Az FBI letartóztatta azt az álcázott ál-Habsburgot, aki 2,3 milliárd forintot csalt ki.

Egy amerikai csaló Los Angelesben kihasználta az osztrák-magyar uralkodócsalád nevét, hogy embereket átverjen. A férfi azt állította, hogy birtokában van egy forradalmian új technológia, amely képes előre megjósolni a jövőt, és ennek köszönhetően már olyan neves személyiségek is érdeklődnek iránta, mint Hillary Clinton vagy Michael Jordan. A helyi filippínó közösségtől sikerült közel 6 millió dollárt kicsalnia, ám ezt a pénzt nem cégfejlesztésre fordította, hanem luxusautókra, exkluzív ruhákra és fényűző trónszékekre költötte. Most a bíróság előtt áll, ahol akár húsz év börtönbüntetésre is számíthat.
A csalók egyik népszerű trükkje, hogy magukat híres családok leszármazottjának adják ki. Korábban már beszámoltunk egy ukrán nő esetről, aki Rothschild-örökösnek vallotta magát, és nem is olyan régen egy ál-Habsburg is felbukkant a Dunaferr környékén. Ezen módszer még akkor is működhet, ha valaki csupán egy kicsit szeretne feljebb lépni a társadalmi ranglétrán. Sylvein Scalleone, egy 48 éves kaliforniai születésű, filippínó gyökerekkel rendelkező férfi, azonban sokkal komolyabb anyagi motívumokkal állt elő, amikor 2017-ben hivatalosan is megváltoztatta nevét, hogy Sylvein William Maximilian D'Habsburg XVII-ként ismerjék.
A névadást illetően híresen laza amerikai szabályozás nem támasztott ezek szerint akadályt az elé, hogy a férfi a világ egyik leghíresebb vezetéknevével legyen gazdagabb - ami például idehaza egyáltalán nem lenne megvalósítható. Magyarországon ahhoz, hogy valaki egy híres, történelmi családhoz csapódjon a vezetékneve által, bizonyítani kell a leszármazást, mivel ezek a családnevek védettséget élveznek.
Az Egyesült Államokban a névadás és névváltoztatás terén rendkívül liberális a szabályozás. Van olyan állam, ahol szinte bármilyen betűkombinációt választhatunk gyermekünk vagy akár saját magunk számára. Ezzel szemben hazánkban, ahol az MTA vagy a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont korábban szigorúbb kereteket szabott e kérdésben, az Egyesült Államokban nincs hasonló felügyeleti szerv. Ennek következtében semmi sem akadályozhatta meg a D'Habsburg név hivatalos használatba vételét sem.
A férfi szándékosan a saját filippínó közösségére fókuszált, ami lehetővé teszi, hogy egyértelművé váljon, miért esett éppen erre a névre a választása. Ez a név a kultúrában jól ismert, ami még inkább indokolja döntését. Érdemes megemlíteni, hogy a Fülöp-szigetek elnevezése is egy Habsburg családtag, II. Fülöp spanyol király nevéhez kapcsolódik, ami tovább erősíti a név kulturális jelentőségét.
Azonban a szemfüleseknek lettek volna figyelmeztető jelek éppenséggel - és itt nem is elsősorban a külső jellemzőkre gondolunk. Mivel a Habsburg-ház spanyol ága 1700-ban a híresen ronda II. Károllyal kihalt férfiágon (másképp pedig a név nem öröklődhetett), az illető felmenőinek valahol Közép-Európában vagy Toszkánában kellett élniük. A Miksa (Maximilian) keresztnevet az osztrák ág preferálta, de a Habsburg-család a nevét általában németesen (von Habsburg) használja, ami olaszul is d'Asburgo, ekképp tehát nem szokták írni, ahogy az amerikai hivatal bejegyezte.
A név végén lévő szám pedig Európában teljesen szokatlan a főnemesi családok körében, azt jellemzően az előkelőbb amerikai famíliák férfitagjai használják, hogy megkülönböztessék magukat felmenőiktől. 17 generáció pontosan ezen a néven eléggé sok, az európai főnemesi családok leszármazását számon tartó Gothai Almanachban is kellett volna, hogy nyoma legyen ennyi embernek, de egyébként is valószínűtlen, hogy az 1680-as években (a körülbelül 20 éves átlagos generációs időt beszorozva 17-tel) így neveztek volna el egy főherceget Bécsben.
Köztudott továbbá, hogy a Szűzanya tiszteletére a Habsburg-család férfitagjainak is az egyik neve mindig a Mária. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium közleményben tudatta, hogy a gyanúsított sem vérség, sem házasság révén nem áll természetesen rokoni kapcsolatban az egykori uralkodócsaláddal.
D'Habsburg és társai 2018 januárjától 2023 júniusáig kifejezetten az idősebb, templomba járó filippínó közösséget célozták meg egy piramisjátékként működő befektetési ajánlattal. Ezen kívül a szintén idős plébánosok is fontos célpontokká váltak, mivel véleményük jelentős súllyal bír a bevándorlók körében. A vádak szerint D'Habsburg azt hirdette, hogy kifejlesztett egy mesterséges intelligenciát, amely nemcsak a jövőbeli eseményeket képes előre jelezni, hanem videófelvételek alapján is észleli a koronavírus jelenlétét.
Állítása szerint cégébe olyan neves személyiségek fektettek be összesen 500 millió dollárt (ez körülbelül 195 milliárd forintot jelent), mint Michael Jordan, Kobe Bryant, vagy az Apple egyik alapítója, Steve Wozniak, akik ráadásul az igazgatótanács tagjai is. Meséjének visszatérő eleme volt, hogy neves politikai szereplők, mint Mike Pompeo és Hillary Clinton, szintén érdeklődnek a technológiái iránt. D'Habsburg azt állította a befektetőinek, hogy a tőkéjüket a szabadalmi eljárásokra és munkahelyek létrehozására fordítja, ám a valóságban saját fényűző életstílusának finanszírozására használta fel a pénzt. Ennek keretében luxusruházati termékek beszerzése mellett két Rolls-Royce autót, 1800-as évekből származó itáliai trónszékeket, barokk stílusú antik oszlopokat Portugáliából, valamint XII. és XIII. századi itáliai márványoszlopokat is vásárolt.
Ahogy Licelle Cobrador, a Filippínó Amerikai Jogi Védelmi és Oktatási Alap ügyvezető igazgatója elmondta, a filippínók nagyon jóhiszeműek egy másik filippínóval kapcsolatban, különösen igaz ez a templomokban a hívők közösségére, ugyanis ez egy védett tér a számukra. A legtöbb bevándorló jobban bízik a templom nyújtotta segítségben, mint az államéban, így nagyon gyakran ezen a közösségen keresztül találnak munkát és lakhatást is, D'Habsburg pedig pont ezt használta ki.
A férfi jogi képviselője elmondta, hogy védence izgatottan várja, hogy bemutathassa legújabb találmányát. A vádpontok közül csupán egyet hajlandó elfogadni: azt, hogy valótlanságot állított a cége pénzügyi helyzetéről. Az FBI jelenleg aktívan nyomoz, és a következő hetekben újabb beismerésekre számítanak a piramisjátékkal kapcsolatban. A Morning Star napilap szavai szerint a helyzet éppen olyan drámai fordulatot vett, mint az Osztrák-Magyar Monarchia összeomlása.
A szerző luxusszakértő, aki a legfinomabb ízek és elegáns életstílus szakértője. Fedezze fel az Inda Press kiadásában megjelent „Stílusgourmand” című könyvet, és merüljön el a kifinomult gasztronómia és a különleges élmények világában. A könyvet az alábbi linken rendelheti meg: