Értékőrzés, érzékeny kiterjesztés és új életek befogadása – ezek a 2024-es év kulcsfogalmai.

Az év végéhez közeledve mindig érdemes visszatekinteni az elmúlt tizenkét hónap termésére, legyen szó könyvekről, zenéről vagy épp a művészet különböző ágairól: a bevallottan szubjektív cikkünkben az idei évben elkészült vagy átadott építészeti projektek közül emeljük ki a legjobbakat, amik a világ bármelyik pontján megállnák a helyüket.
A Városliget és környéke az utóbbi években számos építészeti és politikai konfliktus színhelyévé vált. Ezt jól példázza a Liget-projekt körüli viták, a nehezen megvalósuló Biodóm-álom, valamint az Ajtósi Dürer sor mellett egykor álló Szent Szív-zárda helyén felépülő iroda- és lakóházak ügyének alakulása. Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy a területen ne lennének kedvező fejlemények is, amelyek pozitív irányba terelik a városrész fejlődését.
A Magyar Építészeti Múzeum projektje lassan, de biztosan halad előre. Örömmel jelenthetjük be, hogy már elkészült a Városligeti fasor és a Dózsa György út sarkán álló egykori MÉMOSZ-székház, valamint a hozzá kapcsolódó kulturális épület teljeskörű felújítása, amelyet a Tiba Építész Stúdió szakemberei irányítottak.
Cikkünkben visszatekintettünk a két világháború közötti modernizmusra, amelynek jelentős alkotói közreműködésével 1950-re két ikonikus épület készült el. Az átadást követően ezek az épületek azonnal a hatalom figyelmének középpontjába kerültek, mivel minden egyes részletük éles ellentétben állt a moszkvai minták alapján kialakított szocreál esztétikájával. Ennek ellenére az előadóterem a Rákosi- és a Kádár-kor során számtalan pártkongresszus és egyéb fontos esemény színhelyévé vált, míg az irodatereket az építőmunkások legfontosabb szakszervezete vette birtokba.
A rendszerváltás után az együttes gyakorlatilag elhagyatottá vált: az egykori előadótér, amelyet leginkább konferenciák lebonyolítására használtak, közel harminc évig üresen állt. Azonban a Ligetre néző irodaépület sorsa megváltozott, amikor az ING bank intervenciója révén megmenekült (Erick van Egeraat, 1998-2002). Így a WING, amely a legnagyobb ingatlanfejlesztők közé tartozik Magyarországon, 2019-ben egy nem éppen kedvező helyzetből indult neki a terület revitalizálásának az RTL megbízásából.
Az öt éven át tartó munka 2024 nyarán ért véget, helyszíni bejárásunkban és fotóriportunkban pedig annak részleteit is bemutattuk, így egyértelművé vált, hogy a Tiba Stúdió a több átalakítást is túlélő, nívós belsőépítészeti részletek jó részét megmentette, majd úgy nyúlt az épületekhez, hogy azok műemléki szempontból nem szenvedtek nagy károkat, sőt, az új burkolatok, valamint ívek és formák sokszor az eredetiekre kacsintanak vissza.