Hatalmasat esett a Tesla részvényeinek értéke, ezért Elon Musk komoly döntésre szánta el magát.

Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója bejelentette, hogy májustól újra a vállalat irányítására összpontosít, és a kormányzati ügyekkel csupán heti egy-két napot fog foglalkozni. Az első negyedéves jelentés alapján a cégnek több mint 70%-os nyereségcsökkenéssel kell szembenéznie.

Elon Musk bejelentette, hogy májusban újra átveszi a Tesla irányítását, és csökkenteni fogja a kormányzati kötelezettségeivel töltött időt. E lépés hátterében a vállalat jelentős nyereségcsökkenése áll, amiről az AP hírügynökség számolt be.

Elon Musk egy keddi konferencián, ahol elemzőkkel diskurált, bejelentette, hogy a jövőben "sokkal több időt szán a Teslára", és csupán heti egy-két napot kíván a kormányzati ügyekre szentelni. Az Austinban található vállalat, amelynek irányítása alatt áll, így várhatóan még nagyobb figyelmet kap a járműgyártás és az innováció terén.

Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője kifejtette, hogy a befektetők arra vágytak, hogy a Tesla ismét megerősítse elköteleződését a vállalat iránt.

Megerősítették, hogy 2025 első felében várhatóan debütál a Model Y olcsóbb verziója, amely a legkelendőbb jármű címét viseli. Emellett továbbra is tartják magukat ahhoz az előrejelzéshez, miszerint júniusban Austinban elindul a díjért igénybe vehető, vezető nélküli robotaxi szolgáltatás, és jövőre a flotta jelentős része már teljesen önállóan fog üzemelni. A Tesla képviselői hangsúlyozták, hogy a Trump-kormányzat által bevezetett vámok kevésbé fogják sújtani őket, mint más amerikai autógyártókat, mivel a járművek többsége belföldön készül. Ugyanakkor megjegyezték, hogy bizonyos alapanyagokat külföldről szereznek be, amelyekre ezentúl importadót kell majd fizetniük.

Ahogy azt már említettük, a tavalyi elnökválasztás idején Donald Trump belső csapata aggodalommal figyelte, hogy Elon Musk folyamatosan növeli befolyását. Egyre világosabbá vált, hogy a két erős személyiség közötti viszony csak idő kérdése, hogy feszültté váljon.

Április elején Donald Trump bejelentette, hogy mérlegeli Elon Musk visszavonását a kormányzati hatékonysági minisztériumban (DOGE) betöltött pozíciójából. E döntés mögött egyes kormányzati tisztviselők és szövetségesek kritikái állnak, akik Musk kiszámíthatóságát politikai kockázatnak érzékelik. Ugyanakkor névtelenséget kérő források arról tájékoztattak, hogy Musk továbbra is a közelben maradhat, és lényeges szerepet játszhat az amerikai adminisztráció tanácsadói körében.

Elon Musk az amerikai elnöktől kapott 130 napos megbízatása keretében célul tűzte ki, hogy egy billió dollárral csökkentse az ország szövetségi kiadásait, aminek első lépéseként a USAID, egy jelentős segélyszervezet, teljes felszámolását hajtotta végre. A DOGE intézkedése, amely több mint 100 ezer munkavállaló elbocsátását eredményezte a 2,3 milliós szövetségi munkaerőből, komoly aggodalmat és bizonytalanságot keltett a dolgozók között. E lépés ellen szakszervezetek és egyéb érdekképviseleti csoportok több mint 30 peres eljárást indítottak. A leépítés globális következményeit részletesebben elemeztük cikkünkben.

A Trump-kormányzat néhány tagja aggodalmát fejezte ki Elon Musk kiszámíthatóságával kapcsolatban, politikai teherként értékelve a kormányban való részvételét. Az utóbbi hónapok eseményei valóban sok kérdést vetettek fel, hiszen Musk olyan megnyilvánulásokkal lepte meg a közvéleményt, mint amikor láncfűrésszel lépett a színpadra, vagy amikor nyíltan kihívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Donald Trump már márciusban reagált a helyzetre, kijelentve, hogy a milliárdos Tesla-vezér egyedül tanácsadóként fog szerepet vállalni a kormányzati munkában.

Related posts