Több ezer sertés tűnt el Horváth István fideszes országgyűlési képviselő sertéstelepéről, ami komoly aggodalmakat keltett a helyi közösségben és az állattenyésztési ágazatban egyaránt.
R.: Tegnap a Z.-val körülnéztünk, de új kamerákat sajnos nem találtunk, csak a régi modellek voltak láthatók. Ezek pedig a kerítés vonalát figyelik hosszában.
M.: A régiek azok biztosan nem működnek a kerítés vonalán, mert izé, azt M. elszaggatta az összesnek a kábeljét...
R.: A Z.-vel arra gondoltunk, hogy maximum az, ami működik.
M.: Nem, ez sem működik... Az a kamera, ami a telepre néz, szintén haszontalan. Mondom, az is el van roncsolva. Összesen két kamera működött az egész telepen, talán három, de az egyik, ami a daráló sarkán volt, azt a cigányok levertek. Tudod, mert éppen bontották a másik szoc épületet, ami a porta felé nézett. A karón pedig van egy kamera, ami a kazánház irányába figyel, de az ilyenkor semmit sem lát a fák meg a falevelek miatt. Olyan szépen felrakták!
A fenti telefonbeszélgetést egy nyomozás keretében rögzítették, amely a Horváth István fideszes országgyűlési képviselő bátyjának sertéstelepén történt malaclopásokkal foglalkozik. A munkatársak között zajló beszélgetésből kiderült, hogy a telepen nem üzemeltek a kamerák, ami jelentősen megkönnyíthette a tolvajok dolgát. Ennek következtében, a tulajdonos szavai szerint, több ezer malac tűnt el a telepről.
A birtokolt nyomozati iratok szerint a cégtulajdonos-politikus maga is megerősítette a biztonsági rést, amikor egy nyomozó és egy bűnügyi technikus társaságában ellátogatott a lopás helyszínére. A terepszemle során Horváth István elmondta, hogy a biztonsági kamera rendszer már évek óta nem működik, és a dolgozók ezt jól tudták.
Végül a helyszínen tartózkodó rendőr javaslatára a kamera elfordításra került a kapu irányába, és - milyen meglepő - a művelet sikerrel járt, hiszen így a nyíló kapu is láthatóvá vált... Azonban érdemes megemlíteni, hogy az intézkedés kicsit késlekedett. Ez a késlekedés azért volt lényeges, mert a rendőr megfigyelése szerint az elkövető érkezési és távozási útvonala is a főbejáraton vezetett keresztül.
Ahogyan azt korábban említettük, Horváth István, a politikai színtér egyik ismert alakja, aggasztó híreket osztott meg a bátyja vállalkozásának telephelyén történt lopásokról. Az első számításai szerint 230 malac eltűnését jelölte meg, ami körülbelül 10 millió forint kárt okozott. Később, néhány hónapon belül, újabb vádakat fogalmazott meg: szerinte 2022-ben és 2023-ban is áldozatul esett a bűncselekményeknek, és a tolvajok összesen több mint ötezer állatot loptak el, ezzel a kár mértéke elérte a 240 millió forintot. Érdekes módon a malacok egy részét a környéken élő gazdák, köztük Gilián Zoltán segítségével sikerült visszaszerezniük.
Az őstermelő állítása szerint jogtalanul vették el tőle a saját malacait és kocáit a rendőrök, akik Horváth cégének javára intézkedtek. Gilián ügyvédje, dr. Szepesházi Péter hangsúlyozta, hogy a rendőri intézkedés jogellenes volt, ezért kártérítést és sérelemdíjat követelnek, amelynek összege körülbelül 30 millió forintra rúg. Közben, Horváth István újabb meghallgatásait és a témával kapcsolatos cikkek megjelenését követően, Gilián gazda gyanúsítottá vált.
A rendőrségi iratokból kiderült az is, hogy több ezer ellopott malacot és több száz hízót elhullottként könyveltek el 2023 augusztusától 2024. július végéig. Minderről a cég korábbi telepvezetője számolt be a rendőröknek az idén januárban megtartott tanúkénti kihallgatása során. A szopós malacok ellopására megjelölt időszak egyébként azért is érdekes, mert Horváth István a lopások ügyében tavaly május elején fordult a rendőrséghez.
Emellett egy másik furcsaságra is érdemes kitérni. Arra, hogy amikor a telepvezető beszámolt a rendőrségen a lopott állatok elhullottként való lekönyveléséről, az őt meghallgató rendőr semmire nem kérdezett rá. Így többek között arra sem, hogy a lopásokat miért nem jelentették be, valamint hogy azok - ilyen nagy számban - miként fordulhattak elő.
A Horváth által vezetett cég - az Opten Kft. adatai szerint - 2024-ben, ahogy 2023-ban is, 3,1 milliárd forintos forgalmat bonyolított, és tavaly 311 millió forint adózott eredményt ért el. Ez szép, de a vállalkozásnak voltak nehéz időszakai is. Ahogy az Átlátszó megírta, a társaság 2021-ben úgy zárta 183 milliós mínuszban az évet, hogy az azt megelőző évben 1,9 milliárd forintos uniós támogatást kapott a sertéstelepei fejlesztésére. Érdekesség még, hogy a politikus 2013-ban azt a feladatot kapta, hogy miniszteri megbízottként felügyelje a sertésprogram végrehajtását.
A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányságot az előző cikkeink készítésekor a lefoglalások törvényességéről faggattuk, ám szerintük mindenre törvényesen került sor. Most arra voltunk kíváncsiak, az eljárás során miként kezelték a sértett cég telepvezetőjének a valótlan adatok könyvelésbe vezetéséről szóló beszámolóját.
Rákérdeztünk arra is, minderről értesítették-e a NAV-ot, továbbá nyilatkoztatták-e a cég munkatársát arról, hogy a nagy számú lopásokról miért nem tettek sokáig feljelentést, illetve a lopások miként történhettek... Természetesen azt a kérdést is feltettük, hogy ha a a kihallgatáson ezekre nem kérdeztek rá, annak mi az oka. Válaszukban azt kérték, hogy a korábbi tájékoztatásaikat tekintsük mérvadónak, ám ezekben nem sok minden szerepelt.
Korábban megkerestük az országgyűlési képviselőt, aki megerősítette, hogy a bátyai sertéstelepen történt lopások ügyében van tudomása. Ugyanakkor jelezte, hogy a nyomozás lezárultáig nem kíván nyilatkozni az üggyel kapcsolatban. Kérte továbbá, hogy tartsuk tiszteletben, hogy ez a vállalkozás családi jellegű, és nem befolyásolja közszereplői feladatait.