Változókori hüvelyszárazság: A nők többségének félelme A változókor beköszöntével sok nő szembesül a hüvelyszárazság problémájával, amely nem csupán fizikai, hanem érzelmi kihívásokkal is jár. Az ösztrogén szint csökkenése miatt a hüvely nyálkahártyája e

A hüvelyszárazság a nők életében gyakran a változókor beköszöntésével együtt jelentkezik, és a statisztikák szerint szinte minden harmadik nő tapasztalja ezt a kellemetlen állapotot. Meglepő, hogy ennek ellenére csupán a nők egy kis része, mindössze minden negyedik vagy ötödik, mer nyíltan beszélni erről a problémáról orvosával.
A hüvelyszárazság mögött különböző okok húzódhatnak meg:
Az ösztrogén, a női nemi hormon, jelentős hatással bír a női nemi és húgyúti szervek nyálkahártyájának állapotára, valamint a hüvelyváladék termelésére is. A változókor beköszöntével a szervezet ösztrogénszintje csökken, ami a hüvely és a húgyutak szöveteinek elvékonyodásához vezet. Ez a folyamat a hámréteg rugalmasságának csökkenésével, vérellátottságának romlásával jár, így a szövetek sérülékenyebbé válnak, és könnyebben válnak fertőzések célpontjává. Az elvékonyodott és nem megfelelően hidratált hüvelyhám következményeként az intimitások során fájdalom léphet fel, és az égő, feszítő érzés a mindennapi életet is megnehezítheti.
Manapság már kaphatók kifejezetten hüvelyszárazság elleni krémek, síkosító kúpok, melyekből megadott mennyiséget kell a hüvelybe felhelyezni - a betegtájékoztatóban javasolt adagolás szerint -, míg a panaszok fennállnak. Fontos, hogy ezek nem helyettesíthetők sima testápolóval, vagy más hidratáló termékkel!
A vizes alapú készítmények népszerűsége vitathatatlan, hiszen gyorsan felszívódnak, de fontos észben tartani, hogy gyakran szükség van az újabb alkalmazásukra az aktus során. Az olajos alapú termékek viszont hosszabb ideig megőrzik hatékonyságukat, azonban előfordulhat, hogy a hüvelyfalra tapadnak, és ezt követően napokkal később olajos váladék formájában távoznak. Ezt a problémát elkerülhetjük, ha az aktus után tejsavas öblítést alkalmazunk a hüvely egészségének megőrzése érdekében.
Amennyiben a hüvelyi hidratáló krémek és kúpok nem érik el a várt eredményt, érdemes megfontolni az ösztrogéntartalmú lokális készítmények használatát a hüvelyszárazság kezelésére. Az ösztrogén hozzájárul a hüvelyhám megfelelő vastagságának, rugalmasságának és nedvességtartalmának fenntartásához, emellett javítja a helyi vérkeringést is. A megerősített hüvelyhám védelmet nyújt a kórokozók ellen, miközben támogatja a jótékony baktériumok megtelepedését. A helyi ösztrogénterápia kiegészítése lactobacillusokkal nem csupán a hüvelyszárazság, irritáció és diszkomfortérzés mérséklését segíti, hanem hozzájárul a hüvely természetes baktériumközösségének, a mikrobiomnak az egyensúlyához is. A legújabb technológiai fejlesztés, a lézeres kezelés, serkenti a hüvelyi szövetek kollagéntermelését, ami elősegíti a hüvelyhám gyorsabb regenerálódását és kellő vastagságának elérését.
"Az életkor előrehaladtával és a hormonális változások következtében a hüvelyfal gyengülhet, és az ösztrogénhiány következtében fellépő hüvelyszárazság komoly kihívásokat jelenthet a szexuális életben. Emellett az intim területeken előforduló elszíneződések is zavaróak lehetnek. Az intimlézer terápia segítségével azonban a hüvely szűkebbnek és feszesebbnek érezhető, mivel a váladéktermelés fokozódik, és a szövetek vízmegkötő képessége javul. A hüvelyfal rugalmasabbá válik, és az érfalak állapota is kedvezően változik, így a hüvelyszárazság problémája is orvosolható, mindezt hormonkezelés nélkül. A kezelés hatására az intim terület visszanyeri eredeti rózsás színét és rugalmasságát, így szó szerint megújul a lézerenergia révén" - nyilatkozta Dr. Balogh Illés, a Dr. Rose Magánkórház nőgyógyász-endokrinológusa az intimlézer terápiáról.
Érdemes fontolóra venni, hogy a parfümös intim higiéniás termékek, mint például a mosakodók és tusfürdők helyett parfümmentes szappanra váltsunk. Ezen felül a rendszeres szexuális aktivitás is kedvezően hat a hüvely szöveteinek vérellátottságára, ami hozzájárulhat a hüvelyszárazság megelőzéséhez vagy késleltetéséhez.