Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország három ukrán vezetőt kitiltott az országból. Az intézkedés hátterében politikai feszültségek állnak, amelyek a két ország közötti viszonyt érintik. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a döntés célja a magyar

A kormány Sebestyén József, a kárpátaljai közösség tragikus halála kapcsán hozta meg ezt a döntést. Úgy vélik, hogy Ukrajna számára súlyos következményekkel járna, ha Magyarország felfüggesztené a két ország közötti kapcsolatokat.
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszersorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
A minisztérium hivatalos tájékoztatása alapján a tárcavezető a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság ülését követően tartott közös sajtótájékoztatón említést tett Sebestyén József tragikus esetéről is. Az eddigi hivatalos álláspont szerint őt a "kényszersorozás" keretében toborzó katonák agyonverték Ukrajnában. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács által közzétett jelentés is megerősíti, hogy az országban a sorozás során rendszeresen tapasztalható fizikai erőszak és kínzás.
Emlékeztetett arra, hogy mivel ennek már magyar áldozata is van, a kormány előző nap kezdeményezte három személy szankciós listára helyezését Brüsszelben.
A miniszter egy újságírói kérdésre reagálva kifejtette, hogy a magyar-ukrán kapcsolatok megfagyása komoly problémát jelentene Kijev számára. Jelenleg Magyarország a szomszédos ország legfontosabb villamosenergia-ellátója, és több százmillió köbméter földgáz is érkezik hazánkból Ukrajnába. "Igazán súlyos helyzetbe kerülne Ukrajna, ha ezek a kapcsolatok megszakadnának" - hangsúlyozta.
"Ilyen helyzetekben a nemzetközi közvélemény és a liberális politika gyakran a hibák keresésére összpontosít. Most azonban szeretnék segíteni nekik. Mi nem fosztottuk meg az ukránokat a kisebbségi jogaiktól Magyarországon. Nem mi akadályoztuk meg az olajszállítmányokat tavaly. Magyarországon nem gyújtogatnak ukrán templomokat. És nem ukrán állampolgár vesztette életét magyar katonai akció miatt" - fogalmazott.
"Értem én, hogy a kormánnyal szembeni szimpátia sok esetben meghatározza a létet és a tudatot, de legalább az alapvető igazságot tartsa tiszteletben mindenki, legalább itt Magyarországon" - összegzett.