Itt az ideje, hogy a magyar munkavállalók szembenézzenek a valósággal: a béremelés kérdése egyre inkább háttérbe szorul. A feketeleves most érkezett el, és a várakozásokkal ellentétben a bérek emelése nem tűnik prioritásnak.

A GKI felmérése szerint a megkérdezett cégek átlagosan 6,6%-os béremelést terveznek az idei évre. Ez a lépés a várható 4,5%-os inflációval számolva körülbelül 2%-os reálbérnövekedést eredményez az érintett vállalatoknál.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, februári kutatásában olyan vállalatokat kérdeztek meg, melyek létszáma meghaladja az öt főt. A felmérés célja a 2025-ös béremelési szándékok feltérképezése volt. A kérdőívet összesen 1408 cég töltötte ki, amelyből 1321 vállalat osztotta meg véleményét a bérekkel kapcsolatos kérdésekről.

A megkérdezett cégek átlagosan 6,6%-os béremelést terveznek idén, a létszámot figyelembe véve ez 6,3%-ra módosul. Mindez 4,5%-os inflációs előrejelzés mellett körülbelül 2%-os reálbérnövekedést eredményez ebben a szegmensben.

A GKI megfogalmazása szerint...

A tervezett béremelések mértéke jelentős eltéréseket mutat a különböző szektorokban és a vállalatok mérete alapján. Az építőiparban dolgozók sajnos a legkisebb emelésre számíthatnak, amely mindössze 6,1%-os növekedést jelent.

A szoros munkaerőpiac még a gyengélkedő ipari vállalatoknál is arra kényszeríti a munkáltatókat, hogy infláció feletti béremeléseket kínáljanak. Ugyanakkor a szektor sajátos helyzete miatt a 6,2%-os emelés is alulmúlja az átlagos növekedést.

Bár a kereskedelmi cégek teljesítményét 2025-ben jelentősen meghatározza a keresleti bizonytalanság, a dolgozók várhatóan így is 7%-os béremelésre számíthatnak. A legoptimistábbak a munkaadók a szolgáltató szektorban: itt 7,2%-os növekményt prognosztizáltak válaszadóink. Ezzel együtt minden szektorban reálbér-növekedésre lehet számítani - emeli ki a GKI.

A 5-9 főt foglalkoztató cégek negyedének nem áll szándékában bért emelni az idei évben, míg a nagyobb vállalatok körében, 10-13%-nyi cég szintén a bérek megőrzése mellett döntött.

A GKI legfrissebb adatai szerint a legkisebb vállalatok 23%-a 5%-nál alacsonyabb bérfejlesztést tervez, míg a közepes méretű cégek körében ez az arány 29-30% között mozog. A 51-250 főt foglalkoztató vállalatok esetében pedig már 34% emelne ilyen mértékben. A 6%-ot meghaladó bérnövekedést a cégek 53-61%-a tervez, ami azt jelzi, hogy a 10-20 fő közötti és a 21-50 fő közötti vállalatok nagyobb bőkezűséget mutatnak a bérkérdésekben. Ezen belül is találhatók különösen nagylelkű cégek: a 10-20 fős vállalatok 11%-a, míg a 21-50 fős cégek 9%-a tervez 10%-ot meghaladó emelést. A legkisebb és legnagyobb vállalatoknál azonban kisebb a lehetőség a jelentős béremelésre, hiszen itt mindössze 7% tervez 10%-nál magasabb bérnövekedést.

Related posts