncentrál, akikről feltételezik, hogy részt vettek az egyetemen zajló, Izrael és a Hamász közötti háborúval kapcsolatos vitatott tüntetéseken.

A Harvard Egyetem, akárcsak számos más felsőoktatási intézmény, komoly kritikák kereszttüzébe került az izraeli-hamász konfliktus kirobbanása után, különösen a palesztinbarát demonstrációk kezelésével kapcsolatban. A múlt hónapban közzétett munkacsoporti jelentés alapján a zsidó és muszlim diákok egyaránt fenyegetve érezték magukat a 2023-24-es tanév során, és sokan elidegenedésről, valamint akadémiai cenzúráról számoltak be a campus légkörében.

Related posts