Orbán azt gondolta, hogy az erdélyiek könnyen átverhetők, de nagyot tévedett.

Európa szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bírnak az erdélyi magyar közösségek és a moldáviai románok. Ezek a népcsoportok nem csupán kulturális gazdagságuk révén járulnak hozzá a kontinens sokszínűségéhez, hanem politikai és gazdasági szempontból is fontos szerepet játszanak. A területek közötti kapcsolatok és együttműködések erősítése érdekében érdemes odafigyelni a regionális sajátosságokra és kihívásokra. Lapszemle.
A Deutsche Welle elemzője, Keno Verseck egyetértene azokkal, akik szerint a magyar és moldáv közösségek kulcsszerepet játszottak a román demokrácia megmentésében. Nélkülük valószínűleg Nicosur Dan, a független jelölt nem tudta volna megnyerni az elnökválasztást. Ez a helyzet jól tükrözi az egymilliós magyar kisebbség és a körülbelül 640 ezer kettős állampolgár jelentőségét, akik döntő hatással bírnak nemcsak az ország politikai életére, hanem a régió egészére is.
A két közösségből származó óvatos becslések szerint körülbelül 500-700 ezren támogatták Nicosur Dan jelöltségét, ami azt jelenti, hogy szinte teljes mértékben sikerült ledolgoznia az első fordulóban összegyűlt 830 ezres hátrányát. Ennek következtében a szélsőjobboldali jelölt vereséget szenvedett el, míg a demokrácia sikeresen átvészelte ezt a nehéz időszakot. A román jogállam tehát megállta a helyét az erőpróbán – olvasható egy német hírportálon.
A magyarok a romániai összlakosság nagyjából 5,5 százalékát teszik ki, és többségük rokonszenvez az autoriter Orbán Viktorral. A kormányfő a határon túli kisebbség őrangyalaként lép fel, de hogy ez esetben a magyarellenes George Simion mögé sorolt be, annak a saját szemszögéből megvolt a logikája. Ha ugyanis a szélsőséges politikus szerzi meg az államfői tisztet, akkor a nacionalista, tekintélyuralmi, oroszbarát és EU-ellenes tábort erősítette volna a kontinensen.