Szijjártó a Trump és Zelenszkij közötti találkozóról: Az amerikai elnök békepárti állásfoglalása az elmúlt három esztendő legemlékezetesebb eseményének bizonyult.

A magyar külügyminiszter véleménye szerint az ukrán elnök nem mutat kellő szándékot a hazájában tartózkodó erőszakos konfliktus lezárására.

Pénteken a Washingtoni Fehér Házban olyan események bontakoztak ki, amelyekre a diplomácia történetében eddig nem volt példa. Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozója feszültségekkel teli légkörben zajlott. Zelenszkij a megbeszélés közepén, élő adásban robbant bele a vitába Trumpba és alelnökébe, J. D. Vance-be, ami miatt idő előtt távozott a helyszínről. A találkozóról részletesebben itt tájékozódhat.

A történtekre szombat reggel reagálva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közösségi médiában megosztott egy üzenetet, amelyben hangsúlyozta: "Tegnap mindannyiunk számára egyértelművé vált, hogy kik azok, akik a béke mellett állnak, és kik azok, akik a háború folytatásában érdekeltek. Kiderült, hogy ki szeretné megállítani a gyilkolászást, és ki az, aki ezt továbbra is támogatja. Rámutatott arra is, hogy vannak, akik a józan ész mentén cselekszenek, míg mások sem az emberi életeket, sem pedig a pénzügyi forrásokat nem sajnálják, csupán a konfliktus fenntartását tűzik ki célul..."

Így folytatta:

Donald Trump elnök békepárti kiállása az elmúlt három év egyik legemlékezetesebb és legmeghatározóbb eseménye volt.

Szijjártó kifejezte optimizmusát azzal kapcsolatban, hogy Trump képes lesz előmozdítani az amerikai-orosz tárgyalásokat, hiszen szerinte "csupán egy amerikai-orosz egyezség lehet az, ami újra helyreállítja a békét a számunkra oly kedves Közép-Európában."

Orbán Viktor miniszterelnök még péntek este megírta a véleményét az Ovális Irodában történtekről, szerinte "Az erős vezetők békét csinálnak. A gyengék háborút. Ma Trump elnök bátran kiállt a béke mellett. Akkor is, ha ezt sokaknak nehéz megemészteni. Köszönet érte!"

A magyar kormány álláspontja - ahogy az várható is volt - jelentősen eltér több európai vezető véleményétől. Emmanuel Macron francia elnök a Trump és Zelenszkij közötti találkozót követően hangsúlyozta, hogy fontos megkülönböztetni az agresszort a megtámadottól, míg Donald Tusk lengyel miniszterelnök, sok más kollégájával együtt, kifejezte szolidaritását az ukrán néppel.

Elemzésünkben arra a kérdésre keressük a választ, hogy milyen következményekkel járhatnak a Fehér Ház eseményei, és hogy Vlagyimir Putyin számára a mai Washingtonból érkező ajándék jobb nem is lehetne. A részletekért kattintson ide:

Related posts