Szeptember végére a költségvetésből 2110 milliárd forint hiányzik.

A legfrissebb adatok alapján a kormányzati szektor hiánya a harmadik negyedévben 621 milliárd forintra rúgott, ami a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát jelenti, szemben a második negyedévben regisztrált 2,3 százalékkal – tájékoztatta a közvéleményt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bevételek 570 milliárd forinttal, vagyis 7,3 százalékkal emelkedtek, míg a kiadások 436 milliárd forinttal, 5,1 százalékkal növekedtek. Habár a hiány növekedése a gazdasági folyamatok kedvezőtlen irányát tükrözi, a kormány által kitűzött célokat ez nem fenyegeti.
A költségvetés tavalyi gyors összeomlása után a kormány többször is módosította a nominális hiánycélt, először 1500, majd közel 800 milliárd forinttal emelve azt. A makrogazdasági folyamatok tavaly eltértek a kormány által előrejelzett pályától: a gazdaság teljesítménye messze elmaradt a várakozásoktól, és a lakossági fogyasztás sem úgy alakult, ahogyan azt a vezetés tervezte. Ennek következtében az áfabevételek is jelentősen csökkentek a prognózált szinthez képest. Mindezek ellenére, vagy éppen ezért, a harmadik negyedév adatai alapján van esély arra, hogy a kormány teljesíthesse a 4,5 százalékos éves GDP-arányos hiánycélt. Az első három negyedév összesített adatai némileg kedvezőbb képet mutatnak, hiszen a GDP-arányos hiány 3,5 százalékra csökkent, míg az első félévben még 3,7 százalék volt. Forintban kifejezve a hiány ebben az időszakban 2110 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban 2997 milliárd forint hiányzott az államkasszából.
A statisztikai hivatal előzetes kimutatásai alapján az egyenleg az előző év hasonló időszakához képest 814 milliárd forinttal, a GDP-hez viszonyítva pedig 1,8 százalékponttal javult.
A bevételek 1865 milliárd forinttal, 8 százalékkal nőttek. A leginkább,
A kiadások 1051 milliárd forinttal, 4 százalékkal emelkedtek az első három negyedévben. A bővülés