Lecsapott a vihar, és lehet, hogy elérkezett a végső pillanat: az ikonikus Intel kiesett a tíz legnagyobb chipgyártó sorából.

Az Intel vezérigazgatójának szavai éles és őszinte hangon csendültek fel. Egy, az alkalmazottakkal folytatott beszélgetés során sötét időszakokat említett, amelyek várhatóan elérik a céget, vagy talán már meg is érkeztek a vállalat életébe, amely egykor a csúcson állt.

Nemrégiben az Intel a technológiai szektor meghatározó szereplője volt, azonban mára már nem található a legnagyobb félvezetőgyártók élmezőnyében. Ezt a megállapítást nem más, mint az új CEO, Lip-Bu Tan tette, aki márciusban csatlakozott a vállalathoz, csupán három hónappal azután, hogy a cég igazgatótanácsa leváltotta elődjét, Pat Gelsingert.

Ez az őszinte beismerés sokakat megdöbbentett a technológiai iparágban. Míg az Intel továbbra is elismert név világszerte, a versenytársak, mint a TSMC, az Nvidia, a Samsung, az Apple és az AMD már rég megelőzték innováció, bevétel és a piaci jelenlét tekintetében. De olyan kisebb cégek is jelentősebbek ma már, mint a Broadcom, a Mediatek, a Micron vagy az SK Hynix.

A globális munkavállalói kérdezz-felek keretében Tan talán próbálta megmagyarázni a cég óriási elbocsátási hullámának hátterét. Számos alkalmazottat érint a leépítés a kaliforniai, arizonai és izraeli telephelyeken. A következő hetekben további munkavállalók is elveszíthetik munkahelyüket, mivel az Intel bezárja autóipari szegmensét, kiszervezi marketingosztályát, és gyártási tevékenysége során akár a munkahelyek egyötödét is megszüntetheti.

Egyébként nem meglepőek ezek a lépések. Az Intel nem volt rózsás helyzetben az elmúlt időszakban, látszólag semmi sem sikerült neki. Az x86-os processzorok modernizálására tett kísérletük (egy hibrid big.LITTLE architektúrával az ARM mintájára) nem hozott érdemi piacirészesedés-növekedést, ráadásul az előző generációs Arrow Lake chipek alig tudták felvenni a versenyt az AMD kínálatával. Mindemellett a GPU-k terén sem tudtak olyat letenni az asztalra, ami kihívás lehetett volna az iparág domináns szereplői számára.

Annak ellenére, hogy az Intel erőforrásait és infrastruktúráját egykor érinthetetlennek tartották, a vállalat lemaradt a mesterséges intelligencia versenyben is. "A betanítással kapcsolatban azt hiszem már túl késő számunkra" - mondta ezzel kapcsolatban Lip-Bu Tan, és ez világossá teszi, hogy az Nvidia sikere egy olyan rést hozott létre az adatközponti GPU-k terén, amit már lehetetlen áthidalni.

Bár az Intel megpróbált betörni erre a piacra az izraeli Habana Labs felvásárlásával és a Gaudi mesterséges intelligencia chipjeivel, azonban soha sem érte el azt a piaci részesedést, amelyre szüksége lett volna ahhoz, hogy versenyezzen az Nvidia H100-as vagy az AMD MI300X chipjeivel. A nagy nyelvi modellek térnyerése, mint amilyen például az OpenAI ChatGPT-je, csak tovább növelte a szakadékot, erősítve az Nvidia előnyét.

Az Intel 2024 harmadik negyedévében 16 milliárd dolláros veszteséget szenvedett el, és komoly erőfeszítéseket tesz a negatív trend megfordítására. Ez a helyzet éles ellentétben áll azzal az időszakkal, amikor az Intel gyakorlatilag monopolhelyzetben uralta a CPU-piacot, és generációról generációra csupán apróbb fejlesztésekkel biztosította dominanciáját. A mostani szituáció iróniája pedig az, hogy az a vállalat, amely egykor majdnem megszerezte az Nvidiát, most kénytelen szomorúan szemlélni, ahogy az a cég a világ legértékesebb vállalatává lép elő.

Related posts