Az év minden hónapjában felfedezhetjük a horgászat izgalmait, hiszen a négy évszak mostantól új dimenziókat nyit meg előttünk. Télen sem kell lemondanunk a gigapontyok horgászásáról, hiszen a hideg hónapokban is lehetőségünk van hatalmas példányokat fogni

Az utóbbi évek enyhe időjárása a horgászat világát is átalakította, lehetővé téve, hogy ez a tevékenység a négy évszakban is élvezhetővé váljon. Manapság már alig találni olyan hosszú, zord mínuszokat, amelyek megakadályoznák a horgászokat abban, hogy decemberben vagy januárban a vízparton töltsenek időt. Míg egy évtizeddel ezelőtt ritkán fordult elő, hogy valaki télen pontyra horgászott, ma már ez a jelenség egyre gyakoribbá válik. Két lelkes horgász osztotta meg velünk tapasztalatait a téli pecázás izgalmairól.

A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség hivatalos oldalán még december 30-án is izgalmas bejegyzés jelent meg: a horgászok örömére egy nyolc kilós csuka mellett két lenyűgöző pontyot is bemutattak, méghozzá egy 22 és egy 16 kilós óriást!

Télen klasszikusan ragadozókra horgásztak a pecások, ilyenkor fogták jégről a csukákat, süllőket. Az enyhe idő miatt most már lehet fogni másféle halakat is. Míg néhány évtizede gyakorlatilag minden évben rendszeres jelenség volt, hogy befagytak a természetes vizeink, addig ma már ez is egyre ritkább jelenség.

A Balaton legutóbb nyolc évvel ezelőtt fagyott be teljesen, és ezt a különleges eseményt mi is felelevenítettük egy cikk keretein belül.

A téli hónapokban a vizek hőmérséklete jelentősen csökken, ami arra ösztönzi a halakat, hogy a melegebb vízrétegekbe húzódjanak. Ilyenkor a mélyebb területek, különösen a meder közepén található helyek válnak vonzóvá számukra. Ezt a viselkedést vermelésnek nevezik. Ahogy az idő enyhül, a halak is aktívabbá válnak, és ilyenkor érdemes horgászni rájuk, hiszen táplálkozási szokásaik felélénkülnek. A ragadozó halak esetében a horgászat szempontjából nem változik sokat a taktika: a különböző akadályok, akadók és medertörések környékén ugyanúgy lehet őket kifogni, mint a melegebb időszakokban.

- mondta el a Sokszínű Vidéknek Jéger Szabolcs, a Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület ifjúsági referense, a The Fishing and Hunting csatorna műsorvezetője.

A szakértő a technikai részletek mellett hangsúlyozta, hogy a békés halas horgászat során érdemes figyelembe venni a megfelelő felszerelést. Ebben az időszakban célszerű kisebb horgokat használni, csökkenteni az etetőanyag mennyiségét, valamint vékonyabb és könnyebb eszközökkel dolgozni. Ezen kívül a horgászat során a precizitásra is különösen ügyelni kell.

Ha csak néhány fokot mutat a hőmérő, de a Nap ragyogása mégis melegíti a bőrünket, egy fekete kabátban egészen kellemes érzés lehet a parton ücsörögni. Azonban szeles, hideg időben az ujjak hamar elgémberednek, és ilyenkor már nem olyan nagy mulatság a horgászat.

A vizek világában, különösen a mesterségesen kialakított horgásztavaknál, ilyenkor is kedvező esélyekkel horgászhatunk. A horgászok leggyakrabban pontyra vadásznak, hiszen ez a halfaj különösen vonzó a pecások számára. Az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált a method feeder technika, amely ebben az időszakban még inkább megkönnyíti a halfogást, biztosítva ezzel a sikeres horgászkalandokat.

A folyóvizek esetében a helyzet bonyolultabb, hiszen itt különösen fontos a horgászhely gondos megválasztása.

Amikor az időjárás melegebbé válik, fontos észben tartani, hogy a víz hőmérséklete fokozatosan emelkedik. Ezért, bár a parton álló horgász már élvezheti a nyári napfény kellemes melegségét, a víz alatt a halak még mindig nem biztos, hogy aktívan keresgélnek, és nem mutatnak élénk aktivitást.

- tette hozzá Szabolcs, aki a kifinomult felszerelés mellé élő csalit ajánlott a kis horogra, vékony előkével. Ha viszont egy órán belül nem érkezik kapás, érdemes más helyszínek után nézni. Ilyenkor a kikötők és az öblök különösen jó választásnak bizonyulhatnak.

Az igazi pecásnak - ahogy nekem is - a szezon egész évben tart. Aki tudja, hogy mit kell keresni, az télen is megtalálja a halakat. Egy-egy séta a vízparton, és ha nyitott szemmel járunk, bizony ilyenkor is láthatunk halakat forogni, ami arra utal, hogy itt a horgásznak van mit keresnie. De a vízimadarak jelenléte is beszédes

Erdős Attila, a Szigetközi Horgász Blog vezetője osztotta meg velünk tapasztalatait. Kiemelte, hogy a lakásból kilépve tapasztalt hőérzet gyökeresen eltérhet attól, amit a Duna-parton érzünk. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy rétegesen öltözködjünk, és ne hagyjuk figyelmen kívül a thermo ruházat fontosságát a téli horgászat során.

Én a Szigetközben, illetve a Dunán horgászom. A tapasztalatokat ennek függvényében tudom megosztani, mert minden vízen más és más módszer működik.

A felszerelés szempontjából Attila a legfinomabb készséget ajánlja, mivel a hideg vízben a halak sokkal válogatósabbak a táplálkozás terén. Az etetőanyagok és csalik esetében sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak az aromák és a színek, mintsem a mennyiség.

A hűvös, kristálytiszta vizekben, különösen a tavak világában, könnyen túletethetjük a halakat. Jobb, ha kevesebb, de kiváló minőségű etetőanyagot használunk, amit gazdagon ízesítünk aromákkal, hogy még vonzóbbá tegyük a horgászhelyünket.

A halfajok tekintetében a horgász elmondta, hogy a csukán, keszegen, pontyon kívül a téli pecákon a süllő és balin lehet még az ügyes pergető horgászok zsákmánya, de néha-néha, főleg az érkező melegfrontok hatására még harcsa is horgunkra akadhat télen.

Aki igazán szenvedélyes horgász, az még a legzordabb téli estéken is bátran elindul a menyhalak után, hiszen ezek a különleges halak ilyenkor élik a legaktívabb időszakukat. Azt is meg kell említeni, hogy a busa és az amur kivételével szinte minden más halfajta megfogására van lehetőség a téli hónapokban is, ha van elegendő kitartásunk, és természetesen egy csipetnyi szerencse is jól jön a horgászat során.

Attila úgy véli, hogy az utóbbi években a telek mérsékeltebbé váltak, ami jelentős hatással bír a halak téli életére és a vermelési szokásaikra. E különbség különösen a folyók mentén érezhető.

A halak nem merülnek téli álmokba, sőt, folyamatosan aktívak és táplálkoznak. Ezt a jelenséget már a tavakban is megfigyelhetjük. Ilyenkor leginkább a nyugodt, lassú áramlású részeket keresik, ahol minimális erőfeszítéssel juthatnak táplálékhoz. Éppen ezért a téli horgászat során mindig figyelembe veszem ezt a viselkedést a helyszín kiválasztásakor.

Ami a horgászati tilalmakat illeti, a magyar őshonos halak közül csupán a sebes pisztráng élvez védelmet október 1. és március 31. között. Ezen időszakot követően, a tél végén, a csuka védelme lép érvénybe, amely február 1-jétől egészen március 31-ig tart.

Mivel a tél és a hatalmas pontyok már terítéken vannak, örömmel bemutatjuk az idei év első gigapontyát, amelyet egy hevesi bányatóban fogtak ki január elején. Ha kíváncsi rá, ne habozzon, kattintson ide! Továbbá, ha lemaradt volna arról, hogy idén melyik halat választották az év halának, ezt a cikket elolvashatja, ahol minden részletet megtudhat.

Related posts