Montenegro: Több ezer ember gyűlt össze a cetinjei lövöldözés 12 áldozatának emlékére rendezett virrasztáson.

Milojko Spajić miniszterelnök csütörtökön Cetinjébe utazott, ahol bejelentette a fegyvertartásra vonatkozó szabályozások szigorítását. A látogatás során hangsúlyozta, hogy a kormány komolyan mérlegeli a fegyverek teljes betiltásának lehetőségét.
Több ezren vettek részt gyertyás virrasztáson a montengrói tömeges lövöldözés áldozatainak emlékére.
Újév napján egy férfi egy kocsmai verekedés után lövöldözni kezdett Cetinje központjában, 12 embert megölve és legalább négy másikat megsebesítve.
Az áldozatok között két gyermek is volt. Az ámokfutót a 45 éves Aco Martinovićként azonosították. Meghalt, miután a rendőrök bekerítették és fejbe lőtte magát.
Az utolsó három év során ez már a második olyan esemény, ami hasonlóan zajlott le a városban.
„Rendkívül rosszul érzem magam. El sem tudom képzelni, hogy társadalomként ennyire kudarcot vallottunk. Emberi szempontból is csalódást okoztunk. Miért nem léptek közbe időben, hogy megmentsék őt? Most már késő, sajnos túl késő. Egyszerűen nem találom a szavakat, ez tényleg nagyon nehéz. A közösségünknek, mindannyiunknak rendkívül megterhelő ez az időszak” – osztotta meg érzéseit Mira Skoric, a nyugdíjas asszony, aki részt vett a virrasztáson Podgoricában.
Lazar Šćepanović rendőrfőnök a lövöldözést "Montenegró történetének egyik legszomorúbb eseményeként" jellemezte.
"Az áldozatok zöme olyan személy volt, akit a férfi jól ismert, beleértve legszorosabb barátait és családtagjait is, közöttük a lövöldöző testvérét, a húgát" - nyilatkozta Šćepanović.
"Ez a bűncselekmény nem volt megtervezve vagy megszervezve. Kiszámíthatatlan volt".
A kormány csütörtöktől kezdődően háromnapos nemzeti gyászt hirdetett, és az egész országban törölték az összes tervezett újévi ünnepséget.
Milojko Spajić miniszterelnök csütörtökön Cetinjébe látogatva bejelentette a fegyvertartásra vonatkozó szabályok szigorítását, és elmondta, hogy a kormány fontolgatja a teljes betiltást.
"Ez egy igazi tragédia, ahol fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy kinek lehet fegyvere Montenegróban, akár sport-, akár vadászfegyver, mindezt megértjük, de a kritériumokat a lehető legszigorúbban kell szigorítani" - mondta a kormányfő.
A kilencvenes évek délszláv háborúja után a 620 ezres Montenegró civil lakosságánál rengeteg fegyver maradt, becslések szerint mintegy 245 ezer lővegyver.
Legutóbb 2022 augusztusában Cetinjében egy tragikus eseménysorozat zajlott le, amely ismét felhívta a figyelmet a családi konfliktusok következményeire. Az eset során egy férfi, aki egy családi nézeteltérést követően dühében fegyvert ragadott, tizenegy embert megölt, mielőtt a rendőrség beavatkozott volna. A tűzharcban végül a rendőrök végeztek vele, így véget ért a rémálom, amely sokak életét megpecsételte.
A rendőrség bejelentette, hogy a szerdai lövöldözés gyanúsítottja 2005-ben már kapott egy felfüggesztett büntetést erőszakos viselkedés miatt, és jelenleg is fellebbez a legutóbbi ítélet ellen, amely illegális fegyvertartás miatt született.
A montenegrói sajtó híradása szerint a férfi kiszámíthatatlan és agresszív magatartása miatt vált ismertté.
"Az ünneplés helyett mély szomorúságot érzünk az ártatlan életek elvesztése miatt" – fogalmazott Jakov Milatović, Montenegró elnöke újévi üzenetében az X platformon.