A magas karbamidszint általában arra utal, hogy a szervezetben a fehérje anyagcseréje nem megfelelően zajlik, vagy a vesék nem képesek hatékonyan eltávolítani a karbamidot a vérből. A karbamid a májban keletkezik a fehérjék lebontásakor, és normális körül

Elmentél a laborba egy vérvételre, és éhgyomorra, gondosan felkészülve adtad le a mintádat, amelyből több ampullányi vért is levettek. Az orvos hamarosan megosztotta veled az eredményeket, de te már alig vártad, hogy utánanézz a különböző értékek jelentésének – hiszen ez egy olyan dolog, amit sokan megtesznek. Különösen felkeltette a figyelmedet, hogy a karbamid (más néven: urea, BUN) szintje magasabb a megszokott tartományban. Kíváncsi vagy, mit is jelent ez, és milyen lehetséges okai lehetnek ennek? Olvass tovább, hogy többet megtudhass!
A karbamid a fehérjék aminosavainak lebontási folyamatának végtermékeként keletkezik. Amikor a fehérjék lebomlanak, a májban nitrogén szabadul fel ammónia formájában. Ez a nitrogén a májban különböző vegyületekkel reakcióba lépve karbamid-hulladékot alkot, amely a véráramba kerül. A vesék feladata, hogy kiszűrjék ezt a hulladékot a vérből, és végül a vizelettel távolítsák el a szervezetből.
A karbamid mennyiségét a legtöbb májat vagy vesét érintő betegség befolyásolja, ugyanis az egészséges vesék eltávolítják a szervezet által termelt karbamid több mint 90 százalékát. Így a laboratóriumban mért karbamid szint megmutathatja, mennyire jól működnek a vesék (elegendő mennyiséget távolít-e el), vagy a máj (pont elég karbamidot termel-e). A normál értéket nem lehet egzaktan meghatározni, de a vizsgálaton jelzik (csillaggal, nyíllal stb.), ha a referenciatartománytól eltérő az eredmény.
A megemelkedett karbamidszint gyakran a vesék elégtelen működésére utal, amit számos tényező befolyásolhat. Például a vesékhez érkező véráram csökkenése, amelyet okozhat pangásos szívelégtelenség, sokk, stressz, friss szívroham vagy súlyos égési sérülések, valamint gyomor-bél traktusi vérzés, a vesék elzáródását előidéző állapotok, vagy akár kiszáradás is. Ezen túlmenően, a magas karbamidszint jelezheti akut vagy krónikus vesebetegségek jelenlétét is.
Az alacsony karbamidszint nem ad okot aggodalomra, ráadásul meglehetősen ritka, de akár normál terhesség alatt is megfigyelhető.