Nacsa Lőrinc kifejti, hogy a testvértelepülési kapcsolatok egyre inkább hozzájárulnak a nemzet szöveteinek megerősítéséhez a Kárpát-medencében. A települések közötti együttműködések és kapcsolatok révén egy gazdagabb, összetartóbb közösséget formálhatunk,

A nemzetpolitika kulcsfontosságú célja a közösségek kialakítása és megerősítése. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a Kárpát-medencében és a diaszpórában olyan magyar közösségek alakuljanak ki, melyek között élénk és aktív kapcsolatok fűzik össze őket. A stabil oktatási, kulturális és politikai intézményrendszer kiépítése mellett ez a kapcsolatrendszer hozzájárul a közösségek tartós fejlődéséhez és összetartozásuk erősítéséhez.
Az államtitkár örömmel jelentette be, hogy a 2015 óta működő, most már 10 éves testvértelepülési program új pályázati lehetőséggel bővül. A "Testvértelepülési programok és együttműködések támogatása" című pályázati felhívásra a magyarországi székhellyel rendelkező települési és vármegyei önkormányzatok jelentkezhetnek, 500 ezer és 2 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatásért. Ebből az összegből a meglévő együttműködések fejlesztését, új testvértelepülési kapcsolatok kialakítását, valamint rendezvények lebonyolítását támogathatják, kizárólag Magyarország területén.
Nacsa Lőrinc bejelentette, hogy a pályázatok benyújtásának határideje augusztus 11. A projekt megvalósítása szeptember 1-jétől április 30-ig terjed majd.
A pályázati felhívás megtalálható a bgazrt.hu és a külhonimagyarok.hu weboldalakon. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy minden anyaországi településnek érdemes lenne fokoznia a magyar-magyar kapcsolatok ápolását. A pályázat révén lehetőség nyílik új kapcsolatok kiépítésére a szomszédos országokban. Kiemelte, hogy a testvértelepülési program keretében az elmúlt években már több mint 1100 testvértelepülési kapcsolat jött létre és erősödött meg anyaországi és külhoni magyarlakta települések között.
Nacsa Lőrinc reagált az éjszakai, példátlan támadásra, amely a kárpátaljai Palágykomorócon, Óbarok testvértelepülésén történt. Az elkövetők megkísérelték felgyújtani a helyi görögkatolikus templomot, és gyalázatos feliratokat festettek annak falára, sértve ezzel a magyar közösséget.
- megjegyezte, kiegészítve ezzel
Azt várják, hogy az elkövetők minél előbb a hatóságok kezébe kerüljenek, és felelősségre vonásukra sor kerüljön. Emellett arra kérik az ukrán hatóságokat, hogy a lehető leghatározottabban lépjenek fel az ilyen jogsértő esetek ellen.
Az államtitkár kifejezte támogatását a kárpátaljai magyar közösség iránt, és felajánlotta segítségét a megrongálódott templom újjáépítésében. Tessely Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője, ehhez kapcsolódóan bejelentette, hogy választókerületének településeit arra ösztönözte, hogy gyűjtsenek adományokat a templom helyreállításához, valamint a helyi magyar közösség megerősítéséhez. A testvértelepülési kapcsolatok fontosságát is hangsúlyozta, kiemelve, hogy ezek a kapcsolatok hozzájárulnak a közösség összetartásához és támogatásához.
A választókerület települései összesen 14 erdélyi, 5 kárpátaljai és 3 felvidéki partnerkapcsolattal rendelkeznek.
Óbarok kiemelkedő szereplője a testvértelepülési kapcsolatok ápolásának, hiszen jelenleg öt aktív partnerséggel büszkélkedhet. A település vezetése már a közeljövőben újabb két testvértelepülési kapcsolatot kíván kialakítani, mégpedig Vajdaságban Bácsfeketeheggyel és Felvidéken Özörénnyel. Mészáros Kartal, a település polgármestere (Fidesz-KDNP), kijelentette, hogy szívesen lemondana a pályázaton elnyerhető támogatásról, ha azt teljes egészében Palágykomorócra fordíthatnák a templom felújítására. A pályázatról beszélve elmondta, hogy a szeptember 13-ai falunapjuk alkalmával szívesen fogadnák koltói testvértelepülésük férfikórusát, így még inkább erősítve a két település közötti kapcsolatot.
A sajtótájékoztatón részt vett Óbarok egyik testvértelepülése, Hosszúmező polgármestere, Fekete Lajos is, aki arról beszélt, hogy ezek a pályázatok lehetőségeket adnak arra, hogy a fiatalok, a közösségek megismerhessék egymást, kapcsolataik szorosabbá váljanak.