"Oroszország továbbra is az agresszió szimbóluma" – nyilatkozták több európai és amerikai politikai vezető, akik határozottan elítélik az idei év legtragikusabb rakétatámadását Ukrajna területén.

Friedrich Merz a történések kapcsán Oroszországot háborús bűncselekmények elkövetésével vádolta meg.
Harmincnégy ember vesztette életét, és száztizenhéten sérültek meg, amikor vasárnap orosz rakétatámadás sújtotta Szumit. Ez a tragikus esemény valószínűleg az idei év legnagyobb halálos áldozatokkal járó incidenseként vonul be a történelembe. Volodimir Zelenszkij elnök határozott nemzetközi reakciót sürgetett Moszkva irányába a támadás következményeként.
A történtek nyomán Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, kifejezte részvételét az áldozatok családtagjainak, hangsúlyozva, hogy a történtek, melyeket borzalmasnak ítél, "tragikus emlékeztető" arra, hogy miért fektet a Trump-kormányzat annyi energiát és időt a háború lezárására. Az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg, ennél is élesebben fogalmazott, kijelentve, hogy a támadás "a tisztesség határait messze átlépte".
Emmanuel Macron, a francia köztársaság elnöke éles kritikát fogalmazott meg Moszkvával szemben, amikor az emberi életek, a nemzetközi jog és Trump elnök diplomáciai erőfeszítéseinek "szemérmetlen semmibevételét" említette. Macron hangsúlyozta, hogy sürgős és határozott intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy rákényszerítsék Oroszországot a tűzszünet betartására. Hasonló nézetet osztott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is, aki kijelentette, hogy "Oroszország mindig is agresszornak számított és az is marad."
A német kancellárjelölt, Friedrich Merz mindeközben háborús bűncselekmény elkövetésével vádolta Oroszországot, Olaf Scholz leköszönő német kancellár pedig azt mondta, hogy a támadás megmutatta, "mit ér Oroszország állítólagos békekészsége".
António Guterres, az ENSZ főtitkára, kifejezte mély megdöbbenését a legutóbbi rakétatámadás hírére. Rámutatott, hogy a nemzetközi jog értelmében elfogadhatatlan a civilek és a polgári létesítmények elleni támadások végrehajtása. Emellett hangsúlyozta, hogy az ENSZ elkötelezett az olyan érdemi erőfeszítések támogatása mellett, amelyek célja egy igazságos, tartós és átfogó béke megteremtése, biztosítva Ukrajna szuverenitását, függetlenségét és területi integritását.
Szumi megbízott polgármestere, Artem Kobzar hétfőtől kezdődően háromnapos gyászidőt hirdetett az áldozatok emlékének tiszteletére.