Videón látható, ahogy az izraeli hadsereg kivilágított mentőautókra támad. 15

Március 23-án a gázai övezetben, Rafah közelében tragikus esemény történt, amikor tizenöt mentőst és katasztrófavédelmi szakembert öltek meg az izraeli hadsereg által. A hadsereg kezdetben azt kommunikálta, hogy katonáik gyanúsan közelítő, világítatlan járművekre lőttek, amelyek nem viseltek megkülönböztető jelzéseket. Azonban egy, a tömegsírból előkerült telefon által rögzített videó, amelyet a Palesztin Vörös Félhold segélyszervezet hozott nyilvánosságra, világosan megmutatja, hogy az izraeli katonák a jól láthatóan megjelölt és kivilágított mentő- és tűzoltóautókra nyitottak tüzet.

A felvételen világosan megfigyelhető, hogy az általuk használt mentő- és tűzoltóautók jól látható, fénylő jelzésekkel voltak ellátva, villogó vészfények kíséretében, amikor a támadás érte őket.

- olvasható a segélyszervezet által közzétett videóban, amely szombaton jelent meg.

Az egyetlen túlélő, Munther Abed, a Palesztin Vörös Félhold mentőorvosa azt is elmondta, hogy látta, amint a katonák tüzet nyitottak az egyértelműen megjelölt mentőautókra.

Az izraeli hadsereg korábban azt állította, hogy a Hamász és Iszlám Dzsihád kilenc harcosát semmisítették meg, akik a Palesztin Vörös Félhold segélyszervezet járműveiben tartózkodtak. Azonban új bizonyítékok birtokában, legalábbis részben, módosították az előző álláspontjukat. Egy katonai tisztviselő szombat este tájékoztatta a sajtót, hogy a nyomozók jelenleg is elemzik a videófelvételt, és a várhatóan vasárnap közzé tett következtetések a hadsereg vezetősége elé kerülnek.

Az izraeli média, amely a hadsereg tájékoztatására támaszkodik, arról adott hírt, hogy a tizenöt holttest közül legalább hatot militáns csoportok tagjaiként azonosítottak. Azonban a hatóságok nem tettek közzé semmiféle bizonyítékot erre az állításra, és részleteket sem kívántak nyilvánosságra hozni, hivatkozva arra, hogy titkos információkat nem áll szándékukban megosztani.

A rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik, hogy a helyszínen terroristák tartózkodtak, de a nyomozás továbbra is folyamatban van, és még nem zárult le.

- Az izraeli katonai tisztviselő szombat este későn kifejtette a Reutersnek nyilatkozva.

Az ENSZ és a Palesztin Vörös Félhold arra szólít fel, hogy független vizsgálat induljon az ügy körülményeinek feltárására.

A Fehér Ház vasárnap bejelentette, hogy Donald Trump elnök a Hamászt veti felelősségül az esemény kapcsán.

"A Hamász mentőautókat és tágabb értelemben embereket használ pajzsként a terrorizmushoz" - visszahozta a háború kezdete óta rendszeresen ismételt izraeli állítást Brian Hughes, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője. "Trump elnök megérti, hogy ez a taktika milyen lehetetlen helyzetet teremt Izrael számára, és teljes mértékben a Hamászt teszi felelőssé" - fogalmazott.

A Palesztin Vörös Félhold és az ENSZ bejelentette, hogy a segélyszervezet, a katasztrófavédelem és az ENSZ tizenhét alkalmazottját küldték a helyszínre. A támadás következtében egyedüli túlélőt hosszú órákon keresztül őrizetben tartották, míg egy másik munkatárs továbbra is eltűnt, és keresése továbbra is folyamatban van.

Az izraeli katonai tisztviselő szombaton azt mondta, hogy az izraeli csapatok a támadás napján hajnali 4 óra körül nyitottak tüzet egy járműre, megölve a Hamász belső biztonsági erőinek két tagját, és foglyul ejtve egy másikat, aki a tisztviselő szerint a kihallgatás során elismerte, hogy a Hamász tagja. Ahogy telt az idő, több jármű haladt el az úton, mígnem reggel 6 óra körül a tisztviselő szerint a csapatok légi megfigyelésből azt a hírt kapták, hogy egy gyanús járműcsoport közeledik. Ez volt az a mentőkből és tűzoltóautóból és egy ENSZ-gépjárműből álló konvoj, amit a támadás ért.

Az izraeli katonai tisztviselő nyilatkozata szerint egy nehézgépjármű mozdította el a járműveket az útból, hogy biztosítsa az út tisztaságát. A Reuters viszont arról számolt be, hogy a tisztviselő nem tudta pontosan megmagyarázni, miért gyűrődtek össze a járművek, majd kerültek elásásra.

Az ENSZ a múlt héten megerősítette, hogy tudomást szerzett a holttestek elhelyezéséről, azonban Izrael napokig megakadályozta a hozzáférést a területhez. A holttesteket az összeroncsolt járművek – köztük egyértelműen azonosítható mentőautók, egy tűzoltóautó és egy ENSZ-gépjármű – közelében temették el egy tömegsírban. A holttestek egy héttel a támadás után kerültek elő.

Related posts