Negyven év telt el, mióta a Király trónra lépett. Összegyűjtöttük azokat a fontos pillanatokat és eseményeket, amelyek meghatározták uralmát: 1. **Kezdetek**: A Király 40 évvel ezelőtt vette át a hatalmat, megújítva a vezetést. 2. **Fontos reformok**: Sz

Középiskolás sztár, tinédzser fenomén, a liga fiatal arca. Elképesztő számok, sok évnyi frusztráció, trónra kerülés. Utálattal járó váltás, megkoronázott király, bűntudat. Hazatérő, kibékülés, óriásölés. Útkereső, levezetés, újra a csúcson, végjáték. De hogy mi fér bele még egy ilyen karrierbe, arra csak a negyvenedik születésnapját ünneplő LeBron James tudja a választ.

LeBron James karrierjének összefoglalása éppúgy kihívás, mint amennyire kifizetődő – hiszen 22 éves pályafutása alatt szinte minden lehetséges csúcsot megdöntött. Az Ohio állambeli Akron városában született kosárlabda virtuóz azóta a sportág egyik legnagyobb alakjává vált, és olyan mérföldköveket ért el, amelyekre csak kevesen képesek.

Bár egyre több forrásból érkeznek hírek arról, hogy az éppen születésnapját ünneplő kosárlabdázó számára ez lehet az utolsó év a világ legmagasabb szintű és legnagyobb fizikai megterhelést jelentő kosárlabda ligájában, az NBA-ben, egy dolog biztos: ha valakinek a teljesítményét nem mérte a kor múlása, az biztosan LeBron James. A szokásos, unalmas összefoglalók helyett most nézzük meg, mit mondanak a számok! Íme negyven lenyűgöző adat, amely bemutatja minden idők egyik legkiemelkedőbb, ha nem a legkiválóbb játékosának varázslatos pályafutását!

1: Az első játékos az NBA történetében, aki egyszerre lépett pályára saját fiával. A 20 éves Bronny Jamest az 55. helyen húzta ki a Los Angeles Lakers az NBA 2024-es játékosbörzéjén. A 20 éves játékos a 2024-2025-ös szezon idénynyitóján lépett pályára röpke három perc erejéig a Minnesota Timberwolves ellen.

Bár sosem sikerült elnyernie az év védő játékosa díjat, kétszer is közel került ahhoz, hogy ezt a kitüntetést megkapja. Először az első MVP-szezonjában, a 2008-2009-es idényben tűnt esélyesnek, hogy mindkét kategóriában kiemelkedjen, ám végül a fiatal, mindössze 23 éves Dwight Howard magabiztosan vitte el az első helyet. Négy év elteltével viszont már sokkal kiélezettebb versenyt vívott Marc Gasol ellen. A spanyol center, aki ekkor már a negyedik MVP-címét ünnepelhette, mindössze 63 ponttal bizonyult jobbnak a szakírók szemében.

Háromszor állhatott fel az olimpiai dobogóra az Egyesült Államok színeiben. Első alkalommal a 2004-es nyári játékokra kapott meghívást, de sajnos éppen abban az évben került sor egy váratlan leégésre, amikor az amerikai csapat meglepő módon csak bronzérmesként zárta a versenyt. Azonban négy évvel később, 2008-ban már sikerült helyreállítaniuk a becsületüket: a Kobe Bryant által vezetett "Redeem Team" aranyéremmel a nyakában távozott Pekingből, bizonyítva, hogy a legjobbak közé tartoznak.

A dobogó legmagasabb fokára 2012-ben és 2024-ben is Jamesszel a fedélzeten állt fel az Egyesült Államok, ezzel a sikerével a 40 éves kosárlabdaikon a sportág történetének egyik legkiemelkedőbb alakja lett. Jelenleg csupán Kevin Durant büszkélkedhet több aranyéremmel (4) férfi kosárlabdázóként, mint ő.

Karrierje alatt négyszer érdemelte ki a bajnokság legértékesebb játékosának járó címet (2009, 2010, 2012 és 2013), és ezen kívül négyszeres NBA-bajnok is (2012, 2013, 2016 és 2020). Érdekesség, hogy minden alkalommal, amikor csapata bajnoki címet szerzett, az NBA-döntő legjobbjának is megválasztották őt.

5: A legnagyobb amerikai kosárlabda-statisztikával foglalkozó oldal szerint LeBron James mind az öt pozícióban játszott pályafutása alatt. Az alapvetően kiscsatárként vagy hármas poszton otthonosan mozgó kosaras még az első szezonjában (2003-2004) játszott dobóhátvédként a Clevelandben, de később a Miamiban eltöltött évek során erőcsatárként is kipróbálta magát. Végül Los Angelesbe igazolása után kényszerült néhány szezonban irányítóként, majd a katasztrofálisan sikerült 2021-2022-es szezonban Anthony Davis sérülésekor számos alkalommal centert játszani.

Karrierje alatt összesen hatszor teljesített negyven pontos tripla duplát, amivel a ranglista hatodik helyén áll. Ezzel olyan legendás játékosokat előzött meg, mint Nikola Jokics, Michael Jordan és Larry Bird.

A Los Angeles Lakers hetedik szezonját indítja, ezzel már a harmadik csapatánál jár a ligában. Összesen tizenegy évet töltött a Cleveland Cavaliersnél, két különböző időszakban, miközben a Miami Heatnél négy évet játszott Dwayne Wade és Chris Bosh oldalán, ezzel létrehozva az NBA történetének újabb ikonikus hármasát.

8: James legendáriumába tartozik, hogy a rájátszásban szinte mindig ellenállhatatlanul játszott, és csak nagyon kevés csapat tapasztalhatta meg azt, amikor nem a királyról szólt a mérkőzés. Nyolcszor dobott győztes kosarat a rájátszások során, ebből öt ráadásul dudaszólós találat volt. A legemlékezetesebb minden bizonnyal a 2017-2018-as rájátszás második körében látott egykezes dobása a Toronto Raptors ellen.

9: Sorozatban nem kevesebb mint kilenc NBA-döntőben játszott 2010 és 2020 között, ebből négyszer a Miami (két győzelem), négyszer a Cleveland (egy győzelem) és egyszer a Los Angeles Lakers (győzelem) színeiben. Összesen tíz döntőben tette tiszteletét, a meg nem említett utolsó igazából a legkorábbi is volt. Még az első clevelandi időszaka alatt a 2006-2007-es szezonban jutott közel a bajnoki gyűrűhöz, de végül 4-0-s söpréssel a San Antonio Spurs lesimázta a csapatát.

10: Egy igazán lenyűgöző statisztikát osztok meg, ami LeBron James pályafutásának egyik legérdekesebb aspektusa. Hihetetlen, de karrierje során csupán tíz alkalommal szerzett 10 pontnál kevesebbet. Ezek közül a legemlékezetesebb esemény a 2010-2011-es NBA-döntő negyedik mérkőzete volt, ahol a Dallas Mavericks ellen mindössze nyolc pontot dobott, mindössze 27%-os mezőnydobószázalékkal. Érdekesség, hogy az utolsó alkalom, amikor 10 pont alatt zárt, már 2014-ben történt.

A debütáló évében tizenegy szavazatot zsebelt be a szakírók körében az év végi MVP-szavazáson. Ezzel ő lett a legfiatalabb sportoló, aki elnyerte a szezon legjobbjának járó kitüntetést, megelőzve a nemrégiben visszavonuló Derrick Rose-t, aki akkor még csak 22 éves szupersztárként játszott a Chicago Bulls csapatában.

12: Tizenkét alkalommal ért el 50 pontnál magasabb teljesítményt, kariere csúcsát 2014-ben a Charlotte Hornets ellen jegyezte, amikor is 61 pontot dobott, ráadásul a mezőnyből 66 százalékos hatékonysággal zárta a mérkőzést.

Tizenhárom éven át, 2005-től 2017-ig, folyamatosan a legjobb öt között végzett az MVP-szavazásokon, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény.

14: A San Antonio Spurs ellen elvesztett döntő után 2014 nyarán úgy döntött, hogy ideje visszatérni korábbi csapatához. A négy évvel korábbi, később még említésre kerülő Miamiba igazolás után sokan ellenségként tekintettek rá Clevelandben. De miután négy éven keresztül NBA-döntőbe vezette az együttest, már szent volt a béke. Főleg, amikor a csapat megnyerte az első bajnoki címét, a minden idők legjobb alapszakasz mérlegét (73-9) produkáló Golden State Warriors ellen 2016-ban.

Amióta James átlépte a 38. életévét, már tizenöt tripla duplát jegyzett, ami kiemelkedő rekordot jelent ebben a korcsoportban. E mellett csupán Karl Malone, Tim Duncan és Elvin Hayes tudott hasonló teljesítményt felmutatni.

Tizenhat szezont átölelő pályafutása alatt átlagosan 25 pontot, 5 asszisztot és 5 lepattanót produkált. Érdekességképpen megjegyzendő, hogy rajta kívül csupán négy másik játékos büszkélkedhet hasonló karrierátlagokkal: Oscar Robertson, Jerry West, Michael Jordan és Luka Doncic. Igazi kiváltságos társaság!

Mindössze tizenhét esztendősen tűnt fel a Sports Illustrated ikonikus címlapján. Már a középiskolás évei alatt hatalmas figyelem övezte, és nem véletlen, hogy a sportágában hamarosan legendává váló kosárlabdázó éppen "A kiválasztott" cím alatt szerepelt a lap borítóján.

18: És ha már visszakanyarodtunk a tinédzser évekhez... Még csak pályára sem kellett lépnie LeBronnak, máris három sportszermárka kereste a kegyeit. Bár a Reebok és az Adidas is bepróbálkozott nála, James akkori ügynöke szerint azért a Nike lett a befutó, mert ők nem csak tervekkel, hanem konkrétan Jamesre szabott cipőkkel érkeztek a tárgyalásra. Végül hét évre szóló, 87 millió dolláros szerződés írt alá az akkor tizennyolc éves amerikai, 2015-ben pedig élete végéig elköteleződött a márka mellett.

De nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy tizenkilenc éves korában megnyerte az év újonca díjat, miután lenyűgöző teljesítményt nyújtott első idényében. A Cleveland csapatában játszva 79 mérkőzés alatt átlagosan 20,9 pontot, 5,9 asszisztot és 5,5 lepattanót szerzett, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény volt.

20: Húsz alkalommal választották be az All-star-csapatba, az egyetlen kivétel az első szezonja volt. Az elmúlt húsz évben mindössze Blake Griffin büszkélkedhet ezzel az elismeréssel, bár a draftolása utáni idényét térdsérülés miatt teljesen ki kellett hagynia, így hivatalosan a második évében kapta az elismerést.

21: Számos statisztika bizonyította eddig, és fogja még a cikk során azt kiemelni, hogy milyen hihetetlen konzisztens játékkal rendelkezik LeBron James. Huszonegy szezonon keresztül szerzett legalább ezer pontot, ami a leghosszabb sorozat az NBA történelmében.

22: Jelenleg a huszonkettedik idényét tölti a bajnokságban, ennyi évet csak Vince Carter ért el a karrierjében, aki 1999-től egészen 2020-ig varázsolt a pályán.

A pályafutása során a 23-as szám szinte védjegyévé vált. Ez a szám nem csupán egy egyszerű szám, hanem egy tisztelgés Michael Jordan előtt, akinek mezszáma szintén a 23-as. LeBron James maga is beszélt arról, hogy a Jordan iránti tisztelete miatt kezdte el viselni ezt az ikonikus számot, amelyben már több mint 1100 mérkőzést játszott. Azonban a Miami-i évei alatt, valamint az olimpiai szereplésein a 6-os szám volt a jellemző a mezén.

24: A legmagasabb büntetődobás-összeg, amit egy meccsen valaha is elértek, huszonnégy volt. A 2006-os Miami elleni mérkőzésen végül 47 pontot szerzett, ami azt jelzi, hogy a pontjai több mint felét a büntetőkkel szerezte.

Huszonöt éves korában, 2010 nyarán, karrierje legnagyobb döntési helyzetéhez érkezett. A kérdés az volt: maradjon Clevelandben, ahol 2003-ban draftolták, és ahol a szurkolók istenként tisztelték, vagy inkább egy olyan csapathoz csatlakozzon, amely komoly eséllyel pályázik a bajnoki címre, miután hét, eredmények nélküli év áll mögötte? Végül úgy határozott, hogy az utóbbi lehetőség mellett teszi le a voksát, hiszen a bajnoki trófeákra vágyott, amiket végül meg is szerzett Miamiban. Ezzel azonban a clevelandi szurkolók mellett az egész NBA közösség haragját is magára vonta.

26: Összesen huszonhatszor nevezték a szezon végén az All-NBA (20) és All-Defensive (6) csapatba, ennél többel csak Kobe Bryant (27), Kareem Abdul-Jabbar (27) és Tim Duncan (30) büszkélkedhet.

27: Elnézve 22 éves karrierjét, az ember azt hinné hogy negyven felé közelítve már a James által szerzett pontok száma is visszaesett, de ez nem így van. Az egész pályafutására vonatkozó átlagot nézve meccsenként jelenleg 27,1 pontot átlagol, 7,4 asszisztot oszt ki és 7,5 lepattanót szerez meg. Érdekesség, hogy ennek ellenére az amerikai játékos még soha nem fejezett be mérkőzést pontosan ezekkel a számokkal.

A rájátszás során szerzett tripla duplák számát tekintve a második helyen áll (28), csupán a '80-as évek legendás ikonja, Magic Johnson előzi meg őt (30).

29: 2003. október 29-én debütált az NBA-ben a Sacramento Kings elleni idegenbeli mérkőzésen. James 25 pontot dobott a találkozón.

30: A kor nem tudott kifogni LeBron Jamesen. Harmincadik születésnapja után összesen 237 mérkőzésen szerzett harminc vagy annál több pontot. A most zajló szezonban ezt hétszer érte el eddig.

A legutóbbi, és talán utolsó karácsonyi mérkőzésén LeBron James lenyűgöző harmincegy pontot dobott. A Golden State Warriors ellen vívott összecsapás igazán emlékezetes karácsonyi klasszikussá vált, amelyben Stephen Curry is jelentős szerepet vállalt. Adam Silver, az NBA kommisszárja számára külön öröm, hogy az ötmeccses karácsonyi maraton az utolsó öt év legnagyobb népszerűségnek örvendett, hiszen a tavalyi évhez képest 84 százalékkal többen követték figyelemmel a sztárok izgalmas összecsapásait.

32: A 2009-es rájátszás első körében harminckét pontot átlagolt a Detroit Pistons ellen 4-0-ra megnyert párharc során. Ezzel csapata 374 pontjából 128-at vállalt, vagyis a Cleveland pontjainak 34 százalékáért volt felelős.

33: Harminchárom évesen minden idők legidősebb játékosa lett a ligában azzal, hogy egy teljes hónapon keresztül tripla duplát átlagolt, miután 2018 februárjában 27 pontot 10,5 asszisztot és 10,5 lepattanót hozott minden mérkőzésén.

34: Pályafutása alatt 34,8 százalékkal dobta a triplákat. Ezt átlagosan meccsenként 4,7 próbálkozással érte el, mégis csak a 7. helyre elég az összesített listán. Előtte olyan aktív játékosok vannak, mint Steph Curry, James Harden, Damian Lillard és Klay Thompson, akik mind a liga történetének legjobb dobói közé tartoznak.

35: Az NBA történetének során valaha pályára lépő játékosok harmincöt százalékával találkozott hosszú és figyelemre méltó karrierje alatt.

A 2011-2012-es All-Star-gálán LeBron James nem kevesebb mint harminchat pontot szerzett, ezzel felállítva személyes rekordját. Érdemes megemlíteni, hogy abban az időben a sztárok még sokkal komolyabban vették ezeket a gálameccseket, amelyek mára inkább a szórakozásról szólnak. James több mint 35 percet töltött a pályán a szóban forgó találkozón, ami napjainkban már szinte elképzelhetetlen.

A 2021-2022-es szezon során átlagosan 30,3 pontot szerzett, ami azt eredményezte, hogy harminchét évesen ő lett a bajnokság történetében a legidősebb játékos, aki egy teljes idényben 30 pont feletti teljesítménnyel büszkélkedhet.

38: Az egész pályafutása során harmincnyolc percet játszott átlagosan egy mérkőzésen, amin már szinte meg sem lepődik az ember. James egyik legnagyobb erénye mindig is kiváló fizikuma volt.

39: Ő az első játékos az NBA történetében, aki átlépte a 40 ezer dobott pontot, ezt a jeles mérföldkövet 2024 márciusában, harminckilenc éves korában érte el.

40: Az utolsó érdekesség, amit szeretnék megosztani, a legegyértelműbb, de egyben a leglenyűgözőbb is. LeBron James már negyven éves. Itt nincs helye találgatásoknak arról, hogy vajon hány év maradt volna benne, ha nem akadályozza meg egy sérülés, mert ez a kérdés már megválaszolatlan. Ráadásul nem is érdemes azon tűnődni, hogy ilyen korban képes-e érdemben hozzájárulni a csapata teljesítményéhez, hiszen nemcsak hogy képes, hanem a mai napig a csapata legjobbja.

Nincs olyan ember, különösen élsportoló, aki ne vágyna arra, hogy olyan szépen öregedjen, mint ő. És maradjon topszinten, De sajnos van egy rossz hírünk így összeállításunk végére. Nincs még egy LeBron James.

Related posts