Különleges a Nothing legújabb fejhallgatója, de kérdéses, hogy ez valóban pozitív irányba tereli-e a felhasználói élményt. | 24.hu

Nem tétlenkedett 2024-ben sem az elmúlt évek egyik legizgalmasabb gyártója, a brit Nothing. Az extravagáns kütyüiről ismert cég két okostelefont és három fülhallgatót mutatott be idén a nagyközönségnek: a remek ár-érték arányú Nothing Phone (2a) után nem sokkal annak felturbózott változata, a Nothing (2a) Plus is megérkezett. Fülesek terén pedig a Nothing Ear és a Nothing Ear (a) bővítették a protfóliót - mindkettőt le is teszteltünk a nyár folyamán.
Ennyi termék után nem igazán számítottunk másra Carl Pei (a OnePlus egyik alapítója) cégétől, éppen ezért volt meglepetés, amikor szeptember végén, az új NothingOS operációs rendszer friss funkcióival együtt bejelentették, hogy még egy fülhallgatót piacra dobnak. Ez lett a Nothing Ear (open), ami ahogy a nevéből is kiderül, egy nyitott kialakítású füles.
A lényeg az, hogy ez a készülék nem közvetlenül a hallójáratba helyezkedik el, hanem szinte lebeg a fül mellett. Ennek köszönhetően sokkal jobban észlelhetjük a körülöttünk zajló eseményeket.
A nyitott fülhallgatók már egy ideje jelen vannak a piacon, és nem számítanak újdonságnak (mi magunk is kipróbáltunk hasonló modelleket korábban). Az idei évben azonban több neves gyártó, mint például a Bose, a Xiaomi és a Huawei, új megoldásokkal rukkolt elő. Mostani tesztünkben bemutatjuk, hogy a Nothing Ear (open) milyen teljesítménnyel rukkolt elő nálunk.
A gyártó szokásához hűen ismét olyan csomagolásba rejtette a fülhallgatót, amit szét kell tépni, hogy eljussunk a termékig. A füles bölcsője meglepően méretesre sikerült ahhoz képest, milyen pillekönnyű (8,1 grammos) fülhallgatók kapnak benne helyet, azt azonban ki kell emelni, hogy a bölcső átlátszó, műanyag dizájnja ezúttal is megnyerőre sikerült.
A meglepően karcsú tokot kinyitva csupán a fülhallgatók, egy csatlakoztató gomb és egy LED-fény vár minket, míg a töltéshez szükséges USB-C port a tok hátsó részén található. Az ehhez szükséges kábel is a csomagban van, ami különösen örvendetes, hiszen a tároló sajnos nem támogatja a vezeték nélküli töltést.
A fülhallgatók megjelenésén a fülek mögé beékelődő műanyag farkincákon kívül nem sokat variált a gyártó a korábbi modellekhez képest: a transzparens kialakítás mellett piros pöttyel látták el a jobb, míg fehérrel a bal egységet. Az eszközök belső oldalán szintén helyet kapott a programozható gomb, a műanyag borítás alatt pedig ott van az aprócska hangszóró a mikrofon mellett, ami különösen akkor jön jól, ha elhagynánk az eszközt - a dedikált Nothing X appon keresztül ugyanis meg tudjuk csörgetni a fülhallgatót.
Az eszköz IP54 tanúsítványt tudhat magáénak, ami azt jelenti, hogy csepp- és porálló, ami különösen lényeges egy aktivitásra tervezett kütyü esetében. Fontos megjegyezni, hogy a fülhallgató jól kezeli az esőt és az izzadtságot, de egy nagyobb vízbe merülést már nem biztos, hogy túlél.
A bölcsőben egy impozáns 635 milliamperórás akkumulátor teljesít szolgálatot, míg a fülhallgatók mindegyikébe 64 milliamperórás akksi került beépítésre. A gyártó ígérete szerint a központi akkumulátor körülbelül 30 órányi folyamatos használatot biztosít, míg a fülhallgatók maximális töltöttséggel körülbelül 8 órányi zeneélményt nyújtanak. Töltés szempontjából is kedvező a helyzet: csupán 10 percnyi töltéssel 2 órányi zenehallgatásra elegendő energiát juttathatunk a fülhallgatókba, sőt, telefonálás esetén még ennél is hosszabb időtartam érhető el. Azonban a számadatok mellett a leglényegesebb kérdés, hogy a felhasználói élmény milyen benyomásokat kelt.
Első próbára, férfiasan bevallom, kellett pár suta mozdulat, mire rájöttem, hogyan kell ezt az izét a fülemre helyezni, és még ez után sem volt mindig magától értetődő a felhelyezés. Szükséges néhány próba, mire az ember megszokja a kialakítást, ha még nem próbált előtte hasonlót. Ezt követően viszont meglepően kényelmes a Nothing Ear (open) viselése, amelyben fontos szerepe van a hárompontos kiegyensúlyozó rendszernek és a puha szilikon fülkampónak is.
Az irodában hosszú órákon át elvoltam a fülhallgatómmal, és egy pillanatra sem éreztem, hogy zavarna vagy fájna a fülem, sőt, olykor már el is felejtettem, hogy rajtam van. Ráadásul anélkül tudtam részt venni a beszélgetésekben, hogy le kellett volna vennem: teljesen simán folytattam a diskurzusokat, bár lehet, hogy a másik fél nem mindig örült ennek a sajátos kommunikációs stílusnak. Biciklizés közben is kitűnően helytállt: a podcastok mellett is tökéletesen hallottam a közeledő autókat. Futás közben viszont sajnos nem osztoztam ilyen pozitív élményekben; a tapasztalataim messze nem voltak ennyire kedvezőek.
Dinamikusabb testmozgás esetén ugyanis gyakran éreztem úgy, hogy folyamatosan a kiesés határán van az eszköz, ami nem túl komfortos, főleg, hogy közben sokszor épp a levegőért kapkod az ember. Ennél azonban sokkal aggasztóbb, hogy akkor is akadtak problémáim a kialakítással, amikor városi környezetben használtam. Itt ugyanis túl sok zaj szűrődött be a hallójáratomba - lévén a hangszóró csak lebeg -, és amennyiben nem csavartam maximumra a hangerőt a telefonomon a podcastok hallgatása közben, volt hogy kimaradt néhány szó.
Az sem növelte a lelkesedésemet, hogy a zenehallgatás valójában kellemetlen élmény a fülhallgatóval.
Mindezt annak ellenére, hogy a Nothing X appban - ami az egyik legjobb EQ-alkalmazás a piacon - szinte mindent testre lehet szabni, a probléma tehát egyértelműen hardveres fronton keresendő. Fontos megjegyeznem továbbá azt is, hogy a Nothing hiába áradozott a kiszűrődő hangokat "megfogó" Sound Seal System megoldásról, ez sem sikerült valami jól, a kollégáim ugyanis többször felfigyeltek a kihallatszódó duruzsolásra, és a zenehallgatási szokásaim miatt is kaptam néhány megvető tekintetet a tömegközlekedési eszközökön.
A Nothing márka évről évre lenyűgöz minket innovatív termékeivel, és a Nothing Ear (open) is ezen a vonalon halad. Azonban most, hogy a nagy techcégek egyre inkább felfedezik a nyitott fülhallgatók világát, a helyzet bonyolultabbá válik. Kérdéses, hogy miért fordítanak hatalmas összegeket a milliárdos vállalatok az ilyen típusú fejlesztésekre, amikor a modern fülhallgatók átlátszó módja (transparency mode) szinte ugyanolyan élményt nyújt, mint a nyitott kialakítású eszközök. Az igazán figyelemreméltó különbség csupán annyi, hogy az aktív zajszűrés és a prémium zenelejátszás itt is elérhető, ami a hagyományos nyitott fülhallgatók esetében gyakran nem áll fenn.
A kényelmi szempont talán az egyedüli tényező, ami a fülhallgatók mellett szól, de a helyzetet árnyalja, hogy manapság már léteznek olyan fülhallgatók, amelyek viselése nem okoz jelentős kényelmetlenséget, akár 6-8 órán át is. Persze, ez nem feltétlenül a legjobb választás az egészség szempontjából, de a modern technológia révén már sokkal elviselhetőbbé vált a hosszú távú használat.
A másik ok, amiért nem választanék nyitott fülhallgatót, az ár. A Nothing Ear (open) ára 63 ezer forint a gyártó hivatalos weboldalán, miközben az idei prémium modell, a Nothing Ear szintén ennyibe kerül. Ráadásul az ünnepi időszakban akciósan, akár 50 ezer forintért is beszerezhető. Ez a modell sokkal szélesebb körű felhasználási lehetőségeket kínál, és ráadásul támogatja a vezeték nélküli töltést, ami a Nothing Ear (open)-ból sajnos hiányzik.