Történelmi mérföldkövek az OTP történetében: a csúcsdöntés után két meglepő kihívás lépett színre.
A hét során történelmi csúcsokat láthattunk mind a nemzetközi, mind a hazai tőzsdéken, de a lelkesedés a hét végére alábbhagyott. Az OTP részvényei is történelmi csúcsra törtek, azonban a hét második felében elromlott a piaci hangulat, ráadásul a kormány bejelentette a kamatstop meghosszabbítását. Ez a lépés a banknak veszteséget okoz, így nem meglepő, hogy a részvényeit is gyengíti a döntés. Heti tőzsdei összefoglalónk.
A részvénypiac teljesítménye a héten izgalmas fordulatokat hozott. Különösen figyelemre méltó, hogy az OTP és a BUX is történelmi csúcsokat ért el a hét közepén. Ezt követően azonban az árfolyamok lefelé indultak, ami újabb kérdéseket vetett fel a befektetők körében.
A hét második felében a részvények árfolyamesése a gyenge nemzetközi hangulatnak volt köszönhető, ami elsősorban az amerikai techpapírok árfolyameséséből adódott
- jelezte lapunknak Regős Gábor, aki szerint az OTP csütörtöki gyengülésében a kamatstop meghosszabbítása is szerepet játszhatott, hiszen ez a banknak veszteséget okoz.
Az OTP Banknál a kamatstop pénzügyi terhei 2022-ben 40 milliárd forintot, tavaly 28 milliárd forintot, míg idén már csak 6 milliárd forintot jelentenek a magyarországi műveletek során. Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón bejelentette, hogy a kormány újabb fél évvel meghosszabbítja a kamatstop intézkedését.
Az árfolyam visszaesését főként a szerdai piaci hangulat romlása idézte elő, míg a csütörtöki kormányzati bejelentés csupán a hab a tortán.
Az OTP részvényeinek nyitóárfolyama a héten 21 800 forintról indult, majd folyamatos emelkedéssel 22 190 forintig jutott. Péntek délutánra azonban a részvények ára kissé visszaesett, és 21 100 forint körüli szinten alakult.
A hét elején még 79 500 felett nyitó BUX a hét során felment 80479-ig, majd péntek délután már alig haladta meg a 78 ezret az értéke.
Az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet után az olajárak ismét a 72 dolláros kulcsszint körüli értékek felé tendálnak. Az utóbbi hét során a Brent típusú olaj ára meglehetősen szűk határok között ingadozott.
Az olaj árában az sem okozott változást, hogy Ukrajna péntek éjjel károkat okozott a rosztovi olajfinomítóban (igaz, hogy erről sokkal pontosabb információnk nincs is).
Az olajpiac hét elején 75 dollár körüli nyitóárfolyammal indult, azonban hétfőre a jegyzés 73 dollár alá csökkent, és ezt a szintet viszonylag stabilan meg is tartotta a hét folyamán, kisebb ingadozások mellett.
A geopolitikai feszültségek és gazdasági nehézségek időszakában a menekülőeszközként számon tartott arany ára jelentősen csökkent a tűzszünet bejelentésének hatására.
Az arany ára a héten 2650 dollárra módosult.
Bukovszki András, a CIB Bank elemzője, elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy... Érdemes megjegyezni, hogy az amerikai választások előtt a piacok történelmi csúcsra, 2790 dolláros szintre emelkedtek.
Az elemző hangsúlyozta, hogy "Scott Bessent kiválasztása a pénzügyminiszteri pozícióra kedvező jel a befektetők számára, hiszen egy tapasztalt befektetési szakember áll a fontos tárca élén. Bessent jól ismeri a piacok dinamikáját, és a gazdaság fellendítésére olyan megoldásokat keres, amelyek nem a meglévő egyensúlyi helyzetek megbontásán alapulnak."
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, már korábban részletesen ismertette miniszterjelöltjeit.
A hét során a hozamok drámai módon csökkentek, a 10 éves Treasury hozama 4,2 százalék környékére zuhant, míg a dollár is jelentős korrekciót mutatott.
Az euróval szembeni árfolyam 1,055-re emelkedett, miután a megelőző héten még 1,04 alatt ingadozott a legfontosabb devizapár – tájékoztatott Bukovszki András.
A tízéves amerikai államkötvény hozama 4,2 százalék körüli szintre csökkent, miközben a dollár jelentős korrekción ment keresztül. Az euró-dollár árfolyama 1,055 fölé emelkedett, miután az előző héten még 1,04 alatt stagnált.
Az elemző véleménye szerint a hozamok csökkenése az európai piacokat is érintette, amelyet a folytatódó gyenge gazdasági aktivitás tovább súlyosbított.
Bár az euró-dollár árfolyama a dollár enyhe gyengülésének irányába mozdult el a héten, meglepő módon a forint nem tudta kihasználni ezt a helyzetet.
- jelezte lapunknak Bukovszki András. Megjegyezte, hogy "a mostani gyengülés mindenesetre azért különösen fájó, mert egy viszonylag kedvező külső környezetben, egy dollár leértékelődési hullám közepén történik, ilyenkor pedig erősödnie kellene az árfolyamnak".
Teljesen eltérünk a környező országok pénzügyi trendjeitől: "A cseh, a román és a lengyel valutákhoz viszonyítva a forint jelentős gyengülést mutatott, különösen a lengyel zlotyhoz képest, ahol csak idén közel 8 százalékos csökkenés figyelhető meg. Ha a 2010-es állapotokat nézzük, akkor ez a gyengülés már megközelíti a 40 százalékot" - hívta fel a figyelmet Bukovszki a szombaton megjelenő heti devizapiaci összefoglalónkban.
A francia kötvénypiac az utóbbi időszakban jelentős ingadozásokon ment keresztül, ami elsősorban a jövő évi költségvetés körüli bizonytalanságoknak és a politikai helyzet instabilitásának tudható be. Ennek következtében a francia állampapírok felára emelkedett, így a német kötvényhez viszonyított különbség már 80 bázispont fölé szökött.
A részvénypiacok világában az európai és ázsiai tőzsdék vegyes eredményeket mutattak, míg az amerikai indexek továbbra is stabil teljesítményt nyújtottak.
Bukovszki kiemelte, hogy az amerikai tőzsdeindexek közül a Dow Jones emelkedett a legnagyobbat, közel 2 százalékkal növekedve a pénteki záráshoz képest, így új rekordot állított fel.