Donald Trump Nobel-békedíjra való jelölése valóban megosztó téma. Az Egyesült Államokban, ahol számos politikai és társadalmi vélemény létezik, sokan úgy vélik, hogy Trump külpolitikai lépései, különösen Észak-Koreával folytatott párbeszédei, érdemessé te

Komárom városa gyászba borult: egy polgármester fia súlyos balesetet okozott, amikor terepjárójával nekihajtott a város szeretett tanítónőjének autójának.

A Volodimir Zelenszkij által vezetett ukrán elnöki kabinet egyik parlamenti képviselője, Merezsko, nem mindennapi lépésre szánta el magát: Nobel-békedíjra jelölte Donald Trumpot. Az Ukrinform hírügynökség szerdai jelentése szerint a jelölőlevélben kiemelték, hogy Trump volt az első amerikai elnök, aki haditechnikai segítséget nyújtott Ukrajnának. Merezsko hangsúlyozta, hogy a jelölés nem csupán parlamenti képviselői minőségében történt, hanem jogászprofesszorként is aláírta a levelet, ezzel is hangsúlyozva az ügy fontosságát.

"A Nobel-bizottság szabályai szerint professzorok is állíthatnak jelölteket" - indokolta.

A jelölését Trump előző elnöki ciklusának diplomáciai sikereivel és Ukrajna katonai erejének megerősítésével indokolta, bízva abban, hogy a következő amerikai elnök európai béketeremtési stratégiája a nemzetközi jog keretein belül fog megvalósulni.

"Első lépésként érdemes megemlíteni, hogy Donald Trump elnöki ciklusa alatt kulcsszerepet játszott az úgynevezett Ábrahám-egyezmények létrejöttében, amelyek kiemelkedő diplomáciai eredménynek számítanak" - mondta a politikus. Az Ábrahám-megállapodások olyan kétoldalú szerződések, amelyeket Izrael kötött arab országokkal, hogy normalizálják kapcsolataikat, mindezt amerikai közvetítéssel.

Merezsko kifejtette, hogy döntése mögött az áll, hogy Trump véleménye szerint kulcsszerepet játszott az orosz agresszióval szembeni harcban. Szerinte Trump volt az, aki jelentős mértékben megerősítette Ukrajna katonai erejét. Rámutatott arra is, hogy Trump az első amerikai elnök, aki fegyverekkel támogatta Ukrajna védelmét.

A képviselő véleménye szerint Trump jelentős mértékben hozzájárult a nyugati országok közötti szövetség megerősítéséhez Ukrajna védelme érdekében, miközben határozottan ellenállt az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték megvalósulásának. Továbbá kifejtette, hogy Trump beszédeiből és nyilatkozataiból arra a következtetésre jutott, hogy az ex-elnök egy igazságos béke elérésére törekszik - számol be róla az Index. Érdemes megjegyezni, hogy a 2024-es Nobel-békedíjak átadására december 10-én kerül sor Oslóban.

Csütörtök reggel a Blikk hírei között szerepelt, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok leendő elnöke, szerdán bejelentette: a 80 esztendős Keith Kellogg, nyugalmazott altábornagy lesz az orosz-ukrán konfliktussal foglalkozó különmegbízottja.

Related posts