A kínai gazdaság jelentős előrelépést tett.

Tavaly a kínai gazdaság utolsó negyedévében jelentős élénkülés tapasztalható, ami lehetővé tette, hogy 2024-re elérje a kormány által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők a kormányzati ösztönző intézkedések és az erős exportteljesítmény pozitív hatásait emelik ki a kedvező növekedési adatok mögött. Ugyanakkor figyelmeztetnek a 2024-es év körüli bizonytalanságokra, különösen a kereskedelempolitikai kilátások miatt, amelyek befolyásolhatják a gazdasági környezetet.
Kína gazdasága tavaly sikeresen elérte a kormány által kitűzött növekedési célokat, miután a negyedik negyedévben éves szinten 5,4%-os, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 1,6%-os bővülést mutatott. Ennek eredményeként a 2024-es évre vonatkozó átlagos GDP-növekedés pontosan 5% lett. Hszi Csin-ping elnök már szilveszterkor jelezte, hogy az ország várhatóan teljesítette az 5%-os célt.
Bár sok gyanú övezi, hogy Kína szinte mindig tökéletesen tudja teljesíteni a növekedési célját, kétségtelen, hogy a részadatok is gazdaság élénkülését mutatták az utóbbi hónapokban. Az ipari termelés 6,2%-kal nőtt decemberben az előző évhez képest, ami április óta a leggyorsabb ütem. A belföldi kereslet tekintetében vegyesebb a kép. Miközben a munkanélküliség augusztus óta először emelkedett, és az ingatlaneladások továbbra is zsugorodtak, a fogyasztás a fellendülés jeleit mutatta. A kiskereskedelmi forgalom 3,8%-kal nőtt az utolsó negyedévben, miután a kormány felgyorsította a háztartási gépek, autók és irodai berendezések vásárlását támogató programot. A háztartási cikkek forgalmának növekedése ezzel 12,3%-ra emelkedett, ami 2013 óta a legmagasabb érték.
Így összességében egy erős exportteljesítmény, és egy ellentmondásosabban fejlődő, de a várakozásoknál jobb belföldi fogyasztás biztosította a 2024-es 5%-os növekedést.
A Morgan Stanley közgazdászai úgy becsülik, hogy az éves növekedés fellendülésének mintegy 60%-át a fogyasztást és a feldolgozóipari beruházások fellendítését célzó kínai politika okozta, míg a többi az előrehozott szállításokból származott - írja a Bloomberg. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az exportteljesítmény mögött részben az a törekvés állt, hogy Donald Trump beígért vámintézkedései előtt a kínai cégek igyekeztek a külföldi raktárakba juttatni az árut.
A sikeres fogyasztásélénkítési intézkedések kedvezőbb jövőképet festenek, mivel a hatóságok az év során a program kiterjesztését ígérik. Hasonló várakozások fűződnek a monetáris lazítási stratégiákhoz is, viszont a szakértők egyöntetűen hangsúlyozzák, hogy óriási kétségeket támaszt a közelgő exportteljesítmény szempontjából, hogy Donald Trump, a jövő héten hivatalba lépő amerikai elnök milyen kereskedelempolitikai lépéseket tesz.