Ez a popcorn rákkeltő anyagokat rejthet! Ha ilyet vásároltál, ne habozz, vidd vissza azonnal!

Leállás jön a legnagyobb magyar banknál: kártyával sem tudsz majd fizetni

A Popz Europe Kft. visszahívta a "Popz popcorn vajas és sós ízesítésű" termékeket, mivel a csomagolóanyagban határértéket meghaladó mennyiségű vegyület, a PFOA és PFDA prekurzorok találhatók. Ezt a lépést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal jelentette be az MTI-nek.

A Nébih felhívja a vásárlók figyelmét, hogy a közölt azonosító adatoknak megfelelő termékeket ne fogyasszák el. Az érintett vajas és sós finomságok minőségmegőrzési ideje 2026. áprilisi számot visel, és a következő tételszámokkal azonosíthatók: L099, L106 és L103.

A perflouroktánsav (PFOA) egy olyan vegyület, amely a perfluoralkil anyagok (PFAS) csoportjába sorolható. Ezek a vegyületek jellegzetes hidrofób alkil-láncokból és hidrofil végcsoportokból épülnek fel, és felületaktív tulajdonságokkal rendelkeznek. A perfluoralkil vegyületek alkalmazása már az 1940-es évek óta elterjedt különböző ipari és háztartási területeken. Használják többek között textíliák, szőnyegek és bőr impregnálására, hogy azok víz- és szennyeződésállóak legyenek, valamint tűzoltó habok előállításában és zsírpapír gyártásában is fontos szerepet játszanak.

Az élelmiszerekbe a vízi és szárazföldi táplálékláncokban zajló bioakkumuláció mellett olyan anyagok is bekerülhetnek, amelyek közvetlenül érintkeznek az élelmiszerekkel, például a csomagolóanyagok révén. A kutatások szerint sok ember esetében a bevitt mennyiség meghaladja az egészségügyi referenciaértékeket mind a PFOA, mind a PFAS vegyületek tekintetében.

A perfluoroktánsavról készült Index cikk alapján elmondható, hogy a vegyület számos káros hatással bírhat az emberi szervezetre. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség a vegyületet rákkeltő anyagként azonosította, és összefüggésbe hozta a vese- és hererák megjelenésével. Ezen kívül a perfluoroktánsav májkárosodást, immunrendszeri zavarokat, hormonális problémákat, sőt még a koleszterinszint emelkedését is okozhatja. A vegyület magas egészségügyi kockázatai miatt több országban már betiltották a használatát.

A PFAS egészségügyi kockázatai hasonlók. A PFAS-vegyületek azért különösen problémásak a portál szerint, mert rendkívül stabilak: nem bomlanak le természetes körülmények között, ezért nevezik őket "örök kémiai anyagoknak". Ez azt jelenti, hogy a szervezetbe kerülve évekig ott maradhatnak: a PFOA felezési ideje az emberben nagyjából 3-4 év.

Related posts