Milyen mélységekbe merül el a keresztrejtvények titokzatos világában?

Habár az angolok büszkén állítják, hogy ők voltak az elsők, akik a keresztrejtvényt feltalálták a XIX. században, éppen ma, december 21-én, 1913-ban történt meg New Yorkban az első nyomtatott játék megjelenése. Ezt az eseményt a New York World karácsonyi melléklete tette emlékezetessé. Az újság szerkesztője, Arthur Wynne, találta ki a formát, amelyet "szókeresztrejtvénynek" nevezett el.
Az igazi siker 1924-ben bontogatta szárnyait, amikor egy különleges könyv látott napvilágot, tele rejtvényekkel, amely szinte azonnal elragadta az amerikai közönséget. Az emberek mindenütt ezt a kötetet bújták, szórakozás és kihívás forrásaként szolgálva számukra. A játék gyorsan, mint egy óceánjáró gőzhajó, átszelte az Atlanti-óceánt, és Európába is eljutott, ahol azonban nem mindenki örült a megjelenésének. A Londoni Állatkert munkatársai például nem osztották a lelkesedést, és bejelentették, hogy...
A brit királyi család is beszállt a rejtvények izgalmas világába! Erzsébet királynő, még hercegnő korában, egy különleges levelet írt a rejtvényt közlő újság szerkesztőségének, amelyet királyi pecséttel és címeres levélpapíron küldött el. Az újságírók ámulva néztek, hiszen nem mindennapi esemény történt: a fiatal hercegnő nemcsak részt vett a játékban, hanem el is nyerte a rejtvény díját!
Itthon 1925. január 22-én, a Ma Este című hetilap hasábjain jelent meg az első keresztrejtvény Kristóf Károly tollából. A legenda szerint, mikor befejezte, olyan boldog volt, hogy leszaladt az Emkébe, hogy megmutassa valakinek, és tesztelje. Egy fiatalembert választott, elmondta neki, hogy ez egy új, hasznos időtöltés, és kérte, próbálja ki. De a férfi csak legyintett,
Az életem tele van izgalmas rejtvényekkel!
A lelkes Kristóf végül egyedül maradt, miután elváltak útjaik. Azt mondják, hogy az illető neve József Attila volt.
A régi szép időkben a nyereményjátékok igazi vonzereje a komoly díjakban rejlett; emlékszem, amikor például az Andrássy úti bérházért, vagy egy színes tévéért játszottak az emberek. De ami igazán felkeltette a rejtvényfejtők érdeklődését, az a perzsamacska volt, ami szinte lázba hozta a résztvevőket. Magyarországon egyébként egy erős rejtvényfejtő közösség létezik, tele klubokkal és izgalmas versenyekkel. Az egyik legnagyobb esemény például 24 órán át tart, folyamatos kihívásokkal. Ráadásul büszkélkedhetünk egy világbajnokkal is, Madarassy Pállal, aki 2007-ben egyéniben hódította el a világbajnoki címet.
Azt mondhatnánk, ahány ország, annyi különleges rejtvény – ami talán kissé túlzó, de nem alaptalan. Valóban, a rejtvények karaktere jelentősen eltér, amint átlépjük az országhatárokat. Magyarországon a keresztrejtvények skandináv stílusban készülnek: a megfejtések hosszúak, a sorok gyakran kanyarognak, és a definíciók a négyzetekbe vannak beírva. A cseh rejtvények viszont liberálisabbak, lehetőséget adva arra, hogy egy négyzetbe több betűt is elhelyezzünk. Franciaországban és Romániában a fekete négyzetek elhelyezkedése sokszor kiszámíthatatlan, míg Kanadában igazi érdekesség vár ránk: a két hivatalos nyelv miatt az egyik irányba angolul, a másik irányba franciául kell beírni a szavakat. Minden ország rejtvénye egy új felfedezés, egy sajátos kulturális íz, mely izgalmas kihívásokkal szolgál.
Ma már az internet világában is élvezhetjük a keresztrejtvények izgalmát, ami hozzájárul a műfaj fennmaradásához, hiszen szépen alkalmazkodik a modern kor kihívásaihoz. Sőt, nem hátrány, ha egyre többen fedezik fel ezt a szórakozást, hiszen remekül felderíti a hangulatunkat (főleg, ha sikerrel járunk)! Emellett kutatások is alátámasztják, hogy a keresztrejtvények megoldása csökkentheti a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát, valamint késleltetheti az időskorral járó szellemi leépülést – igazán hatékony védekezés a "pakklerakódás" ellen. Az agyunkban zajló jótékony folyamatok a gondolkodás közben megnövekedett véráramlásnak köszönhetőek, ami még inkább serkenti a szellemi frissességet.
Egy új információgyűjtés keretein belül felfedezzük a gnúkat is. Érdekes, hogy a keresztrejtvények világában több neves személyiség is otthonosan mozgott. Például Tristan Bernard, a francia irodalom kiemelkedő alakja, aki 1925-ben megalapította a Keresztrejtvény Akadémiát. Bernard nem titkolta, hogy egy-egy remekül sikerült rejtvényét még a legjobb regényeinél is többre értékeli. De nem ő az egyetlen: Marlene Dietrich, Karinthy Frigyes, Tolnay Klári és Heltai Jenő is szenvedélyesen rajongtak a keresztrejtvényekért. Heltai különösen kiemelkedett, hiszen több nyelven is ügyesen játszott a szavakkal.
Próbálja ki tudását a keresztrejtvények világában! Fedezze fel, mennyire jártas a rejtvények megoldásában, és tesztelje ügyességét velünk!