A világ legnagyobb gazdasági együttműködései komoly fenyegetések elé néznek?

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara uniós vezérigazgatója, Malte Lohan, figyelmeztetett arra, hogy egy esetleges vámháború súlyos következményekkel járna mind az Egyesült Államok, mind pedig az Európai Unió számára. E témában fejtette ki véleményét a Big Question legfrissebb epizódjában.
Az Amerikai Uniós Kereskedelmi Kamara az Egyesült Államok vállalkozásainak érdekeit képviseli az európai piacon. Jelenleg 160 tagot számlál, akik különböző iparágakban tevékenykednek, és közülük több cég már több mint egy évszázada fektet be a kontinensen. A kamara célja, hogy támogassa az Európai Uniót egy versenyképes gazdaság kialakításában, valamint erősítse az Egyesült Államok és Európa közötti kapcsolatokat és együttműködést.
"Ez a világ legnagyobb és legkomplexebb gazdasági együttműködése, amelynek értéke elképesztő, 8000 milliárd euróra rúg. Hogy jobban érzékelhessük a nagyságát: ez a francia és német gazdaság összesített értékével egyenértékű" – magyarázta a vezérigazgató.
"Mi vagyunk egymás legfontosabb közvetlen külföldi befektetési partnerei. Az amerikai közvetlen külföldi befektetések több mint 56%-a Európába irányul, míg az európai befektetések hasonló arányban áramlanak az Egyesült Államokba. Ez nem csupán a növekedés és a profit forrása a két kontinens vállalkozásai számára, hanem egy közös alap is, amely lehetővé teszi számunkra, hogy versenyezzünk a globális piac többi részével" – mondta Malte Lohan.
"Gondoljon csak a reggeli gabonapelyhekre az asztalán, gondoljon a weboldalakra, amelyeket online látogat, gondoljon arra, hogy honnan szerzi be a benzint vagy az áramot, amikor feltölti az autóját, és azonnal rá fog jönni, hogy rengeteg olyan amerikai vállalat van, amely mélyen integrálódott gazdaságunk szövetébe, és amely helyi munkahelyeket, helyi befektetéseket, helyi adóbevételeket teremt, és ez a kapcsolat közös értéke, amely messze túlmutat az Atlanti-óceánon átáramló árukon," magyarázta a Big Question riporterének, Angela Barnesnak.
Szerinte, ha a vámok újbóli bevezetése következtében a vállalatok elveszítenék a hozzáférés egy részét egymás piacaihoz, az komoly terhet róna rájuk, és jelentősen megnehezítené a globális versenyben való boldogulást is.
Az elsődleges aggodalom a bizonytalanság, amellyel a vezetőknek, például a vezérigazgatónak vagy a pénzügyi igazgatónak szembe kell nézniük a jelenlegi helyzetben. Óriási, több milliárd eurós beruházásokat terveznek az ellátási láncuk és a termelési létesítményeik fejlesztésére, azonban nem világos számukra, hogyan mérjék fel a beruházások megtérülését, mivel ezek a számítások egyik pillanatról a másikra változhatnak.
"Miközben a világ más tájain, ahol nem tapasztalnak meg ekkora bizonytalanságot, képesek gyorsítani innovációs folyamataikat és beruházásaikat, nekünk is lépést kell tartanunk és fel kell zárkóznunk." – mondta Malte Lohan.
A vámok újbóli alkalmazása szerinte komoly kihívásokat jelentene az Európa és az Egyesült Államok közötti szoros ellátási láncok számára. Ez nemcsak a vállalatok működési költségeit növelné meg, hanem végső soron a fogyasztók számára is drágább termékekhez és szolgáltatásokhoz vezetne.
"Nagyobb aggodalommal tölt el, hogy amennyiben újra visszatérünk a vámok és az ellenvámok korába, ez a jelenség a kapcsolatunk más területeire is kihatással lehet" – tette hozzá.
"Az utóbbi időszakban többen kifejezték azt a reményt, hogy a jelenlegi helyzet nem súlyosbodik tovább. Számomra azonban ez aggasztó, és inkább szeretném azt hinni, hogy a jövő pozitív irányba fordul. Úgy vélem, hogy Európa és az Egyesült Államok számára továbbra is kulcsfontosságú közös érdek, hogy egyesítsük erőinket a közös geo-versenyképességi kihívások megoldásában. Fontos, hogy mindkét fél felismerje, miként lehet a nyílt kereskedelem által generált jólétet szélesebb társadalmi rétegekhez eljuttatni" – emelte ki a kamara vezérigazgatója.
Úgy gondolja, hogy most érkezett el az a kulcsfontosságú időpont, amikor Európa előtt megnyílik a lehetőség, hogy jelentős előrelépéseket tegyen az egységes piac akadályainak lebontása terén. Célja, hogy egy versenyképesebb régiót alakítson ki, ahol a vállalkozások virágozhatnak, és befektetéseik valóban megtérülhetnek.
"Néha szükség van egy kis friss impulzusra, és éppen ez a kihívás áll előttünk. Ha ez az irány eredményeket hoz, úgy vélem, hogy Európa számára is kedvező lehet," fűzte hozzá.