Raskó: A száj- és körömfájás járvány már több mint 22 milliárd forintos kárt okozhatott.

Az agrárközgazdász véleménye szerint a kormány reakciója a vírus kezelésére sajnos késlekedett, ami súlyos következményekkel járt.
Raskó György a Népszavának nyilatkozva kifejtette, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírus eddig négy szarvasmarha-telepet fertőzött meg, és a kár mértéke már meghaladja a 22 milliárd forintot.
Mint tudjuk, a betegség következtében eddig több mint nyolcezer állatot kellett elpusztítani a kisbajcsi, nagybajcsi, darnózseli és dunakiliti gazdaságokban. Az agrárközgazdász megjegyezte, hogy egy tejelő tehén értéke körülbelül 800 ezer forintot képvisel, és a vemhes üszők ára is hasonlóan alakul. Így a kár mértéke már elérte a 6,4 milliárd forintot, de ez még nem a végső összeg.
Raskó szerint a tejtermelés is kiesik ugyanis minimum 8-10 hónapra, de akár egy évre is. Nyolcezer tejelő tehén éves szinten 70-75 millió liter tejet termel, ennek piaci értéke 15-16 milliárd forint. De fizetni kell a dolgozókat, tb-járulékot, hitelkamatokat, ezek további sokmilliárdos tételeket jelentenek a szakember szerint.
Raskó véleménye szerint a kormány késlekedett a vírus kezelésével kapcsolatban, hiszen a szigorú telepellenőrzés és az állatszállítási tilalom azonnal szükséges lett volna, miután a járványt felfedezték. Az ő álláspontját alátámasztja, hogy a vírussal érintett területen még két héttel a járvány bejelentése után is folyt az állatfuvarozás az M1-es autópályán, nyitott járműveken, amit közösségi médiás felvételek is igazolnak. Raskó úgy látja, hogy az egyik fertőzött gazdaság hígtrágyájának kiöntése a földekre rendkívül felelőtlen lépés volt, hiszen ez lehetőséget ad arra, hogy a vírus évekig tovább terjedjen a környéken.
Raskó az élelmiszer-inflációval kapcsolatban is kifejtette véleményét. Elmondása szerint a 2021-ben bevezetett, már 4,5 százalékos kiskereskedelmi különadó idén körülbelül 200 milliárd forintos többletkiadást fog jelenteni a hazai vásárlók számára. Ezen kívül a NETA, vagyis a népegészségügyi termékadó, idén már túllépheti a 100 milliárd forintot. Az agrárközgazdász hangsúlyozta, hogy ha megszüntetnék a kiskereskedelmi különadót, és az élelmiszerek áfáját 5 százalékra csökkentenék, akkor az élelmiszerárakban akár 10-15 százalékos áresést is elérhetnénk.