Végre fény derült arra, hogy pontosan milyen szerepet játszott Elon Musk Donald Trump kormányában.

A Fehér Ház egyik tisztviselője elárulta, Elon Musk különleges kormányzati alkalmazottként dolgozik az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak. A CNN azt írja, a kinevezés számos kérdést vet fel Musk szerepével, hatáskörével és az esetleges összeférhetetlenséggel kapcsolatban, miközben a milliárdos üzletember jelentős befolyással bír az új adminisztrációban.

A státusz arra utal, hogy Elon Musk, a világ egyik leggazdagabb embere, nem önkéntes, de nem is klasszikus értelemben vett teljes munkaidős szövetségi munkavállaló. Az igazságügyi minisztérium definíciója szerint különleges kormányzati alkalmazottnak számít az, aki egy év alatt legfeljebb 130 napot tölt el a kormány szolgálatában.

Musk pozíciója nem jár jövedelemmel, ugyanakkor hatalmas befolyással és értékes hozzáféréssel bír.

A milliárdos vállalkozónak titkosszolgálati engedélye is van, továbbá saját irodával rendelkezik a fehér házi komplexumban. Donald Trump amerikai elnök hétfőn megerősítette, hogy Musk valóban hozzáférhet a pénzügyminisztérium fizetési rendszeréhez, amely az egész szövetségi kormány nevében folyósít évente több ezermilliárd dollárnyi közpénzt. Az ügyben szövetségi szakszervezetek és mások pert indítottak tegnap.

Nem fog semmilyen lépést tenni a jóváhagyásunk nélkül. [...] Amennyiben a helyzet indokolja, megadjuk számára a szükséges engedélyt. Ha viszont a körülmények nem megfelelőek, akkor elutasítjuk a kérelmét.

- nyilatkozta Trump az Ovális Irodában Musk szerepéről.

Musk kinevezése számos etikai és összeférhetetlenségi dilemmát hoz a felszínre.

Különleges kormányzati alkalmazottként vonatkozik rá a szövetségi összeférhetetlenségi törvény, amely megtiltja, hogy a saját pénzügyi érdekeit befolyásoló ügyekben vegyen részt. Ezt azonban - akár büntető- , akár polgári jogilag -

Csak az a főügyész, akit Trump nevezett ki, valamint az ő vezetése alatt működő igazságügyi minisztérium jogosult az érvényesítésre.

Musk elektromos autókat gyártó vállalata, a Tesla, valamint az űrutazások terén élenjáró SpaceX cégei nemcsak innovatív megoldásaiknak, hanem a szövetségi támogatásoknak is jelentős mértékben köszönhetik a kezdeti túlélésüket és későbbi sikereiket. A dél-afrikai származású üzletember érdekeltségei tavaly összesen 3 milliárd dollárnyi állami támogatást nyertek el szinte 100 különböző szerződés keretében, miközben több szabályozó hatósággal is összetűzésbe kerültek.

Az összefonódás már most érezteti hatását: miután Trump bejelentette, hogy 25%-os vámot tervez bevezetni Kanadára – amelyet 30 napra elhalasztottak –, Ontario tartomány kormányának döntése nyomán felmondták a szerződést Musk Starlink nevű műholdas internetszolgáltatásával.

A CNN értesülései alapján még nem világos, hogy Musk kinevezése szükségessé teszi-e a vagyonnyilatkozat benyújtását.

Related posts