Csendes, nyugodt pillanatokban Trump egyik legmegbízhatóbb embere Putyin leghűbb szövetségeséhez indult, ahol jelentős megállapodás körvonalazódik.

Egy vezető amerikai tisztviselő Belaruszba (Fehéroroszország) látogatott, ahol találkozott Aljakszandr Lukasenka elnökkel, illetve a belbiztonsági szolgálat, a KGB vezetőjével - írja a The New York Times.

Lukasenka, aki 1994 óta irányítja Fehéroroszországot, 2020-ban egy vitatott elnökválasztást követően került a nemzetközi középpontba, ám azóta nem találkozott amerikai vezetőkkel. Az idei év januárjában egy manipulált választási folyamat során újabb öt évre biztosította posztját.

A minszki találkozóra szerdán került sor, miután Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Lukasenka, aki Putyin legfontosabb szövetségesének tekinthető, aktív szerepet vállal Moszkva támogatásában az Ukrajna ellen zajló konfliktusban.

Washington az utóbbi évek során igyekezett elzárni Lukasenkát a nemzetközi közélettől, de most úgy fest, hogy Trump elnöksége alatt a korábban hűvös amerikai-fehérorosz kapcsolatok talán újra felmelegedhetnek.

A Lukasenkával folytatott megbeszélés után Christopher W. Smith, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára, valamint két másik diplomata egy kis településre látogatott, amely a litván határ közelében helyezkedik el. Ezen a helyszínen a fehérorosz KGB három foglyot, köztük egy amerikai állampolgárt és két fehérorosz fogvatartottat bocsátott a diplomaták rendelkezésére.

A három amerikai tisztviselő, valamint a három szabadlábra helyezett politikai fogoly útra kelt, és a litván főváros, Vilnius felé vették az irányt.

Szerdán a vilniusi amerikai nagykövetségnél Smith kifejtette, hogy egy sikeres "különleges műveletet" valósítottak meg, ami véleménye szerint...

nagy győzelem, és válasz Trump elnök "béke az erőn keresztül" programjára.

Smith véleménye szerint a következő lépés egy potenciális jelentős megállapodás lehet. Ennek keretében Lukasenka hajlandó lenne szabadon bocsátani több politikai foglyot, míg az Egyesült Államok mérsékelné a fehérorosz bankokra, valamint a műtrágya egyik alapvető komponensének, a kálium-karbonátnak az exportjára vonatkozó szankciókat.

Belarusz kiemelkedő szereplője a globális mezőgazdaságnak, hiszen az ország jelentős mennyiségű terméket állít elő.

Igor Tur, a fehérorosz állami televízió egyik műsorvezetője eközben azt sugallta, hogy az amerikai delegáció vezetője nem is Smith volt, hanem egy a ranglétrán még feljebb álló tisztviselő.

Belaruszban jelenleg körülbelül 1200 politikai fogoly van börtönökben.

Washington tervei között szerepelhet, hogy a Putyin vazallusává vált Lukasenkát némileg függetlenítse Moszkvától.

Related posts