Minden egyes nap füstölgött, és nem tudott ellenállni az édességek csábításának. 122 évig élt, és sokan csodálták a világ legidősebb nőjét. Titkát a szenvedélyeiben és élvezeteiben találta meg.

Számos kutatás próbálja megfejteni azt, hogy vajon mi lehet a hosszú élet titka. A világon legidősebb emberének életmódja azonban úgy tűnik, alaposan megcáfolja minden állításukat.
Az 1997-es év a világ számára több szempontból is mélyreható jelentőséggel bír. Ekkor érte tragikus baleset Diana hercegnét, akinek halála sokakat megdöbbentett, valamint ekkor hunyt el Teréz anya, aki életét a szegények és betegek szolgálatának szentelte. Ezen a napon távozott az élők sorából Jeanne Louise Calment is, akinek neve talán nem cseng ismerősen sokak számára. Míg Diana és Teréz anya életútja széles körben ismert és csodált, Calment nem tartozott a királyi családokhoz, és nem harcolt a világ igazságaiért. Ő volt a valaha élt leghosszabb életű ember, aki 122 évet és 164 napot élt, s ezzel egyedülállóan gazdag élettapasztalatot hagyott maga után, amely a történelem lapjaira is felkerült.
Az asszony érdeme ugyanis nem más, mint a leghosszabb élet a világon, ami 122 évet, 5 hónapot, 14 napot ölelt fel.
A francia nő 1875-ben, Arles városában született, abban az időben, amikor szinte semmi sem volt adott ahhoz, hogy egy nő hosszú ideig éljen. Sőt, egy francia nő várható élettartama 45 év volt. Gondoljunk csak bele, milyen idők is jártak akkoriban: nem találták még fel például a műanyagot, a nyilvános kukákat és a cipzárt sem. Körülbelül egymilliárd ötszázmillió ember járhatta akkoriban a bolygót, akiket mindezek ellenére Jeanne Louise Calment minden kétséget kívül túlélt.
Sokan máig kíváncsiak az extrém hosszú életű asszony titkára, azonban, ha alaposabban megnézzük az életét, lesz min meglepődnünk. Jeanne Louise Calment ugyanis nem élt az kifejezetten az egészségtudatosság jegyében. 21 éves kora óta, azaz 1896 óta cigarettázott, és ezt a szokását egészen 117 éves koráig, 5 évvel a halála előtti időpontig meg is tartotta.
Mindezek ellenére a testmozgást is szerette, olyannyira, hogy még 100 évesen is tekerte a biciklijét. Sőt, 85 évesen még vívni is megtanult! Az asszony szerint azonban magas életkorának, és korához képest fiatalos külsejének nem az életmódbeli döntései voltak az okai, hanem nem más, mint az olívaolaj.
Fontos megemlíteni, hogy az asszony egy dúsgazdag férjhez ment hozzá, akinek anyagi helyzete lehetővé tette számára, hogy sosem kelljen a megélhetésért dolgoznia. Így hát a munka helyett egy harmonikus és kényelmes életet élt, melyet olyan szenvedélyek határoztak meg, mint a tenisz, kerékpározás, úszás, görkorcsolyázás, zongorázás és az opera iránti vonzalma. Valószínű, hogy a jó génjei mellett inkább ezek a tevékenységek járultak hozzá ahhoz, hogy ilyen szép kort élt meg, nem pedig a cigaretta vagy a bőséges csokoládéfogyasztás.
A dohányzás ugyanis számos káros hatást gyakorolhat a szervezetünkre. Leggyakrabban szív- és tüdőbetegségekhez vezethet, emellett növeli a szívinfarktus, az agyvérzés, a légúti betegségek, a tüdőtágulás és a rák kockázatát. Mindemellett nem szerencsés a túl sok cukor fogyasztása sem, amelynek következtében több mint háromszorosára nő a szív- és érrendszeri zavarok okozta halálozás veszélye.
Jeanne Louise Calment, amikor elérte a 110. életévét és egy idősek otthonába költözött, feltűnően szigorú napi rutint alakított ki magának. Minden nap 6 óra 45 perckor ébredt, és reggelét egy imával kezdte. Az elmondások szerint imái során gyakran tette fel a kérdést Istennek, hogy mit tett azért, hogy ő legyen a világ legidősebb embere. E gondolatok mellett mindig hálát adott a hosszú életért és a megszerzett tapasztalatokért.
A hálaadást egy kis torna követte, ami idős korára már csak egy pár átmozgató gyakorlatot jelentett. Ezek után segítség nélkül lezuhanyozott, majd olívaolajjal kente be magát. Étkezésében sem tett semmilyen megszorítást, bár az tény, hogy nem szerette a főtt halat. Ebédjéhez mindig fogyasztott valami desszertet, ami a leggyakrabban csokoládé volt. Étkezés után elszívott egy cigarettát, mellé pedig megivott egy kis portói bort. Délután két órát szunyókált a székben, majd meglátogatta a többi lakót az otthonban, velük beszélgetett pár órát. A vacsorának nem tulajdonított túl sok jelentőséget, általában hamar elfogyasztotta, majd visszatért a szobájába, ahol leginkább zenét hallgatott és cigarettázott.
Az asszony végül rejtélyes körülmények között hunyt el abban a városban, ahol élete elkezdődött, a franciaországi Arles-ban. Halála sokakat mélyen megdöbbentett, hiszen egészsége a legjobb formájában volt egészen az utolsó pillanatig. Persze, ha figyelembe vesszük, hogy a halála előtt szinte teljesen megvakult és a hallása is jelentősen megromlott, talán más megvilágításba kerül a dolog.
2019-ben világszerte szenzációt keltett egy merész állítás, amely az ismert asszony személyazonosságát kérdőjelezte meg. Egy orosz genealógus ugyanis azt hangoztatta, hogy Jeanne Louise Calment, aki 1997-ben hunyt el, valójában nem ő volt, hanem lánya, Yvonne, aki átvette anyja nevében a helyet az utolsó években. Az érvet azzal támasztotta alá, hogy az anyai halál után Yvonne rejtőzködve élt, így sikerült elkerülnie a nyilvánosság figyelmét.
A kutató állítását azzal támasztja alá, hogy a francia levéltárban olyan iratokat bukkant fel, amelyek azt bizonyítják, hogy Jeanne már 1937-ben, fiatal felnőtt korában elhunyt. A szakember véleménye szerint Yvonne azért lépett elő édesanyja helyére, hogy elkerülje az öröklési illeték megfizetését. Ezzel a lépéssel sikerült megúsznia a költséget, ám a következő évtizedekben folyamatosan az édesanyjaként kellett élnie. Az igazság mibenléte a mai napig rejtély, de a franciák számára fontos támpont lehet, hogy a kutató állításait nem ismerik el. Szerintük ugyanis nincsenek olyan bizonyítékok, amelyek kétségbe vonnák a nő életkorát.