Véletlen felfedezés forradalmasíthatja a rákkezelést: egy meglepő összefüggés bontakozott ki a Covid-19 kapcsán.
A Covid-járvány váratlan módon járulhat hozzá a rákkezelés fejlődéséhez. Egy új kutatás szerint egy, a súlyos koronavírus-fertőzés során aktiválódó immunmechanizmus segíthet bizonyos daganatok elleni küzdelemben. Az egereken végzett kísérletek ígéretes eredményeket mutatnak, de további vizsgálatok szükségesek az emberi alkalmazás előtt - számolt be az IFL Science.
Az utóbbi évtizedek során az immunterápia gyökeresen átalakította a rákkezelést. Ez a megközelítés a szervezet természetes védekező rendszerét mozgósítja a daganatos sejtek leküzdésére. Az immunterápia fontosságát jól bizonyítja, hogy 2018-ban James P. Allison és Tasuku Honjo orvosi Nobel-díjat vehetett át, elismerve úttörő hozzájárulásukat ezen innovatív területen.
Bár az immununterápia számos betegnek segített, még mindig vannak olyan esetek, amikor a rák ellenáll a kezelésnek.
A kutatók folyamatosan keresik az új megközelítéseket, és egy nemrég felfedezett, véletlenszerű megfigyelés új utakat nyithat meg, amelynek középpontjában a fehérvérsejtek egy típusa, a monociták állnak.
Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem professzora, aki nem vett részt a kutatásban, így magyarázza a monociták szerepét: "Ezek az immunsejtek döntő szerepet játszanak a szervezet fertőzések és egyéb fenyegetések elleni védekezésében. Rákos betegeknél azonban a monocitákat néha eltéríthetik a tumorsejtek, és átalakulhatnak rákbarát sejtekké, amelyek megvédik a daganatot az immunrendszertől". A kutatók felfedezték, hogy bizonyos körülmények között a monociták egy speciális alcsoportja pusztítja a rákos sejteket. Ez a jelenség többek között a SARS-CoV-2 vírussal való akut fertőzés során figyelhető meg. Ezek a monociták olyan felszíni receptort fejeznek ki, amely tökéletesen kötődik a SARS-CoV-2 egy specifikus RNS-szekvenciájához és egyedülállóak abban a tekintetben, hogy a szervezet később nem alakítja át őket rákbarát típussá.
A kutatók négy különböző, előrehaladott stádiumú rákbetegséggel (tüdőrák, vastagbélrák, mellrák és melanoma) diagnosztizált egereket vizsgáltak. Az állatoknak egy olyan gyógyszert alkalmaztak, amely a súlyos Covid-19 fertőzés következményeit utánozta, és ezzel ösztönözte a speciális monociták képződését. Az eredmények ígéretesek voltak: mind a négy ráktípus esetében a daganatok mérete csökkenni kezdett a kezelés hatására.
Lényeges kiemelni, hogy a jelenlegi eredmények kizárólag egerekre vonatkoznak, és az emberi alkalmazás előtt még számos klinikai vizsgálatra van szükség. A kutatók azonban bizakodóak, hiszen hasonló típusú gyógyszereket már jóváhagytak emberi használatra.
Bár a Covid-19 súlyos formája még mindig komoly veszélyt jelent, különösen azok számára, akik már meglévő egészségügyi problémákkal küzdenek, és nagy figyelmeztetések érkeznek arra vonatkozóan, hogy senki ne próbálja meg szándékosan megfertőzni magát egy esetleges daganatos betegség kezelésének reményében, ez a kutatás arra világít rá, hogy a vírusellenes harc során szerzett tapasztalatok más egészségügyi területeken is értékesek lehetnek.