Németország aggódik a jövő miatt: a hírek szerint Oroszország támadása éveken belül bekövetkezhet, és már most elkezdték felkészíteni a lakosságot a lehetséges következményekre.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) jelentése szerint Németország hadereje egy titkos dokumentum kidolgozásába kezdett, amelynek célja az ország felkészítése egy potenciális háborús helyzetre. A tervezet egy átfogó és részletes tervet vázol fel, amely egy nagyszabású katonai művelet lebonyolítására irányul.

A német haderő, vagyis a Bundeswehr elkezdett előkészülni egy nagyszabású háborúra, amely közvetlenül érintheti Németországot is. Az 1000 oldalas elfogadott dokumentum a "Németország hadműveleti terv" nevet viseli, a részletei titkosak. Néhány információ viszont ismert a tartalmából: felsorolják a különösen védett épületeket és infrastrukturális elemeket, lépésről lépésre vázolják fel a szükséges védelmi lépéseket, valamint egy esetleges orosz manőverre adott elrettentő válasz lehetőségével is számolnak. Berlin úgy látja, hogy az európai hatalom egy fontos katonai csomóponttá válhatna egy kiterjedt háború esetén és katonák tízezrei indulhatnának innen kelet felé, számukra biztosítani kellene a logisztikát is.

A Bundeswehr erősen koncentrál a német vállalatok szerepére is, Hamburgban már elkezdték a konkrét lépések megvalósítására felhívni a cégek figyelmét.

Minden egyes száz munkavállalóra legalább öt olyan teherautósofőrt képezzenek ki, akikre jelenleg nincs szükség.

- javasolta Jörn Plischke alezredes a helyi kereskedelmi kamarában tartott rendezvényen. Azzal indokolta a tervet, mivel szerinte jelenleg az országban a teherautók többségét kelet-európaiak vezetik, akik eltűnhetnek az ágazatból, ha az ukrajnai konfliktus kiterjed. Kiemelten kezelt témakör az önellátás, amely az energetikára, az iparra és a mezőgazdaságra is vonatkozik. A FAZ információi szerint a hamburgihoz hasonló tájékoztatók országszerte megindultak.

Plischke hangsúlyozta, hogy számos súlyos következmény fenyeget, és nem hagyta figyelmen kívül a kémkedési kísérletek, kibertámadások, szabotázsakciók, merényletek, valamint gyanús drónos megfigyelések lehetőségét az ország területén. Az alezredes arra is felhívta a figyelmet, hogy Moszkva már most is azon dolgozik, hogy a következő években kiterjessze a konfliktust, így sürgető szükség van a cselekvésre.

Négy-öt éven belül Oroszország valószínűleg felkészül arra, hogy nyugatabbra is kiterjeszti katonai aktivitásait.

- jelentette ki. Hozzátette, hogy a fegyverkezés üzemén is gyorsítani kell, mivel Berlin jelentősen le van maradva Moszkvához képest.

Az információk alapján a Bundeswehr célja, hogy a német állampolgárok tisztában legyenek a rájuk leselkedő veszélyekkel.

Mit teszünk, ha az Elbát lezárják és a vasúthálózatot támadás éri? Mit teszünk, ha a Rewe és az Aldi nem tud kinyitni, mert nincs áram, az utakon katonai oszlopok közlekednek, és a csapból már nem folyik víz?

- tette fel a kérdéseket egy másik rendezvényen a haderő tisztje. Szeretnék elérni, hogy az ország katonai és polgári szempontból is felkészült legyen a drámai forgatókönyvekre. Plitschke szerint a politika eddig jól reagál, nyitottnak mutatkozik arra, hogy a polgári lakosságot is felkészítsék a háborús körülményekre, mivel ezzel ellenállóbbá válik a német gazdaság is.

A FAZ riportja alapján a közös polgári és katonai gyakorlatok már megkezdődtek, amelyeken a kikötő létesítményeinek védelmére helyezték a hangsúlyt, különös figyelmet fordítva a kémkedés elleni védekezésre és a szabotázsakciók megelőzésére. Az első művelet után további hasonló gyakorlatokra is sor fog kerülni, és az ezek során nyert tapasztalatokat integrálják a "Németország hadműveleti tervbe". Ez azt is jelenti, hogy a dokumentum még nem végleges, mivel a Bundeswehr "élő" jellegűnek tartja, lehetővé téve, hogy a tanulságok folyamatosan frissítve legyenek.

Berlin nem zárja ki annak lehetőségét, hogy szigorúbb szabályozásokat vezessen be a vállalatok számára, ha a helyzet drámai fordulatot venne. Az ukrajnai háború kezdeti szakasza tapasztalatokat nyújtott ebben a tekintetben, amikor Németország hirtelen energiaellátási problémákkal szembesült. A helyzetből levont tanulságok alapján a cél, hogy a rugalmasság, a gyors reagálás és a válságkezelési képességek javítására törekedjenek számos különböző szektorban.

Amennyiben a súlyos veszélyek elhárítása érdekében elengedhetetlen lenne, a szabályozás lehetőséget biztosíthatna arra, hogy az állam az egész gazdaságot tervgazdasági rendszerre állítson át.

Bertram Brossardt, a bajor gazdasági szövetség ügyvezető igazgatója nemrégiben megosztotta véleményét erről a kérdésről. Kiemelte, hogy a leglényegesebb tényező egy rugalmas és könnyen módosítható terv megléte, amely képes reagálni a valós helyzetek változásaira.

Related posts