Romániában megkezdődött az elnökválasztás második fordulója, amely kulcsfontosságú lépés az ország politikai jövőjének alakításában. Az esemény jelentős figyelmet vonz, és a választók számára lehetőséget teremt arra, hogy kifejezzék véleményüket a jövőbel

Helyi idő szerint vasárnap reggel 7 órakor, ami közép-európai idő szerint 6 órát jelent, megnyitották a belföldi szavazóhelyiségeket Romániában. Az ország 19 millió választópolgára számára most nyílik lehetőség, hogy megválassza a következő ötéves időszak államfőjét – írja az MTI összefoglalója.
Mivel már a második forduló következik, a szavazólapon csupán két név található: George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, valamint a független jelölt, Nicusor Dan. Az elnöki posztot az nyeri el, aki több érvényes szavazatot gyűjt össze ellenfelénél.
Az első fordulóban George Simion, a szélsőséges AUR elnöke, aki szuverenista jelszavakkal kampányolt, magyarellenes és oroszbarát nézeteivel, az érvényes szavazatok 41%-át tudhatja magáénak. Ezzel szemben Bukarest főpolgármestere, az Európa-párti, centrista-liberális Nicusor Dan, a voksok 21%-át szerezte meg.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök május 9-én, a Tihanyi Bencés Apátságban elmondott beszédében sorsközösséget vállalt Simionnal és szövetséget ajánlott neki. Ezzel szemben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), az erdélyi, partiumi és bánsági magyar püspökök, a magyar felsőoktatási intézmények vezetői és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Nicusor Dan támogatására biztatták az erdélyi magyarokat, megakadályozandó, hogy az úzvölgyi temetőgyalázásról, a magyar oktatás és nyelvhasználat elleni támadásairól elhíresült Simion kerüljön a román elnöki hivatalba és a magyarellenes AUR alakítson kormányt.
A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a két jelölt között kiélezett verseny várható, ami rekordmagas részvételi arányt ígér. Pénteken és szombaton a külföldi szavazók száma körülbelül a duplájára nőtt az elnökválasztás május 4-i első fordulójának első két napjához képest.
A külföldön élő, illetve ideiglenesen külföldön tartózkodó román állampolgárok már péntek óta élhetnek szavazati jogukkal. A többmilliós román diaszpóra számára, hogy elkerüljék a korábbi tapasztalatokból adódó sorban állásokat, minden eddiginél több, összesen 965 szavazókört alakítottak ki a világ különböző pontjain. Magyarországon a román nagykövetség, a Román Kulturális Intézet, továbbá Gyulán és Szegeden lévő román főkonzulátusok biztosítanak lehetőséget a voksolásra.
A hazai választói névjegyzékben 18 millió választópolgár szerepel, akik számára belföldön összesen 18 979 szavazóhelyiséget alakítottak ki.
Mivel a szavazólapok egységesek, a választók szabadon leadhatják szavazatukat bármelyik helyszínen. Azoknak, akik az állandó lakcímük szerinti településen tartózkodnak, a lakcímük alapján kijelölt szavazókörben kell regisztrálniuk. Viszont akik más településen tartózkodnak, azok a választás során bármelyik szavazókörben leadhatják voksukat, feltéve, hogy ellenőrzik, hogy korábban nem szavaztak, és adataikat feljegyzik a pótlistára.
A szavazókörök, legyenek akár belföldön, akár külföldön, romániai idő szerint 21 órakor (magyar idő szerint 20 órakor) zárják kapuikat. Azokon a helyszíneken, ahol a zárás pillanatában még szavazók várakoznak a bejáratnál, lehetőség van arra, hogy a szavazókör éjfélig nyitva maradjon, lehetővé téve számukra, hogy leadhassák voksukat. Az urnazárás időpontjában a hírtelevíziók már közzéteszik az exit poll-felmérések eredményeit.