Történelmi magasságokban az Egyesült Államok: Európából és Kínából is áramlik el a tőke.

Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok új mércét állított fel a globális külföldi közvetlen tőkebefektetések (FDI) terén, hiszen soha nem valósult meg ilyen mértékű amerikai befektetés a világpiacon. Ez a történelmi pillanat a gazdasági dinamizmus és a nemzetközi kapcsolatok fejlődésének új dimenzióját nyitotta meg.

Az Egyesült Államok részesedése a globális külföldi közvetlen tőkebefektetésekből rekordmagasságot ért el, megerősítve a világ legnagyobb gazdaságának pozícióját Európával és Kínával szemben. Az adatok szerint az ország gazdasági növekedését a belső kereslet erősödése és kormányzati ösztönzők támogatják.

A Financial Times által végzett adatelemzés alapján az Egyesült Államok részesedése az újonnan bejelentett zöldmezős közvetlen külföldi befektetési projektekből 11,6%-ról 14,3%-ra emelkedett 2023 és 2024 között.

Ez a növekedés a fogyasztói kereslet erősödésének és a termelékenységi mutatók javulásának köszönhető, miközben a Biden-adminisztráció gazdasági ösztönzői, például az Inflation Reduction Act és a Chips Act, tovább serkentették a befektetéseket.

A zöldmezős projektek értéke a 12 hónap alatt meghaladta a 227 milliárd dollárt, több mint 100 milliárd dolláros növekedést produkálva az előző évhez képest.

Eközben Kína és Európa részesedése a globális FDI-ból jelentősen visszaesett. Kínában mindössze 400 projektet regisztráltak, ami történelmi mélypont, különösen a 2010-es évek közepén mért több mint 1000 projekthez képest.

Európa gazdasági óriása, Németország, 470 új projektet vonzott, ami egyben 18 éves mélypontot is jelent.

A nyugati országok Kínával kapcsolatos geopolitikai aggodalmai és az energiapolitikai kihívások Európában szintén visszavetették a régió befektetési vonzerejét.

Az amerikai befektetési lendület több ágazatot is érintett: rekordszámú projektet jelentettek be a félvezetők, az ipari berendezések, az elektronikai alkatrészek, a megújuló energia és az űripar területén. Az alacsonyabb energiaárak és az infrastruktúrára irányuló beruházások szintén jelentős szerepet játszanak az Egyesült Államok versenyképességének növelésében.

A geopolitikai átrendeződések jelentős hatással vannak a meglévő trendekre. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi ellentétek, valamint a globális ellátási láncok átalakulása – beleértve a "baráti partnerekhez való költözést" (friendshoring) és a hazai gyártás visszahozatalát (reshoring) – mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az amerikai befektetések még inkább felpörögjenek.

2024-ben az európai államok a globális befektetések 62%-át irányították az Egyesült Államokba, ami jelentős növekedést mutat a pandémia előtti időszakhoz viszonyítva.

Donald Trump elnökségének második ciklusa körüli gazdasági bizonytalanságok ellenére elemzők úgy vélik, hogy rövid távon az Egyesült Államok befektetési vonzereje továbbra is növekedhet. Az ország gazdasági dinamizmusa, az ösztönző intézkedések és a stratégiai iparágakra való fókuszálás garantálja, hogy az USA a globális befektetési színtéren továbbra is meghatározó szereplő maradjon.

Related posts