Elhunyt Mécs Károly, a magyar színjátszás legendás alakja, aki 89 éves korában távozott az élők sorából. A közönség szívébe a "Kőszívű ember fiai" című darabban nyújtott emlékezetes alakításával lopta be magát, és sokak számára örökké emlékezetes marad.

Tudtad, ki volt Mátyás király édesapja? Itt van hat izgalmas kérdés, amelyek segítenek felfedezni Magyarország egyik legismertebb uralkodójának életét, és amelyekre érdemes tudni a választ!

Mécs Károly, a Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, valamint érdemes művész, 89 éves korában hunyt el.

Az Index híradása szerint Mécs Károly, a Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színész és rendező, 89 éves korában távozott az élők sorából. Az érdemes művész halála mély fájdalmat okozott az egész országban, amelyet a tehetsége és művészete sokáig fog emlékezetében őrizni. Mécs Károly 2021-ben lépett vissza a színészettől, abban az évben, amikor második Kossuth-díját is átvehette.

Mécs Károly 1936. január 10-én látta meg a napvilágot Budapesten. Eredetileg orvosi vagy tervezőmérnöki pályára készült, ám mivel nem sikerült felvételt nyernie az egyetemre, a színészet világát választotta, ami már korábban is vonzotta. Tanulmányait Rózsahegyi Kálmán színiiskolájában kezdte, majd 1957-ben sikeresen felvételizett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1961-ben szerezte meg diplomáját.

Már főiskolásként fellépett a Nemzeti Színházban és a Petőfi Színházban. Diplomája megszerzése után a Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol olyan főszerepeket játszott, mint Rómeó Shakespeare Rómeó és Júlia című darabjában. 1963-tól a budapesti Thália Színház társulatának tagja lett, ahol számos klasszikus és modern darab hős- és szerelmes szerepeit formálta meg.

Filmes karrierje során számos emlékezetes alakítást nyújtott. Már főiskolásként megkapta Noszty Ferenc szerepét A Noszty fiú esete Tóth Marival című filmben, majd ő alakította Baradlay Richárdot A kőszívű ember fiai adaptációjában. További jelentős filmjei közé tartozik a Két emelet boldogság, az Esős vasárnap és a 80 huszár. Jellegzetes orgánuma révén gyakran foglalkoztatták szinkronszínészként is.

Művészi munkásságát számos díjjal ismerték el. 1970-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1995-ben Kazinczy-díjjal tüntették ki a magyar nyelv ápolásáért, 1996-ban pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét vehette át. 2002-ben kiváló művész címmel jutalmazták, 2013-ban pedig Kossuth-díjjal ismerték el kiemelkedő színészi teljesítményét.

Abban az évben Budapest díszpolgárává avatták, 2015-ben elnyerte a Cornelius-életműdíjat, 2016-ban a Nemzet Művésze címet kapta meg, míg 2021-ben a második Kossuth-díját vehette át.

Related posts