Brüsszelben válságtárgyalások zajlanak a tagállamok között, melyeket a magyar kormány okozta feszültségek váltottak ki.

Az EU kereskedelmi miniszterei Brüsszelben gyűlnek össze, hogy megvitatják, miként erősíthetik gazdasági befolyásukat Donald Trump várható visszatérése és a Kína ellen folyó kereskedelmi háború kontextusában. Azonban a belső feszültségek komoly kihívást jelentenek az egységes fellépés megvalósításában. Számos tagállam aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a tárgyalásokat Szijjártó Péter magyar külügyminiszter irányítja, aki a Kínával és Oroszországgal fenntartott szoros kereskedelmi kapcsolatok híve.

Donald Trump visszatérésével új vámintézkedések bevezetését helyezte kilátásba, amelyek 10-20 százalékos terhet jelenthetnek az Európai Unióból érkező termékekre. E lépés célja, hogy nyomást gyakoroljon az EU kereskedelmi politikájára és elősegítse a piacainak nyitását.

Az amerikai vámok legfőképpen az autóipart és a mezőgazdasági termékeket céloznák meg, ami súlyos következményekkel járna az európai exportorientált gazdaságok számára, beleértve Németországot és Magyarországot is. Ezek az intézkedések komoly kihívások elé állítanák ezeket az országokat, amelyek jelentős részesedéssel bírnak a nemzetközi kereskedelemben.

Trump stratégiája része lehet a tárgyalási nyomásgyakorlásnak, hogy előnyösebb kereskedelmi feltételeket vívjon ki az Egyesült Államok számára.

A tárgyalások középpontjában a Mercosur-országokkal kötendő, régóta halogatott kereskedelmi megállapodás áll. Németország, amely exportorientált gazdaságával a nemzetközi kereskedelem élvonalában kíván maradni, sürgeti a szerződés mielőbbi megkötését. Ezzel szemben Franciaország, politikai és mezőgazdasági aggályaira hivatkozva, gátat vet az előrelépésnek. A francia Carrefour szupermarketlánc is bekapcsolódott a Mercosur-ellenes kampányba, bejelentve, hogy nem forgalmaz húst a szóban forgó országokból – erről számolt be a Politico.

Magyarország alternatív javaslatokat tett, például kisebb volumenű kereskedelmi megállapodások kidolgozását a teljes körű egyezmények helyett, és szükség esetén a tárgyalások megszakítását is szorgalmazza.

Az ülés előtt több tagállam is frusztrált a lap szerint, mivel Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere elnököl, aki támogatja a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok fenntartását Kínával és Oroszországgal.

Az Európai Unió eltérő véleményeket képvisel a Trump által generált konfliktus kezeléséről: egyesek az előzékeny diplomácia útját választanák, míg mások határozott kereskedelmi ellenlépésekben látják a megoldást. Eközben az új amerikai kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick, máris kiemeli Trump tarifapolitikájának jelentőségét és hatását a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokra.

Related posts