Több mint harminc év elteltével végre napvilágra kerülnek O. J. Simpson legmélyebb titkai.

Harminc évvel ezelőtt O. J. Simpson, Hollywood és az NFL ikonikus alakja, először állt bíróság elé, miután a vádirat szerint megölte volt feleségét és annak barátját. A per során a sztár ártatlanságát bizonyította, de most egy új sorozat révén új megvilágításba kerülhet az ügy. A műsorban első ízben merülhetünk el a részletekben, amelyek arra utalnak, hogy az ominózus éjszakán valóban két ember életét oltotta ki. Simpson barátai, egy évvel a halála után, minden eddiginél merészebb vallomásokat tesznek, hogy felfedjék az igazságot a Netflix nézői számára.

1995-ben Hollywood egyik legfényesebb csillagának leáldozóban volt, miután emberölés vádja miatt állt az esküdtek elé. A sokak által csak O. J. Simpsonként emlegetett Orenthal James Simpson kezdetben a hetvenes években az NFL megállíthatatlan játékosaként vált ismertté. A Csupasz pisztoly-filmekkel a mozivásznon szintén tarolt, majd egy ország nézte végig, ahogy autójával menekül a rendőrök elől, illetve hallgatta végig a felmentő ítéletét.

A Netflix legújabb sorozata, az American Manhunt, friss nézőpontból közelíti meg a történteket, és olyan eddig ismeretlen részleteket tár fel, amelyek új fényben mutatják be az eseményeket. A sorozat célja, hogy a nézők saját maguk vonják le a következtetéseket arról, mi történt azon a végzetes éjszakán, amikor O.J. Simpson állítólag gyilkosságot követett el. A projektet Floyd Russ több mint egy évvel ezelőtt indította, és bár kezdetben szerették volna, ha Simpson is részt vesz benne, az egykori sportoló végül nem volt hajlandó együttműködni, mivel csak anyagi ellenszolgáltatásért volt hajlandó nyilatkozni, ráadásul a rendezésbe is bele akart szólni. Ennek ellenére az alkotók sikeresen megszólaltatták azokat, akik közel álltak Simpsonhoz, és akik részletesen felidézték azokat a zűrzavaros időket.

Az évszázad perének nevezték az amerikai sajtóban, amikor O. J. Simpson bíróság elé állt Nicole Brown és Ron Goldman meggyilkolása miatt. 1995-ben Robert Kardashian neves védőügyvéd oldalán vitte végig a pert, aminek végeztével a vádak alól felmentették az esküdtek, később azonban a civil keresetben már bűnösnek találták. A mai napig maradt megválaszolatlan kérdés az üggyel kapcsolatban, például hogy hova lett a gyilkos fegyver. A két gyilkossághoz egy kést használt az elkövető, azt azonban soha nem találták meg a hatóságok, így azt bizonyítékként sem tudták bemutatni a tárgyaláson.

Az "American Manhunt" című sorozat a rejtélyes eseményekre koncentrál, és próbál megfejteni a történtek mibenlétét. A megkérdezettek azt állítják, hogy tisztában vannak azzal, mi történt az érintett férfival. Kato Kaelin, aki a gyilkosságok idején O. J. Simpson vendégházában tartózkodott, úgy idézi fel az emlékeket, hogy megpróbált segíteni neki a limuzinba pakolásban – az autóval a repülőtérre indult, hogy részt vegyen egy vállalati golfkiránduláson Chicagóban. Érdekes módon Kaelin ragaszkodott ahhoz, hogy távol maradjon egy kis táskától, amelyről a limuzinsofőrje is élénken emlékezett.

Skip Junis éppen a repülőtéren várta a feleségét, amikor kiszúrta a sportolót, ahogy kiszáll a limuzinjából. Elmondása szerint látta, ahogy a holmijai között több méregdrága luxusmárkának a táskái voltak, de ő egy olcsónak tűnő táskát szorongatott magánál, amihez senki nem léphetett közel. Junis állította egy interjúban, hogy látta, ahogy O. J. Simpson egy szemeteshez lépve gyorsan kihúzott valamilyen hosszú tárgyat a táskából, majd a kukába dobta és gyorsan felszállt a Chicagóba tartó gépre.

A filmkészítők interjút készítettek a sportoló halála után a korábbi ügynökével, Mike Gilberttel is, aki jóban volt Simpsonnal. Körülbelül 22 évig képviselte őt, de összeveszett vele, sőt 2008-ban kiadott egy könyvet, amelyben azt állította, hogy Simpson a tárgyalás után bevallotta Gilbertnek, hogy ő állt a gyilkosságok mögött. A könyvében az ügynök egy igazi rejtélyként írja le ügyfelét:

O. J. Simpson személye körül sok vita és ellentmondás övezi. Talán felmerül benned a kérdés, hogy vajon egy jószándékú ember volt-e, aki néha tévedett, vagy inkább egy olyan személy, aki rendszeresen rossz döntéseket hozott, de időnként mégis cselekedett jót. A válasz nem olyan egyszerű, hiszen az emberek sokféle arccal rendelkeznek, és O. J. élete is tele volt ellentmondásokkal. Ki volt ő valójában? Talán sosem tudjuk meg teljesen, hogy kivel is álltunk szemben, és az emlékek, amelyeket róla őrzünk, mindannyiunk számára más-más jelentést hordoznak.

Ron Shipp egykoron Simpson közeli barátja volt, és nem sokkal azután találkoztak, hogy a gyilkosság híre bejárta a világot. A sportoló a beszélgetés során kifejezte aggodalmát, miszerint a hatóságok arra készülnek, hogy hazugságvizsgálatnak vessék alá. Shipp úgy érezte, hogy ez egyértelmű helyzet, majd rákérdezett, miért vonakodik a barátja. Simpson ekkor elárulta, hogy álmot látott Nicole meggyilkolásáról.

Amikor Shipp tanúskodott, a családon belüli bántalmazás mintájáról beszélt, arról, hogy Nicole elmondta neki, hogy Simpson fejbe verte, és mutatott neki képeket a testén lévő zúzódásokról más veszekedések után. Shipp szerint Simpson nem tagadta ezt, amikor szembesítette ezzel.

A sorozat alkotójának célja az volt, hogy az új generációk számára új megvilágításba helyezze az ügy körüli eseményeket. Floyd Russ nyíltan kifejezte, hogy számára O. J. Simpson volt az elkövető, de ahogy a BLM és a MeToo mozgalmak árnyékában, úgy akkoriban sem volt mentes a közvélemény az érzelmi feszültségektől. Los Angeles ekkor még mindig érezte az 1992-es zavargások utóhatásait, amelyek egy fekete férfi, Rodney King rendőri bántalmazása után robbantak ki, miután a rendőröket felmentették a vádemelés alól. Az O. J. Simpson-ügy nyomozója, Mark Furman rasszista megnyilatkozásai pedig jelentős mértékben aláásták a belé vetett közbizalmat.

"Az életem egy bizonyos szakaszában sötét árnyékokkal küzdöttem. Kisebbségekről beszélve lealacsonyító szavakat használtam, és ezzel nemcsak őket, hanem önmagamat is elveszettnek éreztem. Furman így idézte fel ezeket az éveket, hangsúlyozva, hogy az ügy végül nem csupán családon belüli erőszakról szólt, hanem egy rasszista problémakörként is mélyen beágyazódott a köztudatba."

O. J. Simpson 2007-ben került bíróság elé fegyveres rablás vádjával, miután egy csapata társával együtt megpróbálta visszaszerezni a tőle eltulajdonított sportereklyéket. Az akciójuk Las Vegasban azonban váratlanul emberrablásba torkollott. A börtönben eltöltött 9 év alatt az NFL-től több mint 600 ezer dolláros nyugdíjat kapott, és végül 2017-ben szabadult. Tavaly februárban világszerte nagy visszhangot keltett a hír, miszerint a híres amerikaifutball-játékost prosztatarákkal diagnosztizálták, és kemoterápiás kezeléseken vett részt Las Vegasban. Azonban április 10-én fia bejelentette, hogy apja 76 éves korában feladta a harcot a betegséggel.

Related posts