Századvég kutatása: A Fidesz vezeti a népszerűségi versenyt, míg egyre több ember távolodik el Magyar Péter politikai irányvonalától.

A Századvég legújabb decemberi közvélemény-kutatása rávilágít, hogy a kormánypártok továbbra is szilárd előnnyel bírnak a politikai versenyben. Ezzel párhuzamosan azonban az ellenzéki táboron belül még mindig komoly fragmentáció tapasztalható, ami valószínűleg még inkább megerősíti a kormánypártok helyzetét a szavazók szemében.
A kutatás emellett kiemelte, hogy Magyar Péter, egy prominens politikai szereplő elutasítottsága jelentősen emelkedett az elmúlt egy hónapban, ami egyes elemzők szerint politikai stratégiájának átgondolására ösztönözheti csapatát.
Az ilyen típusú felmérések gyakran előrejelzik a választók politikai érzéseit, ám a kampányidőszakok és a mindenkori események jelentős hatással lehetnek az eredmények alakulására a jövőben.
A politikai szempontból aktív magyar lakosság körében jelenleg 40 százalék a Fidesz-KDNP támogatottsága, amelyet a Tisza-Párt követ 31 százalékkal. A harmadik helyen a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) áll 7 százalékkal, őket pedig a Mi Hazánk Mozgalom követi 6 százalékkal. Ebben a közegben a Demokratikus Koalíció, a Momentum és az MSZP nem éri el az 5 százalékos küszöböt, míg a bizonytalanok hányada 7 százalék.
A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egyre inkább megosztó figurává válik a politikai életben. Az utóbbi hónapokban történt botrányok - köztük egy gyermekotthon munkatársaival folytatott konfliktus, a Menczer Tamással kapcsolatos incidens, valamint a nyilvánosságra került hangfelvételek - jelentősen rontották a politikus megítélését, állítja a Századvég.
A felmérés adatai rámutattak, hogy Magyar Péter kedveltségi indexe folyamatosan negatív tartományban mozog. A novemberi mínusz 12 százalékos értékről decemberre mínusz 18 százalékra csökkent, ezzel jelezve, hogy a politikusról kedvezőtlenül vélekedők aránya egyre inkább nő. Ezen időszak alatt a pozitív véleményt alkotók száma 42-ről 39 százalékra csökkent, míg a negatív vélemények aránya 54-ről 57 százalékra nőtt.
Az adatok alátámasztják azt is, hogy a közelmúlt eseményei Magyar Péter politikai pozícióját jelentősen gyengítették, és komoly kihívás elé állítják a Tisza Párt jövőbeli stratégiáját.
A Századvég által végzett decemberi közvélemény-kutatás során a CATI (számítógéppel támogatott telefonos interjú) módszerét alkalmazták. A felmérés 1000, politikai szempontból aktív felnőtt magyar állampolgárt célozott meg, akik között azokat tekintették aktív válaszadóknak, akik biztosan vagy valószínűleg részt kívánnak venni a következő választásokon. Az adatgyűjtés időszaka 2024 decemberére esett.
Ez a módszertan a telefonos interjúk számítógéppel támogatott lebonyolítását jelenti, amely biztosítja az adatok gyors és strukturált rögzítését, továbbá lehetőséget ad a reprezentatív mintavételre. A kutatás célja a politikai preferenciák és attitűdök változásainak elemzése volt, különös tekintettel a közelmúlt eseményeire és a politikai szereplők megítélésére.