Nyilatkozatot tett a dél-koreai parlamentet ostromló kommandósok vezetője: katonáim egy alkalmatlan parancsnok utasításait hajtották végre.

A dél-koreai különleges erők parancsnoka bocsánatot kért a parlament megrohamozásáért, amit a múlt héten elrendelt szükségállapot idején hajtottak végre. Az ezredes felelőtlennek nevezte saját döntését, és a katonái megbocsátását kérte - tudósított a CNN.

Kim Hjunte ezredes, a dél-koreai 707-es különleges alakulat vezetője, hétfőn tartott sajtótájékoztatóján nyíltan vállalta a felelősséget a legutóbbi eseményekért. Az ezredes részletesen ismertette, hogyan utasította csapatait a Nemzetgyűlés épületének megrohamozására, miután Jun Szokjol elnök hirtelen hadiállapotot hirdetett.

"Én voltam az, aki utasítást adott a Nemzetgyűléshez való kivonulásra. A 197 érintett katona helyszíni parancsnokaként érkeztem elsőként helikopterrel. Megparancsoltam nekik, hogy zárják le az épületet, vegyenek részt fizikai összecsapásokban az első és a hátsó bejáratnál, törjék be az ablakokat, és hatoljanak be a belső terekbe" - ismerte el Kim.

Az ezredes önreflexióval tekintett vissza a döntésére, és kifejezte sajnálatát katonái iránt. "Ha ilyen parancsokat adtak volna a csata során, a következmények végzetesek lettek volna" - fogalmazott. "Ezek a katonák a helyzet legszomorúbb áldozatai."

Nem ők a felelősek. Csupán annyiban vétkeztek, hogy egy alkalmatlan parancsnok utasításait teljesítették. Kérem, legyenek irgalmasak irántuk.

Kim, a volt védelmi miniszter, éles kritikát fogalmazott meg Kim Dzsonghun irányába, amiért azt állította, hogy "kihasználta" a katonákat. Az ezredes határozottan kifejezte, hogy vállalja a teljes felelősséget cselekedeteiért, és nyitott arra, hogy szembenézzen a jogi következményekkel.

Az események kulisszája mögött Jun Szokjol elnök váratlan lépése húzódik meg, aki múlt kedden, magyar idő szerint késő délután televíziós bejelentés keretében hirdette meg a hadiállapotot. Ez a bejelentés azonnali tiltakozást váltott ki, és tömegek vonultak az utcákra, követelve az elnök lemondását. A katonai jelenlét ellenére a törvényhozók sikeresen bejutottak a parlamentbe, ahol megszavazták a rendelet megakadályozását.

A dél-koreai nemzeti rendőrség hazaárulás gyanújával nyomoz az elnök, a volt védelmi miniszter és más vezető tisztségviselők ellen. Kim Dzsonghjun volt védelmi minisztert vasárnap őrizetbe vették.

Related posts