Lesz olyan család, amelyik havonta százezreket nyer - vajon a tiéd lesz az?
Friedrich Merz győzelmet hirdetett a német választásokon, Olaf Scholz elismerte vereségét
Orbán Viktor a szombati évértékelő beszédében bejelentette, hogy a régóta várt személyi jövedelemadó-mentesség végre megvalósul a 2 és 3 gyerekes anyák számára. Jelenleg azonban csak a háromgyerekes családok kaptak konkrét időpontot: 2025 októberétől ők mentesülnek a személyi jövedelemadó alól életük végéig. Az időzítés meglehetősen szokatlan, hiszen ilyen jelentős adóváltozásokat általában nem szoktak év közben, ráadásul a naptár 10. hónapjában bevezetni. Érdekes módon azonban a családi adókedvezményt is júliustól emelik az idén.
A kétgyerekes anyák teljes szja-mentességéről egyelőre csak annyit mondott a miniszterelnök, hogy a 2026-os (választási) évtől vezetik be több lépcsőben, azt azonban nem árulta el, hogy milyen lépésekben. Így könnyen elképzelhető, hogy a teljes adómentességre ezek az anyáknak még várni kell 2027-ig vagy tovább. Ebben az esetben a gyerekes családok közül a legtöbbeket érintő adóintézkedés megvédése könnyen a választási kampány egyik fő üzenete lehet majd a kormánypárt részéről.
Ezek alapján minden érintett számolgathatja, hogy mennyit is nyer pontosan az adómentességgel. Tóth Levente, a Bank360 szakértője szerint ahány eset, annyi összeg, hiszen nemcsak a jogosultak fizetései eltérőek, hanem az általuk már most is igénybe vett adókedvezmények és azok összege is.
A legegyszerűbben azok tudnak kalkulálni, akik már nem nevelnek kiskorú gyermeket, így nem járnak nekik erre adókedvezmények. Ők lényegében a bruttó fizetésük 15 százalékát kapják meg olyan módon, hogy ezt nem kell befizetni a bérük után, tehát ennyivel nő a nettó keresetük. A tényleges nyereségük ennél kisebb, ha igénybe vesznek egyéb kedvezményeket, hiszen ezt a teljes adómentesség után már nem tudják megtenni. Számukra ezért például már sokkal kevésbé lesz vonzó pénzt fizetni önkéntes nyugdíjpénztárba vagy egészségpénztárba, mert nem kapnak adójóváírást, ugyanis nem lesz olyan szja-juk, amiből azt le lehetne vonni.
Már itt is hatalmas különbségek alakulnak ki abban, hogy ki mekkora plusz nettó jövedelemre tesz szert az adómentességgel. Ha valaki a statisztikai hivatal által legutóbb közölt, tavaly novemberi átlagbért kapja, akkor a bruttó 695 ezer forintból most 104 ezer forintot fizet szja-ként. Ennyivel lesz magasabb a nettója az adómentesség őszi bevezetése után kapott első fizetésének, ha egyébként semmilyen adókedvezményt nem érvényesít. Aki viszont egymillió forint a bruttó bére havonta, annak már plusz 150 ezer forint üti a markát. A kétgyerekes anyáknál is ugyanez lesz a helyzet, ha már nem nevelnek kiskorú gyermeket a háztartásukban.
A Bank360 szakértője szerint sokkal bonyolultabb a számolás és nagyobbak lesznek a különbségek azoknál az anyáknál, akik még családi pótlékra jogosultak a gyermekük után. Ők ugyanis már most is igényelhetnek családi adókedvezményt, amelynek az összege 2025. júliustól 50, majd 2026-tól újabb 50 százalékkal emelkedik. Esetükben az adómentességgel elérhető plusz jövedelem attól függ, hogy most mennyi szja-t spórolnak meg a családi adókedvezménnyel. A számolást bonyolítja, viszont a házaspárok nyereségét növelheti, hogy a családi adókedvezménnyel mindkét szülő élhet, azt közösen is érvényesíthetik, illetve meg is oszthatják. Ha tehát például most az anya veszi igénybe a családi adókedvezményt a bérére, akkor az adómentesség után ezt megteheti az apa. Így az adókedvezmény nem veszik el, és hozzájön az anya teljes megspórolt személyi jövedelemadója.
A gyereket nevelő egyedülálló anyák esetében a legegyszerűbb a számolás ezért - és sajnos ők profitálhatnak a legkevesebbet az adómentességből. Ha egy ilyen anya a bruttó 695 ezer forintos átlagbért keresi, akkor annál 104 ezer forint lenne az szja családi kedvezmény érvényesítése nélkül. A három gyerekre kapott családi adókedvezmény alapján ugyanakkor már most sem kell ezt megfizetnie, mert az adóalapját gyerekenként 220 ezer forinttal, összesen 660 ezer forinttal csökkentheti, ami csaknem akkora, mint a fizetése. Ugyanez a helyzet azoknál a családoknál is, ahol az apa és anyag együttes keresete ekkora. Nekik a 660 ezer forint feletti részre kell most szja-t fizetni.
Mielőtt a háromgyermekes anyák adómentessége életbe lépne, a családi adókedvezmény mértéke eltartott gyermekenként 330 ezer forintra emelkedik. Ez azt jelenti, hogy havi 990 ezer forintig nem kell szja-t fizetniük. 2026-tól pedig a kedvezmény gyerekenként 440 ezer forintra nő, ami már 1,32 millió forintos jövedelmet jelent. Ezen kívül egy egyedülálló, családi pótlékra jogosult anya is mentesül az szja alól e határig, még az adómentesség bevezetése nélkül is.
A Bank360 szakértője szerint a kétszülős családoknál attól függ a nyereség, hogy az anya fizet-e szja-t, és ha igen, mennyit, és az ő fizetéséhez képest mennyi a férje vagy élettársa bérjövedelme. Ha jelenleg ő veszi igénybe a családi adókedvezményt, akkor az adómentesség után ezt megteheti a párja, amivel megspórolják pluszban azt az szja-t, amit most még befizet az apa.
Ahogyan ezt a példa is szemlélteti, a kiskorú gyermekeket nevelő háromgyermekes anyák valódi pénzügyi előnye nagymértékben függ attól, hogy önállóan, vagy az apával közösen milyen havi bevételt tudnak felmutatni. Vannak olyan családok, amelyek anyagi helyzete nem változik érdemben az anyák adómentessége miatt, amíg a gyermekük felnőtté nem válik. Ezzel szemben a magasabb jövedelmű háztartások esetében akár több százezer forinttal is nőhet a nettó jövedelem, ami jelentős anyagi előnyt jelenthet számukra.
Hasonló helyzetben lesznek a kétgyermekes anyák és családok is, ám az ő esetükben alacsonyabb a családi adókedvezmény mértéke. Jelenleg gyerekenként 133 330 forint adókedvezmény jár számukra, ami bruttó 266 660 forintos havi jövedelemig biztosít teljes szja-mentességet. 2026-tól azonban a családi adókedvezmény emelésével gyerekenként 266 660 forinttal csökkenthető az adóalap, így 533 320 forintos havi bruttó bérig nem szükséges jövedelemadót fizetniük. Ahogy látható, ez az összeg még a tavaly decemberi átlagbért sem éri el, ezért a Bank360 szakértője szerint a kétgyermekes anyák számára különösen előnyös lehet, ha egyedül vagy partnerükkel együtt maximálisan kihasználják az adómentesség időszakát, amikor még jogosultak a családi adókedvezményre. Ezt követően pedig a számítás egyszerűvé válik: ha az összevont adólapjuk (amely jellemzően a bruttó bért foglalja magában, de nem kizárólag azt) alapján számolt 15%-os szja-t nem érvényesítenek más adókedvezményekre, akkor azt teljes egészében megspórolják.