Régóta várt fordulóponthoz érkezett a forint, és úgy tűnik, hogy hamarosan jelentős változásokra számíthatunk. A nagy áttörés küszöbén állunk!

A magyar forint ezen a héten figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, hiszen négyhavi csúcsot ért el az euróval, illetve háromhavi rekordot a dollárral szemben. Az erősödést több tényező együttes hatása támogatta, többek között az orosz-ukrán konfliktus esetleges lezárásáról szóló optimista várakozások, valamint a magas magyar inflációs adatok nyomán kialakult új kamatcsökkentési várakozások. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a forint akár a 400-as árfolyamot is megütheti, ám ez komoly kihívásokkal járhat. Összefoglalónkban részletesen bemutatjuk a hét eseményeit.

A hét folyamán kedvező fordulatot vett a forint helyzete, aminek következtében az euróval szemben négy hónap, míg a dollárral szemben három hónap óta nem látott csúcsokat sikerült elérni.

Ezzel együtt a forint még mindig 400 felett, de már készülődik az ostromhoz

- jelezte az Indexnek Regős Gábor. A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint egy tartósan 400 alatti szinten nyugodtabbak lennénk, kedvező lenne az infláció és ez a fogyasztói bizalom szempontjából is kedvező helyzetet teremtene.

A héten a forint árfolyama 405-ös szint felett indult az euróval szemben, míg péntek délutánra 401 és 402 között ingadozott.

Jelentős távolságra kerültünk a januárban tapasztalt 415-ös árfolyamtól, és ha visszatekintünk egy évre, akkor világosan látható, hogy a forint akkoriban jóval stabilabb és erősebb volt, mint manapság.

- világított rá Regős. Az utóbbi hetekben tapasztalható növekedést számos tényező támogatta:

Azonban egy negatív tényező is hatott a forint árfolyamára a héten: a januári amerikai infláció a vártnál magasabban alakult, ez az amerikai kamatvágásokkal kapcsolatos várakozásokat tovább hűtötte, átmenetileg erősítve a dollár és gyengítve a forintot.

A dollárral szemben az árfolyam a héten mintegy 10 forinttal erősödött, péntek délután 383 alatt állt. A zloty az euróval szemben a héten tovább erősödött, megdöntve historikus rekordját.

Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum elemzője kiemelte, hogy a január 7. óta tapasztalható forinterősödési tendencia továbbra is megmaradt.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön tett kijelentései a vámpolitika megszorításáról átmenetileg újra megdobták a dollár árfolyamát. Ezen kívül a vártnál magasabb amerikai inflációs adatok is kezdetben a dollár erősödését, míg a forint gyengülését hozták magukkal.

Amikor azonban hírek szivárogtak ki Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetéséről, valamint az ukrajnai háború lezárásáról szóló esetleges személyes találkozóról, a piacok reakciója azonnali volt. A dollár értéke csökkenni kezdett, ami kedvező hatással volt az euróra és a forintra is.

Továbbá úgy tűnik a piacok is kezdik felismerni, hogy az amerikai elnök vámfenyegetései inkább alkupozíciójának javítását szolgálják, és nem egy totális kereskedelmi háborút jelentenek,

Rodic megjegyezte, hogy a témával kapcsolatos friss hírek jelenleg csupán átmeneti ingadozásokat eredményeznek a devizaárfolyamokban.

A szakértő szerint a következő héten is leginkább az orosz-ukrán háborúról érkező hírekre érdemes figyelni, ugyanis, ha folytatódik a nemzetközi befektetői hangulat javulása az kedvezne a kelet-közép-európai devizáknak, így a forintnak is.

- tett előrejelzést. Emlékeztetett, hogy tavaly október óta tartózkodik 400 forint felett az euró, egyelőre azonban nem lehet megmondani, hogy a következő támasz letörésével tartósan 400 alá kerül-e az árfolyam.

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tapasztalt elemzője úgy véli, hogy az euró és a forint árfolyama a beérkező hírek hatására a 398-407 forintos sávban alakulhat a következő hét során. Ezzel párhuzamosan a dollár-forint árfolyamának mozgása a 380-390 forintos intervallumban várható.

Ezen a héten az árfolyamok alakulását leginkább az orosz-ukrán békefolyamat körüli fejlemények, valamint az amerikai vámokkal kapcsolatos esetleges bejelentések befolyásolhatják.

A héten megjelenő statisztikai adatok közül a csütörtökön megjelenő negyedik negyedéves lakásépítési adatokat és az MNB által nyilvánosságra hozandó államadósság adatokat érdemes kiemelni

Regős Gábor megfogalmazása szerint a kormányzati előzetes tájékoztatók alapján arra lehet következtetni, hogy a GDP-arányos államadósság tavaly enyhe emelkedést mutatott. Ezzel párhuzamosan a lakásépítések esetében a 2024-es év valószínűleg kétszámjegyű csökkenéssel fog járni éves szinten.

A forint számára ismét elérhető közelségbe került a héten a 400-as szinte elérése, melynek áttörése azonban nehéz feladat lehet többszöri nekifutással

- mutatott rá, megjegyezve, hogy a következő hetek fő kérdése az, hogy sikerül-e ezt a falat áttörni és egy normalizáltabb szinten stabilizálni az árfolyamot, vagy 400 felett ragadunk, esetleg gyengülés történik például valamilyen rossz hírek hatására".

A BUX-index több ízben is rekordmagasságokat ért el, ami főként a MOL és a Richter részvényeinek növekedésének volt köszönhető.

A részvénypiaci hangulat jelentős mértékben befolyásolható az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos hírek alakulásától.

- jelezte lapunknak Varga Zoltán. A BUX esetében tehát a héten szintén meghatározó volt a jó hangulat, amelyben itt is szerepet játszottak a békekötéssel kapcsolatos várakozások.

A BUX-index az elmúlt héten 86700-as szinten kezdte meg a kereskedést, majd péntek délutánra több mint 1000 pontos növekedést mutatott. A főbb részvények közül az OTP nem tudta megugrani a várakozásokat, hiszen a hét végére, a pénteki árfolyamesés következtében, csökkenéssel zárta a periódust.

A gázpiac ezen a héten igencsak mozgalmas eseményeket hozott: a hét elején a gáz ára 55 eurón állt MWh-ként, azonban kedden már átlépte az 59 eurós határt.

A hét végére a piaci helyzet jelentős enyhülést mutatott, és az ár 51 és 52 dollár között alakult. Érdemes megemlíteni, hogy volt olyan időszak is, amikor az ár 48 euró körüli szinten mozgott.

- Emelte ki Regős Gábor. A szakértő véleménye szerint az árcsökkenés mögött három alapvető tényező áll:

Ez az 50 eurós árszint még mindig kedvezőtlenül magasnak számít a korábbiakhoz viszonyítva. Az olajpiacon nem tapasztalhattunk lényeges áremelkedést; a Brent típusú kőolaj ára a héten 75-76 dollár között ingadozott, és végül ezen a szinten zárta a hetet.

Related posts