A napfény átsüt a futurisztikus város felett, ahol az óvoda és az iskola fémes és üveg falakkal ölelik körbe a gyerekek világát. A nap végeztével a kis hősök a mozgássegítő robotokkal felszerelt rehabilitációs központ felé veszik az irányt, ahol a legújab

A robotok jelenléte már régóta része a mindennapjainknak, de szerencsére még nem a világuralomra törnek, hanem inkább a gyerekek gyógyulásában játszanak kulcsszerepet. A Bethesda Gyermekkórházban immár egy éve működik egy innovatív robotterápiás központ, ahol most bemutatták a tekintélyt parancsoló nevű és méretű, ámde rendkívül barátságos, sőt, szórakoztató gépeket. Természetesen a látogatók a robotok működését is megcsodálhatták, miközben azok kicsik és nagyok gyógyulását segítik.
A repülős játék a legizgalmasabb, és az a pillanat, amikor el kell kapni a gilisztákat, hogy a csirkének csemegét készítsünk, egyszerűen felülmúlhatatlan. Emmának, az ország első kórházának által felkért gyereknagykövetének, néhány percbe telik, mire megtalálja a hangját. De valljuk be, ki az, aki ne érezné magát blokkoltnak felnőttként, miközben egy tucat újságíró nyújtózkodik diktafonnal, és legalább ennyi fotós kúszik-mászik a nyilatkozóasztal körül, izgatottan várva, hogy végre megszólaljon?
Végül kiderül, hogy az ötéves kislány nem csupán a klasszikus játékokkal van elfoglalva, hanem a robotikus érzékelőkkel irányítható autóversenyek is magukkal ragadják. Ezzel a felfedezéssel megdőlni látszik a női princípiumról alkotott elképzelés, hiszen a technológia világában is otthonosan mozog. De ez még nem minden: a virtuális hulladéklogisztika terén is lenyűgöző eredményeket ér el. Ebben a játékban egy robotkart kell irányítani a képernyőn, ahol a sérült keze által vezérelt mozdulatokkal megragadja a felesleges tárgyakat, majd ügyesen beledobja őket a megfelelő szelektív kukába. A kislány nemcsak a szórakozás, hanem a környezetvédelem iránti elkötelezettségét is bizonyítja!
Emma idegrendszere már az anyaméhben sérült, és koraszülöttként érkezett a világra. Bár első pillantásra ez nem látszik, a bal oldala azóta is gyengébben működik. Jelenleg komplex rehabilitációs folyamat zajlik, amelynek célja, hogy mindent helyrehozzanak, ami még lehetséges. Hetente többször is "robotba" kerül, hiszen egy éve nyílt meg a Bethesda Gyermekkórház robotterápiás központja. Itt futurisztikus, sci-fi filmekből ismerős gépeken gyakorolják a gyerekek a motoros készségeiket. A terápia során szinte észre sem veszik, hogy valójában rehabilitáción vesznek részt, annyira szórakoztató az egész folyamat.
Emma már régóta ismerős a kórház falai között, hiszen miután sikeresen túljutott a koraszülött-kezelés nehézségein, elérkezett az idő, amikor a Bethesdát ajánlották a családjának. Ovis korára már el is kezdték számára a komplex terápiát, amely magában foglalta a gyógytornát, különböző játékokat és a botox kezeléseket is. A gyógytornász javaslatára, amikor Emma öt éves lett – ami a robotterápia minimális korhatára – belevágtak a robotizált mozgásterápiába is, hiszen a kislány keze éppen megfelelő volt a gépek számára. Így hetente többször is ellátogatnak a központba. Emma közben a baráti társaság fénypontjává vált, a kamera pedig egyszerűen imádja őt. Ahogy közeledett az egyszázalékos kampány időszaka, felmerült az ötlet, hogy nagykövetként képviselheti a kórházat. Ezt a kihívást rendkívüli eleganciával kezeli: a fényképezőgép előtt önmaga tud maradni, és állítása szerint nem lett nagyképű attól, hogy plakátok díszítik az utcákat („Pedig még köszöntél is magadnak, amikor megláttad!” – jegyzi meg viccesen az édesanyja, Kata, miközben Emma hevesen tiltakozik). Mivel a kampány Budapestre összpontosít, ők pedig a városon kívül élnek, a hirtelen jött hírnévvel járó bonyodalmakat is könnyedén elkerülték.
A kislány fél éve használja a robotokat hetente többször. Azóta sokkal aktívabban használja a kezét, "ügyesebben fog, forgat, és új dolgokkal is próbálkozik" - meséli Kata. "Egy ideje két kézzel viszi a tányért, a bal kezével már nem csak megtámasztja, mint korábban."
A szakemberek és a szülők számára is új kihívásokkal indult a centrum működése, hiszen a gépek világához való alkalmazkodás nem ment zökkenőmentesen. "Viszont amikor először megláttam Emmát a foglalkozáson, ahogy csillogó szemekkel és lelkesedéssel használja a kis kezeit a játék során, az teljesen megváltoztatta a véleményemet" - meséli az anya. "Akkor realizáltam, hogy ez nem csupán terápia számára, hanem egy varázslatos kaland. A robotterápiás órák a hét legfényesebb pillanataivá váltak számára, már alig várja, hogy újra robotozhasson a Bethesdában."
"Emma története nem egyedi. A Bethesdában számos olyan gyermeket látunk el nap mint nap komplex rehabilitációs foglalkozásaink keretében, akik központi idegrendszeri sérüléssel, súlyos traumás vagy égéssérüléssel küzdenek." Velkey György János főigazgató adatokat is sorol: 2023-ban alakult meg a központ, de 2024-re állt össze az eszközpark nyolc alsó és felső végtagi robottal; azóta közel 660 kezelés során eddig 116 fejlesztésre szoruló gyermeken segítettek.
Kiss Fanni, a centrum orvosi vezetője, megosztja velünk, hogy bár a játékok látszólag egyszerűek, a mögöttes logika megértése elengedhetetlen. A gyerekeknek hosszú percekig kell fókuszálniuk, ezért a legideálisabb, ha már legalább öt évesek. Ekkorra a végtagjaik is elérik azt a méretet, amely lehetővé teszi számukra, hogy könnyedén használják az eszközöket. Ez a folyamat egy igazi sci-fi élményhez hasonlítható: Emma kezét úgy helyezik be a mozgásérzékelő szíjakba, mintha egy virtuális valóságról szóló, a kilencvenes években készült film forgatását figyelnénk. Az eszközök mellett a játékok is rendkívül vonzóak, olyannyira, hogy...
A robotok nevei igazán különlegesek, hiszen egyszerre idézik meg a szovjet tudományos-fantasztikus filmek és a hollywoodi posztapokaliptikus alkotások hangulatát. Olyan elnevezésekre lehet számítani, mint:
A felsővégtagi eszközök nevéhez mediterrán ihletet merítettek (mint például Amadeo, Pablo, Diego és Myro), de a sci-fi elemek itt is jelen vannak, izgalmasan ötvözve a hagyományos és futurisztikus stílust.
"Felső korhatár nincs - meséli Kiss Fanni -, csupán annyi, hogy végső soron ez mégiscsak egy gyermekkórház." Valóban, felnőtt betegek is megfordulnak itt, hiszen sokan közülük gyermekkorukban érkeztek a kórházba, és fiatal felnőttként is folytatják a rehabilitációt. Leginkább CP-s és SMA-s esetekről van szó. Hetente harminc-negyven gyermek biztosan látogatja a robotokat, akár a komplex bethesdás rehabilitáció részeként, akár ambulánsan: ha egy-egy gyermek már másutt, mondjuk az iskolájában kap kezelést, a robotterápia kiváló kiegészítést nyújthat. "Lemegy a suli, az ovi, és délután irány a robot." A doktornő megosztja, hogy a mai napig folyamatosan új meglepetéseket tartogatnak számukra a robotok:
Az első pár alkalom még arról szól, "összeszoknak-e" a gyerekek és a robotok; lelkesedésben nincs hiány. "Azt azonban mindig a családokkal együtt döntjük el, megfelelő lesz-e ez a kezelés; van, hogy azt kell mondanunk, hogy nem ez a legjobb. Mindig konkrét céllal kell dolgoznunk, ezt is együtt határozzuk meg, Emmánál például a bal kéz fejlesztése a lényeg."
A robotterápia egyik különleges aspektusa, hogy lényegében ez is a képernyő előtt eltöltött idő, ami önmagában is ösztönzőleg hat a gyermekekre. A játék során a gyerekek nem csupán az okostelefonok képernyőjén keresztül, hanem a saját testükkel is aktívan részt vesznek: kezükkel, lábaikkal és fejükkel irányítják az autókat, gyűjtik a szemetet, vagy éppen hidakat építenek. "Ezek a játékok mindössze két percig tartanak, de a gyerekek észre sem veszik, hogy közben több tucat guggolást végeztek, vagy éppen összeszorították a kezüket" – meséli Pankotai Anna konduktor. Számukra a célkitűzés, mint például a híd felépítése, sokkal jelentősebb, mint a fáradtság. Emellett fontos megjegyezni, hogy a játék során nem játszanak egyedül: a terapeuta folyamatosan figyelemmel kíséri a beállításokat és a játék menetét.