**Miért és mikor érdemes a mandulát eltávolítani? – Szakorvos válaszol** A mandulák, ez a kis, de fontos szerv, sok esetben okozhatnak problémát, amelyek indokolhatják eltávolításukat. De mikor és miért válik szükségessé a mandula műtéti eltávolítása?

Az orr- és szájpadi mandulák gyulladásos megbetegedései rendkívül zavaróak lehetnek, ezért sokan az operatív megoldás mellett döntenek. A szakorvos részletesen kifejtette, hogy milyen esetekben indokolt a mandulaműtét.

Ha mandulaműtétről beszélünk, fontos tisztázni, hogy az orrmanduláról vagy a szájpadimanduláról van-e szó. Mindkét típusú mandula különböző problémákat okozhat, így lényeges figyelembe venni a jelentkező tüneteket és azok súlyosságát. Érdemes alaposan utánanézni a lehetőségeknek, mert a megfelelő diagnózis kulcsfontosságú a hatékony kezeléshez.

"A szájpadi vagyis garatmandulák azok, amelyeket immunológiai szempontból hétéves kor alatt nem szerencsés kivenni. Főleg gyerekeknél fordul elő, hogy a mandulák duzzadtak, akár olyannyira, hogy majdnem összeérnek, erre létezik már egy kisebbítő műtéti technika. Ilyenkor nem veszik ki teljesen a mandulát, így annak immunológiai szerepe megmarad. A nyirokgyűrű részeként felveszi a harcot a kórokozókkal, amikkel találkozik. Például amikor a baktériumok, vírusok a szánkon keresztül bejutnak, a mandula akcióba lép, hogy a kórokozók ne tudjanak nagyobb bajt okozni a szervezetben. Viszont, ha valakinek beteg a mandulája, akkor ezt a feladatot nem látja el. Ebben az esetben ki kell venni a teljes mandulát. Nem csak kis gyerekeknél, hanem kamaszoknál, vagy akár idősebb korban is szükség lehet ilyen jellegű műtétre. Ha krónikus gyulladás alakul ki, előfordulhat, hogy az helyileg már nem is fáj de góctüneteket okoz, például foltokban hullani kezd a haj vagy ízületi panaszok jelentkeznek" - mondta el a Fannynak Dr. Lehr Edina fül-orr-gége szakorvos.

A beavatkozást követően a mandulák helyén seb marad, ezért a műtét utáni 1-2 hétben nagyon oda kell figyelni néhány dologra, és a teljes gyógyulás 4-6 hét. Az operációt követően 3-4 órával ihat először. Az első időszak jellegzetes kellemetlenségei például fájdalom, mely nyeléskor a legrosszabb, sokszor a fülbe sugárzik, és általában a műtétet követő 5-7. napon a legerősebb. Emiatt a beteg nem szívesen eszik, de törekedjünk rá, hogy bőségesen igyunk folyadékot és megfelelően táplálkozzunk. Hőemelkedés is előfordulhat, ami teljesen normális. Az egyik legsúlyosabb komplikáció az utóvérzés. Amennyiben erős vérzés kezdődik, nem szabad várni, azonnal kórházba kell menni.

Related posts