Orbán Balázs kifejtette, hogy a Nyugat fokozhatja a háborús feszültségeket, hogy létrehozzon egy kész helyzetet.

"A neoliberalizmus kora után vegyük fontolóra a szuverenitás kora kifejezést" - mondta Orbán Balázs a Danube Institute Trump 2.0 konferenciájának záró panelbeszélgetésén kedden. Orbán Viktor politikai igazgatója szerint a világrend eddig a neoliberális elveken nyugodott, a gazdaság, a kultúra és a nemzetközi kapcsolatok területén is, és bár ennek még vannak maradványai, a struktúra már nem létezik.

A Magyar Nemzet tudósítása szerint Orbán arról is beszélt, hogy egyes liberális gondolkodók a világot a jó oldalon álló demokráciákra és a rossz oldalon lévő autokráciákra osztották fel, de a magyarok és még vagy 190 ország számára a világ ennél jóval összetettebb. Ez a blokk-képzés sok országnak nem jó a szuverenitás korában, mert nem akarnak háborút, nem akarnak konfrontációt, csak kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést - tette hozzá.

A NATO-val kapcsolatban kifejtette, hogy...

Donald Trump, az Egyesült Államok következő elnöke, Európa érdekeit helyezi előtérbe, amikor arra bátorítja a kontinens vezetőit, hogy vállaljanak aktívabb szerepet saját hazáik védelmében. Ezzel nemcsak a kontinens biztonságát erősíti, hanem a közös értékek és érdekek mentén is előmozdítja az együttműködést.

Hozzátette, ez nagyobb szuverenitást jelentene az európaiak számára, akiknek ma nincsen saját hangjuk például az ukrajnai konfliktusban sem.

Szerinte a Biden-kormány több ügyben is arra akarta rávenni Magyarországot, hogy változtasson az álláspontján, de "nem az a kérdés, hogy a magyarok szabad, virágzó, demokratikus társadalomban akarnak-e élni, hanem az, hogy a nagyhatalmak tiszteletben tartják-e mások szuverenitását". Úgy véli, a szuverenitás a függés hiányáról szól, az energia terén is, és versenyképességi szempontból öngyilkos lépés Európa részéről az orosz gázról és olajról lemondani, mert ezzel saját mozgásterét korlátozza.

Orbán Balázs az orosz-ukrán konfliktusról kifejtette, hogy a jelenlegi állapot rendkívüli mértékben aggasztó. Véleménye szerint a nyugati hatalmak túlzottan magabiztosak, azt hiszik, hogy uralni tudják a háború alakulását. Az ukránok elkötelezettek a harc folytatása mellett, így várható, hogy a következő két hónapban a helyzet eszkalációjára törekednek, hogy ezzel kész helyzet elé állítsák a második Trump-adminisztrációt.

Ahogy azt korábban jeleztük, Joe Biden nemrégiben zöld lightot adott az ukrán hadsereg számára, hogy az Egyesült Államok által gyártott ATACMS rakétákat használhassanak orosz célpontok ellen. A Kreml keddi nyilatkozatában figyelmeztetett, hogy ez nukleáris válaszlépéseket provokálhat, amennyiben Ukrajna nyugati gyártmányú, nem nukleáris, de nagy hatótávolságú rakétákat alkalmaz Oroszország ellen. Moszkva arról is beszámolt, hogy az ukrán erők kedden hat sikeres csapást hajtottak végre ATACMS rakétákkal orosz területeken.

Volodimir Zelenszkij az orosz-ukrán háború 1000. évfordulóján az Európai Unió képviselői előtt hangsúlyozta, hogy sürgető szükség van arra, hogy Oroszországot rákényszerítsék a béke melletti döntésre.

Related posts