Tízmilliárd forintot különítettek el a nemzeti parkok fejlesztésére 2024-ben.

A társadalmi és szakmai érdeklődés folyamatos növekedése arra ösztönzi az igazgatóságokat, hogy újabb innovatív megoldásokat valósítsanak meg.

A 2024-es évben is jelentős előrelépések történtek a magyar nemzeti park igazgatóságok és az állami természetvédelem területén. A nemrégiben lezárult, hétéves uniós finanszírozási időszak operatív programjainak révén országszerte 109 természetvédelmi projekt valósult meg, összesen közel 42 milliárd forint értékben. Ennek eredményeként mintegy 180 ezer hektáron sikerült javítani természeti környezetünk állapotát.

Az Agrárminisztérium MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a fajok és az élőhelyek védelmén, a természetvédelmi területkezelésen túlmenően a hazai nemzeti park igazgatóságoknak egyre több feladatuk van a társadalom megszólításában a természetvédelmi bemutatás terén is.

Hazánkban körülbelül 700 ökoturisztikai létesítmény található, ezek közül a fele a 10 nemzeti park igazgatóságának irányítása alatt áll. Évről évre körülbelül 1,6 millió regisztrált látogató felfedezőútra indul ezekhez a különleges helyszínekhez.

- írták.

Hozzátették, hogy a fokozódó társadalmi és szakmai érdeklődésnek az igazgatóságok újabb és újabb fejlesztések megvalósításával igyekeznek megfelelni.

A tárca szerint az idei év egyik leglátványosabb turisztikai beruházása a Hortobágyon valósult meg. A "Hortobágy - Világörökségünk a Puszta" projekt keretében európai uniós forrásból újult meg a Pásztormúzeum, a Körszín és a Hortobágyi Csárda épületegyüttese, valamint a látogatóközpont kiegészítő munkái és a helyi vásártér kialakítása is befejeződött. A projekt összértéke majdnem 3 milliárd forint volt.

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság idei évben ünnepélyesen megnyitotta új, nélkülözhetetlen információs központját, a Puszta Kapuját Bugacon. Ez az innovatív létesítmény nemcsak a környékbeli lakosok, hanem a helyi gazdálkodók és a térségbe érkező látogatók számára is értékes tájékoztatást kínál a Natura 2000 hálózatról és az ott található élőhelyekről. A központ létrehozása közel 300 millió forintos beruházás keretében valósult meg, ezzel is erősítve a térség ökológiai tudatosságát és fenntartható fejlődését.

- jelentette be a szaktárca.

Ugyancsak idén adták át hazánk legnagyobb génbankjának új, tápiószelei épületét. A projekt a legmodernebb technológiák alkalmazásával csaknem egymilliárd forintot tett ki. Az új növényi génbank épülete és infrastruktúrája a világon az első húsz közé rangsorolja az intézményt. A két új hűtőtároló hosszú távra, legalább 100 év időtartamra biztosítja az itt őrzött magtételek eltarthatóságát.

Az idei évben új magyar geoparkot avattunk, ugyanis a Bükk-vidék Geopark megkapta az UNESCO Globális Geopark címet. A Novohrad-Nógrád és a Bakony-Balaton geoparkokkal együtt idéntől már három nemzetközileg elismert geoparkkal büszkélkedhetünk.

Mint írták, 2024-től a Bükk-vidék Geopark is hozzájárul Magyarország földtudományi és kulturális örökségének megőrzéséhez és bemutatásához.

A vizes élőhelyek védelme a természetvédelmi tevékenységek egyik legfontosabb fókusza volt 2024-ben is. A Ramsari Egyezmény keretében, amely a vizes élőhelyek nemzetközi védelmét szolgálja, Tata városa 2018-ban elnyerte a "Ramsari Városi" címet. Ezzel a település a világ 43 olyan helyszíne közé került, amely büszkélkedhet ezzel a rangos elismeréssel.

Related posts