A világon mindössze 17 példány maradt a kihalás szélén álló ázsiai gepárdokból, így a faj megmentése egyre sürgetőbbé válik.

Az ázsiai gepárd, a gepárdok egyik különleges alfaja, mára csupán Irán területén található meg, holott egykor a Vörös-tengertől Indiáig terjedt az élőhelye. Sina Anszári, az ország környezetvédelmi hatóságának vezetője hangsúlyozta, hogy jelenleg mindössze 17 egyed él Iránban. "A gepárdok megóvásához elengedhetetlen, hogy különböző intézmények együttműködjenek" – tette hozzá.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) adatai alapján a gepárd öt különböző alfajra bontható, amelyek összesen körülbelül 6600 egyedet számlálnak világszerte; e különleges állatok többsége Dél-Afrikában található. Az ázsiai gepárd, akárcsak afrikai rokona, híres gyorsaságáról, ami lehetővé teszi számára, hogy a természet leggyorsabb nagymacskái közé tartozzon.
Az elmúlt évszázadban a faj populációja teljesen felmorzsolódott, holott az 1990-es években még mintegy négyszáz egyedről tudtak, 2007-ben pedig 60-100-ra becsülték állományukat. A faj kihalását részben az orvvadászat és élőhelyének szűkülése okozta, továbbá az, hogy levadásszák fő prédáját, a gazellákat. Sok ázsiai gepárdot ütöttek el autók vagy öltek meg juhászkutyák, mivel az iráni állam engedélyezi, hogy a juhászok a gepárdok élőhelyein legeltessenek. (MTI)